שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שערוריה: סיפור השואה האוטוביוגרפי היה בדיה

  הרמן רוזנבלט כבר היה אצל אופרה ווינפרי, בעקבות סיפור האהבה המרגש שלו ושל אשתו במחנה בוכנוולד שהפך לאוטוביוגרפיה, אבל אז התברר כי המציא את הכל

  ספר על אהבה במחנה בוכנוולד מאת הרמן רוזנבלט, שעמד לצאת לאור בימים אלה, בוטל ברגע האחרון לאחר שהתברר כי סיפור האהבה האוטוביוגרפי, עליו בוסס הספר, הוא לא יותר מהמצאה של מחברו. שם הספר המיועד היה "Angel at the Fence". רונזבלט הונה לא רק את הוצאת הספרים "בארקלי" והסוכנת שלו, אלא גם את אופרה ווינפרי, אצלה התראיין, מפיקי סרטים, עיתונאים, ילדים מבתי ספר להם הרצה ועוד. 

   

  הספר תיעד סיפור אהבה מפוברק של הרמן ואשתו במחנה, עת היתה מבריחה לו תפוחים ולחם, שם לכאורה נפגשו. עתה מתברר כי רוזנבלט בן ה-79 ואשתו רומה ראדזיקי נשואים "רק" 50 שנה, ונפגשו לראשונה בפגישה עיוורת בניו יורק. הסוכנת שלו, אנדראה הרסט, אמרה: "הרמן ואשתו הם זוג אנשים עדינים ואוהבים. האמנתי לסיפור שלהם ולא פקפקתי. בפעם הבאה שאוציא ספר אוטוביוגרפי אבדוק לפני כן את כל הפרטים. בכלל, ייתכן שמעתה אתעסק רק ברומנים". רוזנבלט עצמו הגיב: "רציתי להביא אושר ותקווה לאנשים".

   

  זו לא פעם ראשונה שדבר כזה קורה בזירה הספרותית. מישה דה פונסקה, מחברת "Misha: A Memoire of the Holocaust Years", התחזתה לנערה יהודייה שחיה עם זאבים במהלך מלחמת העולם השנייה, כשלמעשה כלל לא היתה יהודייה, אבל גרה עם זאבים, בבלגיה.

     

  בכל אופן, המסמכים ההיסטוריים הוכיחו כי רוזנבלט, שהיום מתגורר במיאמי, אכן היה במחנה

   בוכנוולד ומחנות אחרים, אך הסיפור שסיפר היה בדיוני לחלוטין. זו לא הפעם הראשונה שזה קורה להוצאת ברקלי, שהיא חלק מקבוצת פנגווין. במרץ האחרון התברר שמרגרט ב. ג'ונס, מחברת "אהבה והשלכות", בדתה את הסיפור האוטוביוגרפי של הספר, על היותה חלק מכנופיה בלוס אנג'לס.

   

  סידני פינקל, חברו של רוזנבלט, אמר: "אני מודאג כי רבים מאיתנו מדברים עם אלפי סטודנטים כל שנה ועכשיו יתחילו לפקפק בנו".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים