שתף קטע נבחר

הרב שרלו להומואים הדתיים: עדיף לצאת מהארון

במפגש עם חברי הארגונים הו"ד ובת-קול, הורים ואנשי חינוך, אמר הרב יובל שרלו: "אמירת האמת מסירה עול מהכתפיים". עם זאת הבהיר: "אני לא יודע כמה הקשיים גדולים ולכן איני חש ראוי להמליץ בעניין". ואיך הוא מתייחס לחתונה בין הומו וסטרייטית?

"אם האדם מסוגל לצאת מהארון יהיה לו יותר טוב, כי הוא יחיה חיים של אמת" – כך קובע הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, ביחס להומוסקסואלים הדתיים. במפגש נדיר עם קבוצת הומואים ולסביות שבו השתתף הרב בסוף השבוע בירושלים, הוא הסביר: "נטייתי הטבעית באופן כללי היא שהטוב ביותר הוא לחיות כאיש אמת. אמירת האמת מסירה עול מהכתפיים, בכל הקשר". עם זאת הדגיש כי כמי שלא היה במצב זה ואינו יודע אילו קשיים כרוכים בכך, הוא אינו חש ראוי להמליץ על יציאה מהארון.  

 

באירוע, שאורגן על ידי אנשי אתר האינטרנט הו"ד (הומואים דתיים), השתתפו גם חברים בארגונים ההומו-לסביים חברותא ובת-קול, וכן הורים ואנשי חינוך. ר', הרב ההומו שנחשף ב-ynet וממארגני המפגש, גילה כי כמה עשרות רבנים בציונות הדתית כבר חתמו על מסמך העקרונות שניסחו ההומואים הדתיים, ובימים אלה מוקם צוות רבנים בשיתוף עם ארגון צֹהר שיעסוק בסוגיה. במקביל, מתקיימים מגעים בנושא גם עם רבנים ומחנכים בציבור החרדי והחרד"לי. 

 

את השאלה "האם ישנם הומואים דתיים" הגדיר הרב שרלו במפגש "מיותרת וחצופה", והוסיף: "אתם קיימים, גם אם חושבים שתיעלמו... האמירה שאין כזה דבר הומואים ולסביות דתיים שקולה לאמירה שאין כזה דבר דתי דובר לשון הרע". עם זאת הוא הודה כי גם בעיניו יחסים לסביים חמורים מלשון הרע, ואמר: "אני תוהה ביני לבין עצמי אם זו רק הומופוביה, או שיש כאן משהו אחר. אני חושב שיש משהו מעבר, בגלל המשמעות המיוחדת לנישואי איש ואישה ביהדות". 

 

הרב שרלו דחה את טענת חלק מהרבנים לפיה "אם זה אסור בהלכה אז זה לא טבעי", והסביר: "גישה זו אינה נכונה, ואין היא עומדת במבחן המקורות. אף אחד לא יגיד כי אם אסור בהלכה לשכב עם אשת איש סימן שהתאווה לאשת איש אינה קיימת. התאווה קיימת, וצריך להתמודד עימה. היא אסורה במימוש, אולם אין זה נכון לטעון שהיא לא קיימת". 

 

מהי התרופה ל"שנאת חינם"?

כשנשאל על "שנאת חינם" כלפי ההומואים טען הרב כי היכרות על בסיס אנושי היא התרופה הטובה ביותר לבעיה, אף שהחיים בארון מונעים מפגשים כאלה. ומה תפקידם של הרבנים כשהקהילות אינן מוכנות לקבל הומואים ולסביות ואפילו דורשות לנדות אותם? "הרב לא יכול להיות מרחיק לכת יותר מהקהילה, אלא צריך להיות קשוב לה, ומאידך גיסא – להפוך את הקהילה למבינה יותר ורגישה יותר".

  

הרב שרלו שולל "טיפולי המרה" להפיכת הומוסקסואלים מבוגרים לסטרייטים, וטוען כי עבורם הם "חסרי סיכוי וגורמים לסיכון". לדבריו, גם הגופים המקצועיים לא מכירים בהם וביעילותם באופן חד משמעי, אך הוא מודה כי "אי אפשר להפריד בין הפסיכולוגיה לאידיאולוגיה, והאנשים שאומרים את זה הם אידיאולוגית לא נגד הומוסקסואליות".

 

הרב סיפר כי נפגש לאחרונה עם צוות "עצת נפש" ועם שלושה אנשים שהיו "עמוק בתוך ההומוסקסואליות" והיום הם בעלי משפחות. "התרשמתי מהאנשים שם שהם רציניים ושבדבריהם יש ממש, אך מצד שני אני נחשף לטראומות של אנשים כתוצאה מטיפולי המרה. אנשים מעידים שהם יצאו שרוטים וחבולים מהטיפולים האלה". שרלו מבחין בין הומואים מבוגרים לצעירים, ובמפגש אמר: "בגיל מבוגר אני לא ממליץ על 'עצת נפש'. אני מיידע את מי שפונה אלי, אני מפנה לשלל האפשרויות, אבל לא ממליץ. בגיל צעיר אני מפנה אליהם, ובמקביל מספר על אפשרות לתוצאות בעייתיות".

  

האם להתחתן עם סטרייטית?

על נישואים בין בחור הומו לבחורה סטרייטית אמר הרב שרלו: "בעייתי מאוד להתחתן, גם כששני הצדדים יודעים למה הם נכנסים. כמות המשפחות המתפרקות בסוף שנות השלושים לחייהם גדולה כי אנשים מגלים פתאום שהם לא מסופקים ולא מרוצים, ואני לא צריך לחזור על עמדתי שבלי ליידע את הצד השני – מדובר באיסור חמור מאוד". הוא הוסיף כי "רק בגיל מבוגר אפשר להחליט כאלה דברים, וגם אז זה קשה. אם מדובר בשני בני זוג המודעים מאוד לסיכון שהם לוקחים ומחליטים להתמודד עם זה ולהתחתן – יש לזה סיכוי".

  

את מצוקת ההומואים הדתיים סיכם הרב: "האמונה בנצחיות התורה וההלכה מרחפת ויוצרת תחושה שמקשה לחשוב מה יהיה בעתיד. ככל שהנושא יידון, תמצאו תשובות שלא בהכרח ימצאו חן בעיניכם. אבל מצד שני, אולי השאלות הנוקבות שלכם מראות שאנחנו טועים בהבנת הקב"ה, וצריכים לחשוב מחדש". 

 

ר', הרב ההומו שנחשף ב-ynet, שיבח את העיסוק הרבני בנושא ואמר: "אנחנו רואים שקורים תהליכים עם רבנים בציבור הדתי-לאומי, ולאחרונה גם רבנים חרד"ליים וחרדים. אני הולך עם מסמך העקרונות שלנו לרבנים רבים, יושב איתם כמה שצריך, ויש עם מי לדבר ועל מה לדבר. נכון להיום עשרים רבנים עומדים מאחורי מסמך העקרונות, ובע"ה יהיו עוד. המסמך עובר בין רבנים, אנשי חינוך, אנשי מקצוע, ומהווה בסיס לשיח".  

  

על נישואים בין הומו לסטרייטית והבאת ילדים אמר ר': "זהו ערך גדול ויסודי ביהדות, וכשיש הזדמנות צריך לנסות. אדם צריך לעשות עם עצמו את הבירור ולגלות אם הוא באמת לא יכול בשום אופן להינשא. אם זה המצב אז השאלה היא איך אנחנו רואים משפחה. אחרי שהוא מבין שהוא הומו הוא צריך לשאול את עצמו האם ישר ללכת לזוגיות חד מינית, או לנסות קודם לברר אם אפשר להתחתן. יש אנשי מקצוע, יש עם מי להתייעץ, ויש בדיקה פנימית אמיתית".

 

נשים בזוגיות לסבית חייבות בכיסוי ראש?

ע', חברת ארגון הלסביות הדתיות "בת-קול", אמרה: "צריך לפרגן לרבנים שיוצאים נגד ביטויי השנאה, ובאמת צריך שמול כל רב שאומר אמירה קיצונית יהיה רב שצועק את ההיפך. אין מה לחשוש שיחס סובלני יותר יעודד אנשים לבחור בדרך החיים ההומוסקסואלית, כי גם ללא הדחייה החברתית זה לא קוסם לדתיים".

  

"הומואים ולסביות נולדים למשפחות דתיות, והקהילה אחראית לדאוג להם ולעולמם הדתי. הדרך הקלה שהקהילה בוחרת היא להקיא אותם, אבל האתגר הוא לאפשר להם להרגיש שהם לא צריכים לבחור בין שתי הזהויות שלהם. אין סיבה לגרום להם לניכור משמירת מצוות". 

 

בהמשך טענה ע' כי "זוגיות זה צורך אנושי בסיסי,

 ולכן השאלה החשובה כאן היא לא אם לקיים זוגיות לסבית, אלא איך לקיים אותה: האם נשים בזוגיות לסבית חייבות בכיסוי ראש? בנידה? ומה לגבי תוכן טקסי לזוגיות?". לדבריה, "להגיד לבחורה צעירה שאין לה סיכוי לזוגיות לסבית זה לדחוק אותה להתחתן עם גבר, ואז שנים אחר כך אנחנו פוגשות אותן ב'בת-קול' גרושות או עם חיים מסובכים, בעל וילדים. יש נשים שמנהלות מערכות יחסים מחוץ לנישואים. איזה משמעות יש לנישואים אם מעדיפים מצב כזה על פני זוגיות בריאה? כמובן שגם הילדים משלמים את המחיר".

  

ע' מאתגרת את החברה והרבנים בבעיות הדור הבא ואומרת: "הורות זה משהו שקורה. בשלוש השנים האחרונות נולדו תשעה ילדים לזוגות לסביות דתיות, וזה מעורר שאלות רבות: איך מחנכים ילדים כאלה בחברה שחושבת שהמשפחה שלהם פסולה? איך מחנכים לתורה ומצוות כששומרי התורה והמצוות דוחים אותם ואת המשפחה שלהם? האם אפשר לשלוח אותם לבתי ספר דתיים?".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: index open
הרב שרלו
צילום: דב ירדן
מומלצים