שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

אלפי ערבים צעדו: "ברוח ובדם נפדה את עזה"

נמשכת המחאה במגזר הערבי נגד פעולת צה"ל בעזה. כמה אלפי בני אדם באום אל-פחם נשאו דגלים שחורים ודגלי אש"ף וצעקו: "יהודים - תדעו שמוחמד היה כאן לפניכם". שייח' ראאד סלאח: "נעשה עוד פעולות"

אלפים נענו היום (א') באום אל פחם לקריאה של ועדת המעקב של ערביי ישראל והפגינו כנגד המתקפה הישראלית על עזה. זאת, בנוסף להפגנות שהתקיימו ברחבי הארץ. כמה אלפי בני אדם צעדו באום אל-פחם במחאה על מתקפת צה"ל ברצועת עזה. הצועדים נשאו דגלים שחורים ודגלי אש"ף וצעקו "יהודים - תדעו שמוחמד היה כאן לפניכם" ו-"ברוח ובדם נפדה את עזה"; בסוף התהלוכה נשאו הנשים בידיהם בובות המוכתמות, כביכול, בדם.

 

 

אחד המפגינים ביצע ירי לא מבוקר באוויר ופגע בשני ילדים בני 10 ו-11. השניים נפגעו ברגליהם ופונו במצב קל לבית החולים העמק בעפולה. בסוף התהלוכה ירדו מאות צעירים לכביש הראשי ויידו אבנים אל עבר הצומת. כוח גדול של משטרה פיזר את ההתפרעות באמצעים לפיזור הפגנות ובגז מדמיע.

 

בהפגנה נאם ראש עיריית אום אל פחם שיח' חאלד חמדאן שקרא לפלגים הפלסטינים להתאחד. מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, שייח' ראאד סלאח, ביקר את חברי הכנסת ואמר: "חברי הכנסת הישראלים שבמשך שישים שנות כנסת לא הביאו לנו הפלסטינים החיים בישראל שום דבר חיובי, מנסים להרויח מנדטים וקולות על חשבון הדם של אחינו בעזה".

 

עוד אמר השייח': "אנחנו הפלסטינים במדינה, נמצאים גם במצור של מדינת ישראל, נוסיף לתמוך בעם שלנו, עד שהכיבוש הישראלי ייצא מכל השטחים, לא נעמוד שלובי ידיים ונעשה עוד פעולות".

 

 השייח הוסיף כי בכוונתו לשלוח מכתבים לכל מנהיגי העולם הערבי: "נסביר להם מה קורה פה, ומה קורה בעזה ונגיד להם שהפלסטינים מחכים לעזרה שלהם". גם חמדאן התייחס לכך בנאומו: "מדינות ערב האיסלמיות תתעוררו, מספיק עם דיבורים מבלי לעשות כלום".

 

חבר הוועד המדיני של הפלג הצפוני בתנועה האיסלמית עבד אל-חכים מופיד, אמר: "ישראל צריכה כתנאי ראשון להכיר בבחירה של העם הפלסטיני שבחר בחמאס עד עכשיו עוד לא שמעתי שמבקשים לפגוע בעם בגלל הבחירה שלו". מופיד תקף בחריפות את המצרים ואמר ש"זה לא מצרים שאנחנו מכירים, יש שם אנשים שמכרו את נשמתם לשטן".

 

במקביל להפגנת הענק, יצאו עשרות בני אדם למחות בצומת הכניסה לדיר אל-אסד ובענה. ההפגנה התקיימה ברישיון, אך המשטרה פיזרה את המפגינים תוך שימוש בזרנוקי מים, לאחר שהחלו להתפרע. בתום העצרת, המפגינים הורחקו לתוך היישוב. המשטרה פתחה במגעים עם מנהיגי היישוב, במטרה למנוע המשך הפרות הסדר במקום.

 

כביש 85 נפתח לתנועה 

עוד לפני ההפגנה, היו באזור הפרות סדר של תושבים שיידו אבנים לעבר מכוניות בכביש 85 המוביל לכרמיאל. יידוי האבנים הוביל לסגירת הכביש. בשעות הערב המוקדמות נפתח שוב הכביש לתנועה משני הכיוונים, לאחר שהמשטרה פיזרה את המפגינים. איש לא נפגע וכוחות משטרה עדיין במקום.

 

הפגנות התקיימו גם ברחבי העולם הערבי. אלפי מוסלמים יצאו לרחובות בערים ברחבי המזרח התיכון, מביירות ועד טהרן, כדי להשמיע קול צעקה נגד מבצע "עופרת יצוקה".

 בלבנון, נציג חמאס שילהב קהל של כאלף מפגינים שנופפו בדגלי לבנון ופלסטין והבטיח להם ניצחון ושלל את אפשרות הכניעה.

 

בבירת סוריה השכנה צעדו יותר מ-5,000 אנשים לעבר הכיכר המרכזית יוסף אל-עזמה, שם הציתו דגלי ישראל וארה"ב. מפגין אחד נשא שלט שעליו נכתב: "התוקפנות נגד עזה היא תוקפנות נגד האומה הערבית כולה". בדובאי, שבה הפגנות הן דבר נדיר, התכנסו מאות מפגינים - חלקם עטופים בדגלי פלסטין - מול הקונסוליה הפלסטיני.

 

השתתף בהכנת הכתבה: רענן בן צור

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד הפעולה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים