שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רעים יהיה הקיבוץ הסולארי הראשון
  קיבוץ רעים יהפוך בקרוב ליישוב הראשון במדינה שעל כל גגותיו יוצבו לוחות סולאריים לייצור חשמל. המערכת הסולרית תספק את החשמל לקיבוץ, והעודפים יועברו לחברת החשמל

  קיבוץ רעים צפוי להפוך בחודשים הקרובים ליישוב הראשון בישראל - וככל הידוע בעולם כולו - שעל כל גגותיו יוצבו לוחות סולריים לייצור חשמל - כך דיווח היום (ה') "ידיעות אחרונות". מדובר בפרויקט הגדול ביותר המתוכנן כעת בישראל לייצור חשמל סולרי ביתי. האנרגיה הסולרית תספק את החשמל לקיבוץ, והעודפים יועברו לחברת החשמל.

   

  כששוחרי הסביבה רואים לנגד עיניהם ייצור אנרגיה נקייה - ללא בזבוז של שטחים פתוחים נרחבים להקמת תחנות כוח, נקיות ומזהמות כאחד - ייצור חשמל על הגגות הוא אחת השיטות האידיאליות. בשנה האחרונה, אחרי ייסורי ביורוקרטיה רבים ועיכובים שונים, אושרו התקנות והסובסידיות שיאפשרו ייצור חשמל באמצעות לוחות סולריים.

   

  אתמול הודיעה חברת סאנדיי, המשווקת פאנלים סולריים, כי חתמה על הסכם עם קיבוץ רעים שלפיו יותקנו לוחות סולריים על כל 130 הגגות בקיבוץ - בתי החברים, חדר האוכל, מבני ציבור, הלול ומבנים נוספים. ההערכה היא כי בשעות השיא תוכל המערכת לייצר כמות מכובדת של לפחות ‭2.5‬ מגוואט חשמל. אם יהיו עודפים הם יסופקו לחברת החשמל.

   

  נעם מרק, מרכז המשק בקיבוץ: "היינו יכולים לקחת שטח חקלאי גדול ובמקום לעבד אותו לשים עליו פאנלים. אבל לא זה מה שרצינו בקיבוץ. אנחנו רוצים להפוך את היישוב לירוק מבחינת ייצור החשמל, ובגלל זה בחרנו בדרך הזו‭."‬

   

  מנכ"ל סאנדיי, קובי דינר: "זו פעם ראשונה שיהיה יישוב שכל גג שבו יצויד במערכת סולרית‭."‬ השניים מעריכים כי התקנת המערכת תחל בעוד כחצי שנה ותימשך כשנה.

   

  התקנת המערכת צפויה לעלות להערכת החברה כ‭60-‬ עד 100 מיליון שקלים, והחזר ההשקעה צפוי להתפרס לכל היותר למשך עשר שנים. עלות ההתקנה וההכנסות מהחשמל יתחלקו בין הקיבוץ לחברה.

   

  שר התשתיות בנימין (פואד) בן-אליעזר, שדחף בשנה האחרונה את התקנות להתקנת פאנלים סולריים, בירך אתמול על הפרויקט.

   

  בכנס שהתקיים בשפיים הציגה חברת סולרית-דוראל פרויקט להקמת 350 מערכות כאלה על גגות שכונה חדשה שנבנית בקיבוץ עין דור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "רעים יהיה הקיבוץ הסולארי הראשון "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים