שתף קטע נבחר

מטחים בלתי פוסקים: פגיעות בבית ובמפעל

קרוב ל-30 רקטות פגעו בלילה ובבוקר בדרום. אחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבית במושב בנגב המערבי. תושבים לקו בחרדה. אברהם גואטה, שהרקטה פגעה בחצר ביתו באשקלון: "הילד שלי לא מפסיק לרעוד". ראש העיר מאיים להשבית את הלימודים

בחנוכה הזה, תושבי עוטף עזה יזדקקו לנסים: רקטה פגעה הבוקר (יום ד') פגיעה ישירה בבית במושב במועצה האזורית שדות נגב. מספר תושבים לקו בחרדה. נזק כבד נגרם. אחת הרקטות פגעה ליד בית באשקלון, איש לא נפגע אך נגרם נזק. פצצת מרגמה פגעה במפעל במועצה האזורית אשכול, גם שם למרבה המזל לא היו נפגעים. קרוב ל-30 רקטות פגעו בדרום עד השעה 12:00.  

 

לפחות שבע רקטות פגעו באשקלון וחמש בנתיבות. שני תושבי נתיבות לקו בחרדה. רקטה פגעה בחצר ביתו של אברהם גואטה באשקלון: "הייתי בבית והתפללתי, ואז שמענו צבע אדום. בעודי מתלבט אם לרוץ לממ"ד - ממש ליד הפתח - שמעתי פיצוץ אדיר והבנתי שזה נפל אצלנו בבית. כשיצאנו החוצה, ראיתי שהרקטה פגעה בחצר מאחורה. נגרם לנו נזק למחסן, לבית, למכונית שחנתה פה.

 

"זה היה פשוט מפחיד. הילד שלי לא מפסיק לרעוד ולבכות ואני חושב שהמצב הזה לא יכול להימשך. אין אף גורם שקם ועושה משהו. הבוקר הייתי לא רחוק מהנפילה הקודמת ועכשיו גם פה ואנחנו כבר מתחילים לשקול לעזוב את העיר". 


אחת הרקטות בנתיבות הבוקר (צילום: רועי עידן)

 

חבר מועצת העיר אורן שני, המתגורר בבית הסמוך למקום הנפילה, אמר: "מה עוד צריך לקרות כדי שנפסיק לחטוף את הגראדים והקסאמים. האם מישהו מתכוון לקום ולהתעשת? המלצתי לראש העיר לסגור את העיר ולעלות לירושלים. אם לא שקט באשקלון שלא יהיה שקט גם בירושלים". ראש העיר, בני וקנין, שוחח עם סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ובפיו מסר תקיף: "התגובה צריכה להיות קשה מאוד".

 

במטח האחרון שהיה בסביבות 10:45, פגעו רקטות ליד אזור התעשייה בנתיבות, באחת משכונות אשקלון ובאזור התעשייה הדרומי בעיר. רקטות נוספות נורו מוקדם יותר לעבר יישובים נוספים בשער הנגב ובשדות נגב. תושבי עוטף עזה ספגו - נוסף לרקטות - לפחות עשר פצצות מרגמה. לא דווח על נפגעים אך נזק נגרם במספר מקומות.


פגיעת רקטה ליד נתיבות (צילום: אילנה קוריאל)

 

בתום התייעצות עם גורמי ביטחון, הורה שר הביטחון, אהוד ברק, לבטל את הכנסת הסחורות ההומניטריות לרצועת עזה, שתוכננה לבוקר, בעקבות המשך ירי הרקטות ופצצות המרגמה. אמש הוחלט לאפשר הכנסת כמות מצומצמת של ציוד הומניטרי לרצועה ב-11 בבוקר היום - אך המעברים יישארו כאמור סגורים.

 

אבל את ראש עיריית אשקלון זה לא מספק. לדעתו, יש לערוך אבחנה בין טילי הגראד שנורים לעבר אשקלון לבין רקטות הקסאם שנורות לאזורים אחרים. "הירי לעבר אשקלון שונה במהותו, טיל גראד יכול להכיל שמונה ק"ג של חומר נפץ ויכול לגרום לנפגעים ולהרס רב, ולו חלילה טיל כזה נופל בשטח בית ספר - יכול להיגרם לאסון. את טילי הגראד יורים רק אנשי חמאס, וזה אומר שיש פה מדיניות מכוונת של שלטון החמאס - ולכן גם התגובה שלנו צריכה להיות בהתאם. סיכמנו לקיים פגישת עבודה עם וילנאי ואנשי מערכת הביטחון כבר בימים הקרובים".   


איום להשבית את הלימודים. אשקלון הבוקר (צילום: אמיר כהן)

 

לדברי וקנין, בניגוד לעבר, הוא אינו מתכוון לעבור בשתיקה על הירי הזה. הוא כבר הודיע שכל ירי של טיל גראד לעבר אשקלון יביא להשבתת מערכת החינוך בעיר, שכעת נמצאת בחופשה. "אני דורש להתחיל באופן מיידי את מיגון כל מוסדות החינוך באשקלון, יש באשקלון 30 אלף תלמידים וסטודנטים במכללה פה ובניגוד למה שאמרו - אין אף בית ספר ממוגן באשקלון.

 

"אנחנו דורשים להתחיל את המיגון עכשיו, כשהעלויות אינן מעניינות אותי. אם נראה שהירי נמשך ללא תגובה, אנו נשקול צעדים חריפים מאוד וקשים ולא נעבור בשתיקה על כך. הקמנו מטה בימים האחרונים ואנו נתחיל לפעול בעניין עד שהשקט ישוב לאזור". 

 

מנכ"ל מד"א הורה להעלות את רמת הכוננות במד"א לרמה ב' שהיא רמה אחת לפני הגבוהה ביותר. 120 אמבולנסים עומדים כעת בכוננות בכל האזור.


פורסם לראשונה 24/12/2008 10:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבים בנתיבות
צילום: רועי עידן
מקום נפילת אחת הרקטות
צילום: אמיר כהן
ראש עיריית אשקלון, בני וקנין
מומלצים