שתף קטע נבחר

ירידה של עשרות אחוזים במלאי הדירות החדשות

סקירת התאחדות הקבלנים מעריכה, כי מלאי הדירות בארץ יספיק לכ-7.5 חודשים. בטבריה, יבנה ועכו אין דירות חדשות בבנייה כלל. בבאר שבע ירד המלאי ב-72% ובחיפה ב-42%. בירושלים ממתינות 1,147 דירות חדשות

מלאי הדירות החדשות בארץ יספיק לכ-7.5 חודשים. כך עולה מסקירה שערכו כלכלני פירמת רואי החשבון BDO-זיו האפט, בעבור התאחדות הקבלנים. מהנתונים עולה, כי מלאי הדירות החדשות בארץ במגמת ירידה חדה וכי מלאי הדירות המוצעות למכירה הולך ומתמעט.

 

בסקירה נבחנו נתוני מלאי הדירות החדשות בבנייה פרטית בערים נבחרות בארץ וכן קצב המכירה של הדירות ברבעון השלישי של שנת 2008 באותן הערים.

 

 

לפי מלאי הדירות וקצב המכירה בכל עיר, חושבה גם כמות החודשים להם יספיק מלאי הדירות הנוכחי בכל עיר. המלאי מתייחס לפרויקטים פעילים, בהם ניתנו היתרי בנייה על פי נתוני הלמ"ס.

 

כך, לדוגמא, בערים טבריה, יבנה, יהוד, עכו, צפת ורמלה - אין כיום מלאי דירות חדשות בבנייה פרטית בכלל. בערים אשקלון, רמת השרון, רחובות, קרית אתא, נס ציונה ואור יהודה, מלאי הדירות ייגמר בתוך 5 חודשים ובערים חדרה, תל אביב, פתח תקווה, חולון, נהריה, באר שבע ואילת - ייגמר המלאי בתוך 7 חודשים מהיום.

 

באור יהודה לא בונים; בת"א - 1,147 דירות חדשות מחכות

בחינת הערים בהן חלה ירידה משמעותית במלאים נכון לרבעון השלישי - ובהשוואה לסוף שנת 2007 - מעלה את הנתונים הבאים: באור יהודה חלה ירידה של כ-77% במלאי והעיר מציעה מלאי בן 19 יחידות דיור חדשות בלבד. בבאר שבע נרשמה ירידה דומה של כ-72% ובעיר מוצעות כעת למכירה כ-51 דירות חדשות.

 

אחריה ממוקמת רחובות, שירדה ממלאי של 376 יח"ד בסוף השנה שעברה, ל-172 יחידות בלבד השנה, ירידה של כ-54%. נס ציונה השכנה רשמה אף היא ירידה של 52% בהיצע, מ-167 יח"ד ל-79 במלאי השנה.  

 

גם בחיפה, העיר השלישית בגודלה בארץ, נרשמה ירידה של 42% ברבעון השלישי של השנה וכיום מוצעות למכירה בעיר, לא יותר מ-150 דירות. המצב דומה גם בערי הביקוש שבמרכז הארץ: פתח תקווה, הרצליה וגבעתיים, שם נרשמו ירידות משמעותיות של עד כ-35% בכמות הדירות החדשות המוצעות למכירה, זאת לצד ערים בפריפריה כמו אשקלון, עם ירידה של 65%, אשדוד עם ירידה של 23% ואפילו נהריה הרחוקה, שמציגה ירידה של כ-47% במלאי הדירות החדשות.

 

בערים המרכזיות - ירושלים ותל אביב - נצפו שינויים קלים יחסית בבדיקת זיו האפט, כאשר ברבעון השלישי השנה נרשמה בירושלים ירידה בשיעור של 5% במלאי הדירות והיא עומדת בראש טבלת המלאי, עם 1,147 יח"ד, זאת לעומת עלייה של כ-4% בכמות הדירות החדשות המוצעות בתל אביב, הממוקמת שנייה בטבלה. ערים נוספות בהן נרשמה עלייה במלאים הן חדרה ורמת גן, שרשמו עלייה של עד כ-35% והעיר נתניה, אשר שומרת על יציבות המלאים, עם עלייה של אחוז אחד. בעיר מוצעות כיום 664 דירות חדשות "על המדף".

 

"מחנק האשראי מקשה על גיוס הון"

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון, הסביר את הירידה התלולה במלאי הדירות במיעוט בהתחלות בנייה. "היצע הדירות הולך ומצטמצם ובקצב הזה, בקרוב, דירות חדשות יהיו מצרך נדיר. 37 אלף משקי בית מתווספים לשוק מחפשי הדירות מידי שנה, אבל ב-2008 נבנו פחות מ-29 אלף יח"ד, כשבשנת 2009 ייבנו פחות דירות - בשל מחנק האשראי הגורם לקבלנים לקושי בגיוס הון מהבנקים כדי לבנות פרויקטים חדשים", אמר גורדון.

 

מנכ"ל ההתאחדות אף ציין, כי על אף חוסר הוודאות והעובדה שאנשים יושבים היום על הגדר, לאחר שהתוכנית הממשלתית לרשת הביטחון תעבור, נראה התייצבות גם בביקושים לדיור. "הקירות הרבה יותר יציבים מניירות הערך, התשואה בקרנות הפנסיה שלילית ובשוק הדירות נשמרת יציבות, סביב תשואה של 5%-7%".

 

הכתבה המלאה מתפרסמת היום ב"כלכליסט"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
"קירות יותר יציבים מניירות ערך"
צילום: index open
מומלצים