שתף קטע נבחר

שטיינמץ ניצח; מעלות העלתה את דירוג האג"ח

מעלות העלתה את הדירוג חזרה ל-CCC. זאת, שלושה ימים לאחר שהמשיכה להוריד את דירוג האשראי לרמה D לאחר שלפני כשבוע הורידה את הדירוג ל-CCC

פחות משבוע לאחר שמעלות הורידה את דירוג אגרות החוב (סדרה א') של TMI ל-CCC ושלושה ימים לאחר שמעלות המשיכה להוריד את דירוג האשראי לרמה D , יוצא בעל השליטה ב-TMI, בני שטיינמץ נגד מעלות כי החלטתה "מוטעית מיסודה" , וביום חמישי אף הודיע כי באין ברירה, ייאלץ להביא את הנושא לתביעה משפטית. 

 

שטיינמץ ביקש ממעלות לבטל את הורדת הדירוג "השרירותית והמופרכת", לדבריו, וכן "לחזור בה ממנה, להתנצל ולהודיע על כך ברבים". היום בצהרים חזרה בה מעלות מהודעתה האחרונה, והוציאה דיווח לבורסה בתל אביב בו מסרה כי החליטה להעלות את דירוג האג"ח של TMI בחזרה ל-CCC, תוך השארתו ברשימת מעקב בעלת אופק שלילי.

 

במעלות מסרו ל-ynet כי כבר בהודעת S&P מעלות ב-18 בדצמבר, בנוגע להורדת הדירוג ל- D לאגרות החוב שהונפקו ע"י TMI ציינה מעלות את דירוג איגרות החוב של TMI לאחר השלמת ההצעה (CCC). עוד הסבירו במעלות ש"מדובר בחוב בעייתי שיכול להצביע גם על חדלות פירעון, אך גם על הליך של פשיטת רגל או הצעת החלפה של חוב בעייתי (כמו במקרה הנוכחי; ג.ק.).

 

"מראש הכוונה לא הייתה לדיפולט (חדלות פירעון - D. ג.ק.) אלא, לבחינה אם מצב כזה מתקיים". במקרה זה , הסבירו במעלות, "עד תום הבחינה דירוג האג"ח הניתן הוא D".  לשאלה בדבר האפשרות שעקב הורדת דירוג, גם "זמנית", ל-D עלולה לגרור דרישות לפירעון מידי על ידי מחזיקי האג"ח בצל ההגדרה של D כ"דיפולט" - חדלות פרעון, העדיפו במעלות שלא להגיב. 

 

האג"ח של TMI, הפועלת בתחומי המכרות והאנרגיה באמצעות החברות בייטמן הנדסה, בייטמן ליטווין וניקנור, בהיקף של 1.4 מיליארד שקל הונפקו בבורסה בתל אביב במחצית השנייה של 2007. האג"ח נושאות ריבית של 5.8% ומועד פירעונן הוא בין 2010 ל־2015.

 

בתשקיף ההנפקה של האג"ח דיווחה אז TMI כי מרבית הכספים שיגויסו יועמדו כהלוואה לקבוצת BSG, שמצדה תעמיד בטוחות וערבויות להחזר ההלוואה אצל נאמן האג"ח, הרמטיק נאמנויות. במסגרת הבטוחות העמידה גם TMI כספים המוחזקים כפיקדון אצל הנאמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיוון פרג'
כך או כך, בני שטיינמץ קיבל את מבוקשו
צילום: סיוון פרג'
מומלצים