שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

גורמי ביטחון: הדיווחים על פציעת שליט - מניפולציה

אתר אינטרנט המזוהה עם החמאס טען כי לפי דיווחים "החייל הציוני נפצע באחת מתקיפות חיל האוויר בעזה", ובטלוויזיה המצרית פרסמו זאת. גורמים בחמאס אמרו דברים דומים, אך בישראל אומרים: הכנו את המשפחה למניפולציות מהסוג

החייל החטוף, גלעד שליט, נפצע באחת מתקיפות חיל האוויר בעזה - כך לפי דיווח שצוטט הלילה (יום ב') בטלוויזיה המצרית. "ישנם דיווחים כי החייל הישראלי המוחזק בידי חמאס נפצע באחת מתקיפות חיל האוויר", נטען שם.

 

גורמי ביטחון אומרים בתגובה כי מדובר במניפולציה צפויה, אשר גם משפחת שליט התבקשה להיערך לה ערב המבצע. "החייל גלעד שליט מהווה נכס ערכי עבור חמאס, ולהערכנו הארגון יעשה הכל כדי לשמור עליו בחיים. מעבר לכך, אין בכוונתנו לעסוק בשמועות. ישראל צה"ל רואים באנשי חמאס כנושאים באחריות לשלומו של החייל, על כל המשתמע מכך", לשון ההודעה הרשמית של דובר צה"ל. 

 

הידיעה הפלסטינית, שלא ברור מקורהּ, פורסמה לראשונה באתר אינטרנט המזוהה עם חמאס. היא המשיכה להתגלגל ברשת וזכתה לאיזכור גם באחד האתרים האיסלאמיים.

 

הניסוח הראשוני טען כי "ישנם דיווחים כי החייל הציוני גלעד שליט נפצע באחת מתקיפות חיל האוויר בעזה", מבלי לפרט  על מצבו של שליט או לחשוף את המקור לידיעה. גם גורמים בחמאס סיפרו אמש לכלי התקשורת כי שליט נפצע. הגורמים סירבו למסור פרטים על נסיבות האירוע.

 

באופן רשמי מסרבים בחמאס או בוועדות ההתנגדות לאשר את המידע. גורמים בכירים בזרוע הצבאית ובוועדות ההתנגדות העממית, השותפות בחטיפת החייל, סירבו לאשר את הדיווח. גורמים בחמאס אמרו ל-ynet כי הידיעה החלה להתפשט בשעות הערב והלילה, ולא מהנמנע כי מדובר בחלק מלוחמה פסיכולוגית בלבד.  

 

ההערכות ברצועה היו כי בשלב מסוים של המתקפה הישראלית ישתמש חמאס ב"קלף" של דיווח על פציעת שליט. למרות זאת, ההערכה הייתה כי דיווח כזה יופיע רק בשלב מאוחר יותר של המתקפה.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 918 ימים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, רועי נחמיאס וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
918 ימים בשבי: גלעד שליט
צילום: AP
מומלצים