שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

"ברק רוצח ילדים", קראו באוניברסיטת חיפה

המבצע בעזה קורע את הקמפוסים בישראל, בהפגנות בעד ונגד. בחיפה התעמתו קצינים במדים עם מרצים מהשמאל

ויכוח ממש לא אקדמי: מאות סטודנטים השתתפו היום (ב') בהפגנות סוערות בעד ונגד פעילות ישראל בעזה במסגרת מבצע "עופרת יצוקה". בחיפה, תל-אביב וירושלים נאלצה המשטרה להתערב כדי לשמור על הסדר.

 

באוניברסיטת חיפה הפגינו מחד סטודנטים ערבים ויהודים החברים בתנועות שמאל, בקריאה להפסיק את המבצע. תחת הכותרת "טרור מדיני" קראו הסטודנטים קריאות לאומניות ו"ברק רוצח". מנגד הפגינו סטודנטים יהודים בתמיכה במבצע ובצה"ל תוך קריאות "מוות למחבלים", ו"איסמאעיל הבא בתור".

 

לחימה בדרום - עדכונים אחרונים:

 

כוחות משטרה גדולים ואנשי ביטחון של האוניברסיטה הפרידו בין הצדדים, שמדי פעם נקלעו לוויכוחים סוערים פנים אל פנים. חפצים אף הושלכו מצד אל צד. פיזור ההפגנות ארך שעה ארוכה. במקום אף התפתח ויכוח בין מרצים מהצד השמאלי של המפה לקציני צה"ל שלומדים באוניברסיטה במסגרת שירותם, והיו לבושים במדים ונשאו נשק.

 

ההפגנות - באישור הנהלת האוניברסיטה - התקיימו ב"רחבת הפגנות" מול בית הקפה בקמפוס. סטודנטים החברים בחד"ש, בל"ד והתנועות האיסלמיות הניפו דגלי אש"ף, דגלים אדומים וכרזות בהן כתובות בגנות המבצע. בין הקריאות שהושמעו: "ברוח ודם נפדה את פלסטין", "שר הביטחון רוצח ילדים" ו"הפשיזם לא יעבור".


הצד השמאלי. "צריך שיהיו חיים בעזה" (צילום: אחיה ראב"ד)

 

רים חזאן, סטודנטים למדעי המדינה ופעילה פוליטית, אמרה ל-ynet כי ההפגנה היא נגד "הרצח בעזה": "אם רוצים ביטחון בשדרות, צריך שיהיו חיים בעזה. שייצאו משם".

 לשאלה מדוע לא מחו היא וחבריה על הירי המתמשך של הפלסטינים לעבר יישובים ישראלים אמרה: "אי אפשר להשוות בין קסאם לאפאצ'י או להפגזות שיש עכשיו".

 

מול ההפגנה הערבית, התייצבו כ-200 סטודנטים יהודים שקראו קריאות בזכות המבצע ובעד חיסול המחבלים, שרו את ההמנון ושירי מחאה, והניפו דגלי ישראל. אחת הסטודנטיות אמרה כי חלק גדול מהמחאה מופנה כלפי עצם ההפגנה של הסטודנטים הערבים: "זה לא לעניין שסטודנטים שלומדים וחיים כאן יפגינו בקמפוס בתמיכה בפלסטינים. אם רוצים להזדהות איתם - שיזדהו בעזה".

 

מהנהלת האוניברסיטה נמסר ל-ynet כי ההפגנות היו באישור, על פי חוק זכויות הסטודנט. עם זאת, הובעה הסתייגות מכך שבין המפגינים היו, לטענת ההנהלה, רבים שבאו מחוץ לאוניברסיטה. אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה פרסמה הודעת תמיכה בצה"ל ובמבצע, לצד הבעת תקווה לשלום בין ישראל לפלסטינים.

 

נשיא האוניברסיטה, פרופ' אהרון בן זאב, הסביר כי "הרכב האוכלוסייה באוניברסיטה משקף את הרכב האוכלוסייה במדינה. כמו שביישובים אחרים, בהם יישובים מעורבים, הפגינו בעקבות המבצע בעזה, אין שום מניעה להפגין גם כאן. האוניברסיטה מאפשרת הפגנות במסגרת חופש הביטוי וזכויות הסטודנטים".

 

ירושלים: "גיס חמישי" מול "חוצפנים"

גם בירושלים נראו הפגנות משני צדי המתרס: ברחוב שיוצא מקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית ניצבו כ-200 סטודנטים ערבים-ישראלים וכן פעילי שמאל יהודים, ומולם כ-100 סטודנטים יהודים. ביניהם חצצו כמה עשרות שוטרים.


"שיישרף לכם הכפר", קראו המפגינים עם דגלי ישראל (צילום: רונן מדזיני)

 

המתנגדים לפעולה אחזו בדגלי פלסטין וקראו: "עזה עזה, אל ייאוש. עוד נגמור את הכיבוש", "אללה הוא אכבר", ו"בדם ואש נפדה את פלסטין". מן הצד השני נשמעו קריאות: "שיישרף לכם הכפר", "ניפגש במילואים" ו"קחו להם את התעודות". 

 

מטיאס פדריבה, סטודנט שאחז בדגל ישראל, סיפר ל-ynet: "באנו להביע מחאה כי כל מי שפה בעד החמאס ונגד המדינה שלנו. לא מעניין אותנו מה הם אומרים, הם יורקים לבאר ממנה הם שותים. הם גיס חמישי, טרוריסטים ושקרנים. לא נוריד את הראש לפניהם".

 

חמיד, סטודנט ערבי, הסביר מדוע בא להפגין: "האנשים שפה הם חוצפנים וזה מעצבן יותר ממה שקורה בעזה. התקשורת הישראלית לא מעבירה להם על הטבח בעזה, אנחנו רואים ברשתות הערביות את ההרוגים. ברק משקר להם והם גם יצביעו בשבילו".

 

גם בתל-אביב הפגינו כ-200 סטודנטים ערבים נגד הפעולה בעזה, מחוץ לקמפוס האוניברסיטה ברמת-אביב. במקביל, הפגינו במקום גם סטודנטים התומכים במבצע "עופרת יצוקה". בעקבות עימות שפרץ בין הצדדים נעצרו במקום שלושה מפגינים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יהלי מורן זליקוביץ' ואבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגלי ישראל מול דגלי אש"ף
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים