שתף קטע נבחר

פריז: אחרי בהלת חומר הנפץ - תוגברה האבטחה

יממה לאחר מציאת הדינמיט בכל-בו מרכזי בפריז החליטה הממשלה לתגבר במאות שוטרים נוספים את הסיורים ברחובות. בכניסה לחלק מהחנויות אף החלו מאבטחים לבדוק תיקים

כוננות חג מולד בעיר האורות: הממשלה הצרפתית החליטה אתמול (ד') לתגבר במאות שוטרים את האבטחה ברחובות פריז, ולהגביר את הבידוק הביטחוני בתחנות הרכבת והחנויות הגדולות. זאת לאחר שארגון לא מוכר טען שהטמין שלשום את חומרי החבלה שנמצאו בכל-בו המפורסם "פרנטן הוסמן" בעיר.

 

שרת הפנים הצרפתית, מישל אליו-מרי, אמרה כי נראה שמקלות הדינמיט שנמצאו שלשום בחנות ישנים ופשוטים יחסית - "מהסוג שניתן למצוא, למשל, באתרי בנייה". ארגון לא מוכר בשם "החזית האפגנית המהפכנית" טען כי פעיליו הם שהטמינו את אצבעות הדינמיט, שלא חוברו לנפצים ולפיכך לא הייתה סכנה ממשית שיתפוצצו.

 

מכתב ששוגר לסוכנות ידיעות צרפתית הזהיר כי אם צרפת לא תסיג את כוחותיה מאפגניסטן עד סוף פברואר, "נשוב לפעול בחנויות הקפיטליסטיות הגדולות שלהם, והפעם בלי להתריע מראש". עם זאת, שר ההגנה הצרפתי הרב מורן אמר כי החקירה בנושא אינה מתמקדת בחמושים איסלאמים. בראיון לתחנת רדיו מקומית אמר כי המכתב לא מתאים לפרופיל של חמושים איסלאמים.

 

"המילה 'מהפכני' בשם הארגון, המילה 'קפטליסטיות' לתיאור החנויות, העדר התייחסות לאיסלאם או ג'יהאד, מרמזת כי לא מדובר בארגון איסלאמי", אמר השר. שרת הפנים תגברה ב-700 שוטרים נוספים את הסיורים בפריז, בנוסף לתגבור ב-1,500 שוטרים שעליו הוחלט לפני שבועיים במסגרת ההערכות השנתית לקראת תקופת הקניות שלפני חג המולד.


סיור משטרתי מחוץ לכל-בו "פרנטן" בפריז, היום (צילום: AFP)

 

אליו-מרי אמרה כי הרשויות ומאבטחים יתגברו את הבדיקות בכניסה לחנויות

הכל-בו ובתחנות הרכבת וחלק מהחנויות אף יצמצמו לשם כך את מספר הכניסות. אתמול בבוקר כבר נראו בכל-בו "פרנטן הוסמן" מאבטחים שבדקו את תיקיהם של הלקוחות. במקביל החלה המשטרה לבחון את קלטות הווידיאו ממצלמות האבטחה של החנות ומסניף הדואר שממנו נשלח מכתב נטילת האחריות.

 

"החקירה מתקדמת במהירות", אמרה אליו-מרי לעיתונאים בתום פגישה עם ראשי המשטרה והומודיעין, גורמי תחבורה ומנהלי החנויות הגדולות. "כל כיווני החקירה נבדקים, גם אם יש כמה שנראים פחות אמינים מאחרים". התקרית הגבירה את החששות מפני טרור על רקע תקופת החגים הנוצריים. צרפת עלולה להיות יעד לטרוריסטים בשל השתתפותה בכוח נאט"ו באפגניסטן, הנאבק בטליבאן ובאל-קאעידה.


פורסם לראשונה 17/12/2008 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים מסיירים ברחובות פריז
צילום: AFP
כל-בו פרנטן בפריז
צילום: AFP
מומלצים