שתף קטע נבחר

"כאלף עובדים פוטרו בענף המתכת והחשמל"

בדיקת התאחדות התעשייניים בקרב 113 מפעלים בענף: 28% דיווחו על פיטורים מאז ספטמבר, 36% נתקלים בבעיות אשראי. בהתאחדות מציעים למפעלים שנמצאים בקשיים: לעבור לשבוע עבודה בן 4 ימים

המשבר העולמי פוגע בתעשיית המתכת והחשמל בישראל: מבדיקה שערך לאחרונה איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים בקרב 113 מפעלים מצטיירת תמונה עגומה של המצב בענף מאז חודש ספטמבר, לאחר צמיחה מהירה שנרשמה בשנים האחרונות.

 

 

מהבדיקה התברר, כי 28% מהמפעלים דיווחו על פיטוריי עובדים, ומספרם של המפוטרים מגיע לכ-1,000 בארבעת החודשים האחרונים. מפעלים נוספים הודיעו על נקיטת תוכניות התייעלות אשר יהיו כרוכים בפיטוריי עובדים נוספים.

 

עוד עולה מהבדיקה, כי 36% ממפעלי המתכת והחשמל נתקלים בבעיות אשראי, לרבות אצל לקוחות והקשחת הביטחונות מצד הבנקים. יחד עם זאת כ-73% מהמפעלים ציינו כי מתן ערבות ממשלתית לנותני האשראי על ידי הממשלה תימנע את מחנק האשראי ההולך וגובר במשק.

 

מהבדיקה עולה עוד, כי 33% מהמפעלים מדווחים על ירידה בהזמנות. לדעת רבים בענף, הפשרת פרוייקטים של תשתיתיות בידי הממשלה יסייע למשק לצלוח את המשבר.

 

כן מתברר מהבדיקה שערך איגוד תעשיות המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים, כי 27% מהמפעלים מדווחים על האטה ביצוא. לדעת רובם מגמה זו תימשך גם בתקופה הקרובה.

 

יפה קורא לממשלה ליישם הלכה למעשה את התוכנית להאצה בהשקעות, לקבוע תאריכי התחלה וסיום, כל זה בחוק, תוך הקמת ועדת מעקב ליישום התוכניות ובדיקת הביצוע.

 

בעקבות המצב ובמטרה לצמצם את היקף התופעה של פטורי עובדים וסגירתם של קווי יצור, מציע אלי יפה, יו"ר איגוד המתכת והחשמל בהתאחדות התעשיינים ומנכ"ל חישולי כרמל, הצעה לפיה, במפעל המצוי בקשיים ובשל אופי העבודה בו אינו יכול להוציא את עובדיו לתקופה לחופשה ממושכת, יעברו לעבוד 4 ימים בשבוע וביום החמישי יהיו זכאים העובדים לתשלום במסגרת מנגנון שיופעל על ידי הביטוח הלאומי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית מגל
(אילוסטרציה)
צילום: עמית מגל
מומלצים