שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

הממשלה אישרה משק לשעת חירום וגיוס מילואים

כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה, אישרה הממשלה הפעלת משק לשעת חירום וגיוס אלפי חיילי מילואים שיגויסו בעיקר לצורך תגבור פעולה קרקעית, אם וכאשר תתרחש. אולמרט: "זאת תהיה מערכה ארוכה וקשה עם מכאובים רבים". בכירים במערכת הביטחון: יש להיערך לאפשרות של פעולה קרקעית

הממשלה אישרה בצהריים (יום א') את דרישותיו של שר הביטחון, אהוד ברק, להפעיל משק לשעת חירום ביישובי עוטף עזה ולהוציא יותר מ-6,700 צווי מילואים לחיילי צה"ל. צווי המילואים יוצאו לקראת אפשרות התרחבות הפעולה ברצועת עזה, בכפוף לאישור ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. במלחמת לבנון השנייה לא הופעל משק לשעת חירום.

 

מבצע "עופרת יצוקה", העדכונים האחרונים

 

בישיבת הממשלה אמר ברק, כי אנשי המילואים ישמשו בעיקר לצורך תגבור פעולה קרקעית, אם וכאשר תתרחש. לדבריו, "לקראת המשך הפעילות המבצעית המתוכננת, נדרש גיוס חיילי מילואים בצווי חירום בהיקף של כ-7,000 חיילי מילואים". צה"ל גייס עד כה אלפי אנשי מילואים. זאת, בנוסף ליחידות סדירות שכבר נמצאות באזור רצועת עזה. לדברי ראש הממשלה, "זאת תהיה מערכה ארוכה קשה עם מכאובים רבים. הציפייה שבכל יום נוכל לפגוע במאות טרוריסטים אינה יכולה להתממש".

 

ראש הממשלה הוסיף, כי "ישראל תצטרך הרבה סבלנות וכושר עמידה ועורף. והחשוב ביותר - לא להכניס פוליטיקה לתהליך הזה. אין לערבב נימוקים ותעמולה, מדינת ישראל חייבת להישאר מאוחדת במלחמה בטרור, זה מה שנדרש כדי להצליח".

 

הממשלה אישרה גם את המצב המיוחד ביישובי עוטף עזה. ראש השב"כ אמר בישיבה, כי "ההלם בקרב הנהגת החמאס גבוה. יחד עם זאת, הם רואים את התקיפה כצעד ראשון ומחפשים תגובה. החמאס יגיב ואף ינסה להפתיע".

 

ראש השב"כ, יובל דיסקין, אמר בישיבת הממשלה כי "בקרב חלק לא מבוטל באוכלוסיה הפלסטינית רצועת עזה שוררת קורת רוח מהפגיעה בחמאס שפגע ופוגע בהם".

 

בכירים במערכת הביטחון אמרו בתגובה לשאלות השרים על המשך פעילות צה"ל כי "יש להיערך גם לאפשרות של פעולה קרקעית בעזה".

 

עוד אמרו גורמי צה"ל בישיבת הממשלה כי "הגל השני של התקיפה על ידי המטוסים אתמול פגע בעשרות בורות שיגור תת-קרקעיים של רקטות מעזה. על פי ההערכה נפגעו כחמישים אחוזים מהם. זאת אחת הסיבות לירי הדליל עד כה. אין זה אומר שאין עדיין בידי החמאס יכולות שיגור של אלפי טילים, והיכולת הזאת תבוא לידי ביטוי בהמשך".

 

גיוס אנשי המילואים נדרש על-ידי ברק בכדי להיערך להסלמה ברצועת עזה. אמש קיימו ראש הממשלה, אהוד

אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק, ושרת החוץ, ציפי לבני, הערכת מצב עם בכירים במערכת הביטחון. המטבחון הנחה את צה"ל להיערך לכך שחמאס וארגוני הטרור יגבירו את ניסיונם לשגר רקטות ופצצות לעבר ישראל, וכן ינסו לבצע פיגועים, בין היתר על ידי מחבלים מיהודה ושומרון.

 

במקביל להוצאת צווי המילואים צה"ל נערך לכניסה קרקעית לרצועת עזה וגזרת עזה תוגברה בכוחות חיל רגלים, שריון והנדסה. "אם מבצע יהיה הכרחי כדי להפסיק את הפגיעה באזרחים אז נשלח כוחות קרקעיים", אמר אתמול ברק.

 

גורמים בצה"ל העריכו הבוקר כי תקיפות חיל האוויר ביומיים האחרונים פגעו ביכולת הפיקוד והשליטה של הארגון וביכולות הירי של הארגון. עם זאת, הם ציינו, כי מוקדם להספיד את חמאס. ואכן, היום חידש חמאס את ירי הרקטות. לעבר ישראל נורו מספר טילי גראד, שנפלו באזור אשדוד, ואזעקה נשמעה אף ביבנה וסביבותיה. מדובר בפגיעה הצפונית ביותר עד כה, יותר מ-40 קילומטרים מרצועת עזה. 


פורסם לראשונה 28/12/2008 12:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות שריון בכוננות בכניסה לרצועה
צילום: רויטרס
תקיפת חיל האוויר בעזה
צילום: AFP
מומלצים