שתף קטע נבחר

הזוכה הגדולה בעכו: "כ"ב תמונות"

יצירתה של רותי אוסטרמן זכתה בפרס להצגה הטובה ביותר בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר. מלבד הענקת הפרסים להצגות הזוכות, השופטים ציינו לשבח לארבע הפקות נוספות

פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ננעל הערב (ה') בטקס חלוקת הפרסים המסורתי שנערך תחת סופת גשמים. "כ"ב תמונות", יצירתה של הבמאית והשחקנית הצעירה רותי אוסטרמן, זכתה בפרס להצגה הטובה ביותר, ובפרסי המשחק זכו ערן בוהם ("המשוגעות של יפו") ורובא בלאל ("מסיק").

 

בנימוקיהם להענקת פרס ההצגה הטובה ביותר בסך 25,000 שקלים ל"כ"ב תמונות" כתבו חבר השופטים כי "אוסטרמן מהווה תגלית נעימה ומפתיעה. לצידה בהצגה משחקות שתי שחקניות מוכשרות - דליה פרידלנד ובהט קלצ'י - שמפליאות

למלא בדרמה ובהומור את עולמה של ילדה צעירה, בת הדור השלישי לשואה, הגדלה בתור מלחציים של שני הדורות שקדמו לה.

 

"בשפה תיאטרלית, סגמנטלית, שאורזת בתוכה את כאבי הגדילה והאובדן בצל הטרגדיה המשפחתית, מפליאות השחקניות לרגש ולהעניק לצופים חווייה עמוקה וכנה". השופטים הדגישו גם את בחירת החלל על ידי התפאורנית עינב דורון, שהצליחה בבחירה זו "לדייק בהדהוד של שלושה רבדים התואמים לשלוש הנפשות בהצגה ולייצר תחושה דרמטית מרשימה".


"כ"ב תמונות" של אוסטרמן. תגלית נעימה ומפתיעה (צילום: אייל לנדסמן)

 

פרס ראש העיר לאמן המבטיח, בסכום של 10,000 שקלים, הוענק ליוצרת ההצגה "חופש קטן", נאוה פרנקל. בנימוקיהם למתן הפרס כתבו השופטים: "פרנקל יוצרת גרעין של שפה חדשה המתעסקת בדו-מימד ומחפשת למצוא עולם בימתי שיוצר ריגוש ומגיעה מכיוון לא צפוי. היא משכילה לנווט ברגישות ובדיוק צוות מבצעים שיוצר ביחד עימה הצגה מדוייקת, מאופקת, מלאת הומור ועניין ומקורית".

 

פרס השחקן המצטיין מטעם סדנאות הבמה הוענק כאמור לשחקן ערן בוהם על משחקו בהצגה "המשוגעות של יפו". בנימוקיהם למתן הפרס כתבו השופטים: "בוהם יצר דמות שנעה בין הדוקומנטרי לתיאטרלי ומפגיש את הקהל עם אפשרויות משחקיות המתעתעות בעדינות וברגישות בין שכבות משחקיות שונות. ערן הוסיף צבע ייחודי נוגע ללב על במת ההצגה".


"המשוגעות של יפו". בין הדוקומנטרי לתיאטרלי (צילום: מרב יודילוביץ')

 

פרס השחקנית מטעם סדנאות הבמה הוענק לרובא בלאל, על משחקה בהצגה "מסיק". בנימוקיהם למתן הפרס ציינו השופטים כי "בלאל מעניקה נפח רגשי עמוק ואישי לדמות האם מוכת היגון בהצגה ומביאה במשחקה שכבות נפשיות מורכבות שמעוררות הזדהות עם הדמות".

 

על חבר השופטים, בראשותה של המוזיקאית והמלחינה שוש רייזמן, נימנו השנה גם הבמאי ומנהל בית הספר "מנוע חיפוש", איציק ג'ולי, שחקן התיאטרון והקולנוע עלי סולימאן, התפאורנית והסופרת מיקי בן כנען ומעצב התפאורה והפסל איתן לוי.

 

אירוע סוער מהרגיל

חבר השופטים פתח וציין כי פסטיבל עכו היה השנה מיוחד במינו. "נדרשו תעצומות נפש ונחישות על מנת לקיים את  הפסטיבל במועדו החדש ולהופכו מאירוע קיצי ושטוף שמש, לאירוע סוער ורטוב. ההתעקשות וההתמדה לקיים את הפסטיבל על פי כן הינה הוכחה לאהבה". השופטים ציינו כי גם התגייסותם של היוצרים לקיים את ההפקות אחרי תקופת הקפאה ארוכה, הינה הישג משמעותי ראוי להערכה ומקור גדול לתקווה.


"סיבובים לדקה". מבנה אנטומי חדש לבמה ריקה (צילום: מרב יודילוביץ')

 

חבר השופטים בחר לציין לשבח עשייה אמנותית בולטת גם בהפקות נוספות. ציון לשבח על רעיון וביצוע הוענק ליוצרי הצגה "סיבובים לדקה", אילי לוי, תמר אור ואורי דרומר, על ש"העמידו אירוע מקורי ששילב חפצים נעים בחלל והפיח בהם רוח חיים, על מבנה אנטומי חדש לבמה ריקה ממילים ומלאה בתנועה ומתח בין חפצים דוממים".

 

ציון לשבח על שילוב אמצעים חזותיים הוענק למעצב התפאורה של ההצגה "מתחם התפודים", ערן עצמון, כמו גם למעצבת התלבושות בהצגה נאוה שטר

ולמעצב התאורה יעקוב סליב, ש"השכילו לייצר עולם עקום, דקדנטי, כבול באבן ביזנטית קשה".

 

ציון לשבח ליצירה וביצוע הוענק ליוצרות ההצגה "חובבות ציון", שרון מייבסקי וטל ברנע, על "ניסוח מבריק של רעיון ותוכן ויכולת משחקית פיזית וווקאלית מרשימה ביותר". ציון לשבח על מוזיקה ושירה הוענק לעידן טולדנו ותרז סולימאן מההצגה "מסיק", שעשו לדברי השופטים "עבודה מינימליסטית רגישה ביותר שהעלתה את כל ההצגה למישור מיסטי ונגעו בנשמותינו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כ"ב תמונות". ההצגה הטובה ביותר
צילום: אייל לנדסמן
לאתר ההטבות
מומלצים