שתף קטע נבחר

לבנון: אותרו 8 רקטות מוכנות לשיגור לישראל

הרקטות מסוג קטיושה וגראד אותרו באזור החוף בין נקורה לצור, כשאליהם חוברו שעוני עצר, מכוונים לשעות הערב. האזור שבו התגלו הטילים נחשב כמעוז של ארגון חיזבאללה

איום ממוקד מצפון: צבא לבנון חשף היום (ה') שמונה רקטות מסוג קטיושה וגראד בדרום לבנון שכוונו לעבר ישראל, והיו אמורים להיות משוגרים עוד הערב. לטילים חוברו שעוני עצר, שכוונו לשעות הערב. כך מסר גורם רשמי בביירות. צבא לבנון ניטרל את הטילים.

 

"הצבא מצא שבעה טילים שהוצבו באזור החוף בין נקורה לעיירה טיר חרפא", אמר גורם לבנוני שביקש לא לחשוף את שמו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. מוקדם יותר אמר הגורם: "אנחנו חוקרים עתה כדי לגלות אם הטילים היו מוכנים לשיגור, או אם היתה כוונה לשגרם מאוחר יותר". כעבור כשעה אמרו גורמים בביירות לסוכנות AP כי הטילים היו אמורים להיות משוגרים הלילה.

 

מספר כלי תקשורת לבנוניים דיווחו כי מנגנון השהייה הוצמד לרקטות וכי אלה נתגלו "זמן קצר לפני שיגורן". כוח של יוניפי"ל ובראשותו, מפקד כוחות יוניפי"ל, הגנרל קלאודיו גרציאנו, חשו למקום כדי לפקח על הליך פירוקן. האזור שבו התגלו הטילים נחשב כמעוז של ארגון חיזבאללה. הוא מרוחק כחמישה קילומטרים מהגבול עם ישראל.

 

עם זאת, פרשננו רון בן ישי מציין כי לא מן הנמנע שהטילים הללו שייכים לארגון אנסאר אל-איסלאם, שפעל במחנה נהר אל-בארד וגורש משם, ולכן מנסה מדי פעם להצית את הגבול בדרום לבנון ולגרום בעיות לממשלת לבנון, ובעיקר לצבא לבנון. הם ירו פעמיים מאותו האזור, ויש מי שחושדים שפגעו בגדוד הספרדי של יוניפי"ל. אנסאר אל-איסלאם הוא ארגון המסונף לאל-קאעידה. אפשרויות נוספות הן שארגון פלסטיני תכנן לירות או שחיזבאללה הציב את הרקטות כדי לאותת לישראל שהוא מסוגל לפעול נגדה, אם תתקוף בעזה.


הרקטות על מתקן מאולתר (צילום: רויטרס)

 

חיזבאללה מחזיק על-פי ההערכות בכ-40 אלף טילים ורקטות משני עברי הליטני. המערך הכבד, המונה אמנם רק כמה מאות רקטות - בעלי ראשי קרב של מאות קילוגרמים וטווח של עד 250 קילומטרים - נמצא מצפון לליטני, חפור ובנוי באדמות שחיזבאללה קנה. בדרום-לבנון הוקם בכפרים

מערך תת-קרקעי מבוצר, שמתוכו אמור חיזבאללה להילחם בשריון וביחידות הרגלים של צה"ל, שיתקדמו לעבר מערך הרקטות שמצפון לליטני.

 

בחודש ינואר השנה נחתו שתי רקטות בשלומי שבצפון, אחת נחתה סמוך לבית ספר. איש לא נפגע. חצי שנה קודם לכן התפוצצו רקטות בקוטר 107 מ"מ באזור קריית שמונה. אחת פגעה ברכב באזור התעשייה הצפוני של העיר והשנייה בשכונת מגורים בעיר. אשה אחת לקתה בחרדה. בלבנון העריכו שייתכן שארגון פלסטיני ירה את הרקטות במסגרת מאבקו נגד הצבא הלבנוני, ובחיזבאללה הכחישו כל קשר לירי. יום לאחר מכן הודיע ארגון המכונה "גדודי באדר של הג'יהאד - הסניף הלבנוני" כי הוא אחראי לירי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת הרקטות שאותרו הערב
צילום: AP
חיילי יוניפי"ל וחיילי צבא לבנון הוזעקו למקום
צילום: AP
מומלצים