שתף קטע נבחר

דיווח: נ"מ בדרך לסוריה. ומשם לחיזבאללה?

עיתון רוסי דיווח שרוסיה החלה ליישם עסקת נשק בשווי 250 מיליון דולר, במסגרתה יסופקו טילים נגד מטוסים גם לסוריה ומצרים. מאזן הכוחות לא ישתנה, אך הסכנה האפשרית לישראל טמונה בהעברת הטילים לארגונים כמו חיזבאללה

רוסיה החלה להעביר טילים נגד מטוסים לשבע מדינות, בהן סוריה ומצרים - כך דיווח היום (ו') העיתון וודומוסטי היוצא לאור במדינה. על פי הדיווח, מלבד סוריה ומצרים מועברים הטילים גם ללוב, ונצואלה, בורמה, וייטנאם וטורקמינסטן. המערכת, Pechora-2M, נועדה ליירוט מטוסים בטווח בינוני.

 

שוויה הכולל של העסקה 250 מיליון דולר והיא כוללת כ-200 טילים נגד מטוסים. מצרים אמורה לקבל כ-70 מהטילים. העיתון הכלכלי דיווח כי העסקה נכנסה לפועל ויצרנית הטילים החלה ליישמה. עם זאת, דובר החברה סירב להתייחס לשאלות סוכנות הידיעות הצרפתית.

 

הטילים המתקדמים הם דגם משופר ונייד של מערכת טילים S-125 שפותחה בברית המועצות ב-1960. לפי גורם בחברה הרוסית, המערכת "פשוטה ואפקטיבית, כמו הקלצ'ניקוב". בידי הצבא הסורי מערכת טילים "סטרילץ" בעלת טווח קצר, שסופקה לדמשק על-ידי רוסיה ב-2004.

 

פגיעה במנמיכי טוס / פרשנות

אישור סופי למידע אין, אך בחיל האוויר לא ייפלו מהכיסאות אם יתברר שסוריה ומצרים רכשו את ה"פצ'ורה". זהו גלגולו של הטיל SA-3, שחיל האוויר כבר התמודד איתו בהצלחה בשנות ה-70 בתקופת מלחמת ההתשה, וגם במלחמת לבנון הראשונה.

 

עם זאת, הטיל במהדורה המודרנית שלו - שסימנה M-2 - מסוכן הרבה יותר לכלי טיס מנמיכי טוס ואפילו לטילי שיוט מאשר ה-SA-3 המוכר. לראיה, סרביה הפילה באמצעותו בשנת 2000 בקוסובו לא מעט מזל"טים ומל"טים של נאט"ו, ואפילו את מטוס הקרב החמקן האמריקני F-117, ו-F-16 אחד.

 

הדגם המודרני של ה"פצ'ורה" שבו מדובר מסוגל להעסיק כמה מטרות בו זמנית, הטווח המירבי שלו עומד על 35 קילומטרים ותיאורטית, הוא יכול גם להפיל מטוסים בגובה 18 ק"מ.

 אך נתוני היצרן הרוסי כנראה מופרזים. גם צבא רוסיה לא הצטייד בטיל, והעדיף טילים מתקדמים הרבה יותר, ממשפחת S-300. מכאן שהטיל אינו שובר שוויון במאזן הכוחות האווירי באזור, ואינו מסכן משמעותית את יכולת הפעולה של חיל האוויר.

 

הסכנה העיקרית מהטיל עלולה להתממש אם יעבור מסוריה לחיזבאללה וארגוני גרילה אחרים, שישפרו כך את יכולתם לירות על מסוקים, טילי שיוט וכלי טיס אחרים מנמיכי טוס. קל להסתירו, והמכ"מים - שמותקנים על משאיות לא גדולות - קלים מאוד להעברה. זו תהיה צרה צרורה לישראל - פגיעה בטיסות סיור, צילום ומבצעים מוטסים בזירות לחימה קרובות כמו סוריה ולבנון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערכת נ"מ רוסית (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים