שתף קטע נבחר

95% מהחילונים: מדליקים נר חנוכה

מישהו אמר "התייוונות"? מנהגי החג ומשמעותו פופולריים מתמיד בישראל תשס"ט והאם הקרב בין התרבות היהודית להתייונות רלוונטי לימינו וכמה מאמינים בנסים? סקר ynet-גשר, בלי מילה על סופגניות

חנוכה הוא אחד החגים שיותר ויותר ישראלים מצליחים להתחבר אליהם, אבל מסתבר שלא ידענו כמה: סקר ynet יהדות ועמותת גשר מגלה כי 96% מהציבור נוהגים להדליק נרות חנוכה, 82% מאמינים בנסים ו-69% סבורים כי מלחמת היהודים בתרבות יוון רלוונטית גם לימינו. 

 

סקר ynet-גשר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס" באמצעות פאנל המשיבים, וכלל 500 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית: 4.5%±.

 

בחלק הראשונה נשאלו המשתתפים האם הם מתכוונים להדליק נרות חנוכה. 96% מהם השיבו בחיוב – 78% בכל שמונת הלילות ו-18% לפחות באחד מהם. מנגד אמרו 4% כי לא ידליקו את החנוכיה, והסבירו: "זה לא מעניין אותנו".  

 

פילוח להגדרות דתיות מלמד כי גם בקרב החילונים נוהגים 95% להדליק נרות – 69% מדי לילה ו-26% לפחות באחד מהם. כל הדתיים והחרדים ידליקו בכל לילות החג, וכמוהם גם 91% מהמסורתיים.  

 

חנוכה ידוע כחג הניסים – שמן זית שלא נגמר וניצחון האנדרדוג על החזק, האם אנחנו בכלל מאמינים בניסים? 82% מהנשאלים בסקר השיבו בחיוב – 41% מהם גם חוו בעצמם ניסים בעבר ו-41% נוספים עדיין מחכים לפעם הראשונה. מנגד אמרו 18% כי אמונה זו היא "תפיסה פרימיטיבית".  

 

ניתוח התוצאות מלמד שוב כי גם החילונים בעניין – 76% מאמינים בניסים, אך רק ל-29% מהם ארעו כמה כאלה בעבר. גם 92% מהמסורתיים מאמינים, ול-50% כבר היו כמה. אצל החרדים כולם מאמינים ו-80% מדברים מניסיון, ובקרב הדתיים 86% חוו ניסים, 10% עדיין מצפים ו-4% חושבים שמדובר באמונה פרימיטיבית.  

 

הקרב התרבותי

והאם המלחמה בין התרבות היהודית להתייוונות רלוונטית לימינו? 69% אמרו כי גם היום אנו נקרעים בין הזהות היהודית להיותנו "אנשי העולם הגדול", 26% ענו כי אין קשר בין הימים ההאם לזמן הזה וחנוכה הוא רק "חג של מסורות נחמדות", ואילו 5% השיבו: "אין כבר מלחמה, החיבור ליהדות גדול וללא מתחים".  

 

בחלוקה להגדרות דתיות נמצא כי בכל המגזרים סבורים כי המאבק התרבותי רלוונטי גם לימינו – 100% מהחרדים, 91% מהדתיים, 78% מהמסורתיים ו-61% מהחילוניים.

  

מנכ"לית גשר מפעלים חינוכיים, שושי בקר, אמרה: "הממצאים מעידים על כך שחג החנוכה נחגג על ידי כל הזרמים, ורבים בקרב החברה הישראלית מתחברים אליו ולמהותו. רבים רואים בבסיסו של החג את הנס וזהו מסר חזק שעובר במהלך הדורות".  

 

בקר הוסיפה כי "נראה שקיימת תחושה חזקה, גם בקרב ציבור שאינו מגדיר עצמו כדתי, שבנושא הזהות יהודית ישנה מלאכה רבה, כיוון שקיימת התייוונות אף בימינו ויש חשש גדול מאובדן הייחוד היהודי-ישראלי. אי לכך חשוב מאוד כי בתחומי החינוך, המשפחה, התרבות והתקשורת יעסקו רבות בשימור התרבות היהודית והייחודיות הישראלית". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנוכה. הישראלים בעניין
צילום: רונן יולס
הסביבונים. מדורת השבט
צילום: ויז'ואל/פוטוס
בקר. "שימור הייחודיות"
צילום: מוטי חקשור
מומלצים