שתף קטע נבחר

צילום: AP

שר החוץ הצ'כי: אני תומך בישראל כי זו האמת

האמריקנים אינם היחידים שמעניקים גיבוי מלא לפעולה הצבאית ברצועה. בראיון שהעניק שר החוץ הצ'כי - שבעוד יומיים תהפוך ארצו לנשיאה התורנית של האיחוד האירופי - טען כי לישראל זכות מלאה להגן על עצמה, והטיל על חמאס את האשמה למספר ההרוגים הגבוה ברצועה

הודעת תמיכה יוצאת דופן של פראג בישראל: הרפובליקה של צ'כיה, שתהפוך ב-1 בינואר לנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, העניקה היום (ג') גיבוי לפעולה הצבאית הישראלית ברצועת עזה.

 

למרות שהאיחוד האירופי פרסם הודעה שבה קרא להפסקת אש שתשים קץ להסלמה בדרום, שר החוץ הצ'כי קארל שוורצנברג אמר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה. "אנחנו חייבים להבין דבר אחד: חמאס העלה באופן חד את מספר הרקטות המשוגרות לעבר ישראל מאז תום הרגיעה ב-19 בדצמבר. הדבר הזה אינו מתקבל עוד על הדעת", אמר השר בראיון ליומון הצ'כי "מלדה פרונה דינייס".

 

צרפת, שעוד יומיים תעביר את הנשיאות התורנית של האיחוד לידי צ'כיה, גינתה את תקיפות ישראל ברצועה ואת ירי הרקטות לעבר ישראל - ודרשה משני הצדדים להפסיק את פעולות האיבה באופן מיידי. היא גם גינתה את המחיר הכבד בחיי אזרחים ברצועה, ומחתה על מה שכינתה "השימוש הלא-פרופורציוני" של ישראל בכוח, כפי שעשה גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון.

 

עם זאת, שוורצנברג - בן-ברית נלהב של וושינגטון, שאף היא גיבתה את ישראל - אמר כי חמאס הוציא את עצמו מהדיון הפוליטי הרציני עקב ירי הטילים הבלתי פוסק על ישראל. הוא גם האשים את הארגון בעקיפין למניין ההרוגים הגואה ברצועה, וטען כי הארגון החביא את מצבורי הטילים שלו באזורים מיושבים בצפיפות.

 

"מדוע אני אחד היחידים שהביע תמיכה בישראל? אני נהנה מהלוקסוס של אמירת האמת", פסק שוורצנברג בתשובה לשאלת כתבת היומון. הוא הבהיר כי בתקופת נשיאותה של ארצו, יקדם מדיניות שתביא לשלום, וציין: "אשמח מאוד אם הדבר יסייע לפלסטינים". הוא טען כי לא יתמוך באף צד בסכסוך, אלא יעדיף לשמש כמתווך. מלשכתו נמסר כי שוורצנברג ישתתף בכינוס שרי החוץ האירופיים הערב, שכונס לדון במשבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שוורצנברג עם מזכירת המדינה האמריקנית ביולי
צילום: AP
מומלצים