שתף קטע נבחר

צילום: AP

רופא בעזה: "אנשים מתים בגלל מחסור בציוד"

בבית החולים "שיפא" בעזה מטפלים מאז תחילת "עופרת יצוקה" במאות בני אדם. הרופאים מתלוננים על מחסור בתרופות, חדרי ניתוח ומיטות אשפוז. "המצב הוא קטסטרופלי. כל המסדרונות מלאים בפצועים, אבל אנחנו לא ניתן לאף אחד למות ללא מאבק", אמר ל-ynet מנהל בית החולים

אין שקיות עירוי, אין מזרקים, כל מטר רבוע מנוצל לטובת טיפול בפצועים, אבל בסגל בית החולים "שיפא" שבעזה, שעובד ללא הפסקה מאז יצאה לדרך פעולת צה"ל, לא מתכוון להרים ידיים. "המצב הוא קטסטרופלי. כל המסדרונות, חדרי הניתוח וחדרי הטראומה מלאים בפצועים, אבל אנחנו לא ניתן לאף אחד למות ללא מאבק", אמר אתמול אחר הצהריים (יום ג') ל-ynet ד"ר חאסן חאלד, מנהל בית החולים.

 

חאלד הסביר כי המאבק הגדול הוא במחסור באמצעים בסיסיים ובתשישות של הצוות הרפואי: "יש לנו מספיק רופאים והם כבר מנוסים עם האגרסיביות הישראלית. המתקפה האחרונה היא רק חלק ממתקפה מתמשכת שאנו נמצאים תחתיה כבר 12 חודשים. אנחנו מותשים, יש לנו צורך קריטי בתרופות ובציוד, אבל המעברים סגורים".

 

לחימה בעזה - כותרות אחרונות:

 

הוא הוסיף, "האו"ם והבנק הבינלאומי תרמו לנו 460 סוגי תרופות חיוניים, אבל הממשלות בישראל וברמאללה מנעו את המעבר של רובן. המאגרים שלנו כרגע שואפים לאפס. לא מספיק לפתוח מעבר פה מעבר שם, זה לא יספיק להחיות את הצרכים. אנחנו זקוקים להרבה הרבה יותר".


מפנים פצועים בידיים (צילום: AP)

 

וכאשר אין תרופות נאלצים להסתפק בפתרונות מאולתרים, "הפכנו כל חדר פנוי לחדר טראומה ופתחנו חדר ניתוח חדש בנוסף ל-6 הקיימים", אמר חאלד, "שלחנו הביתה את כל הפצועים שנפצעו באורח קל ואפילו כמה בינוני והעברנו למצרים קרוב ל-40 פצועים. ביקשנו גם מהרשויות בישראל לקבל חולים אבל הם סירבו".

 

ד"ר מועייה חסנין, אחד מרופאי בית החולים נמצא עם מספר פצועים בדרכם לקבלת טיפול במצרים. "אנחנו חווים אסון, אנשים מתים כרגע בגלל מחסור בציוד", הוא אומר, "הציוד יספיק לשבוע או שבועיים אבל לא יותר מזה. אני לא יודע מה נוכל לעשות אם התקיפה תימשך".

 

"טירוף להפציץ בתים, אוניברסיטאות ותחנות משטרה"

למרות תחושת חוסר האונים, מנהל "שיפא" מדווח על נכונות מיוחדת לעזור בקרב סגל הרופאים והאחיות. "האלטרנטיבה היא להיות עבד לישראל וזה לעולם לא יקרה", אומר ד"ר חאלד.

 

"אתם הישראלים העם הכי החזק בעולם, זה טירוף להפציץ בתים, אוניברסיטאות ותחנות משטרה", אומר חאלד, "אתם עובדים על עצמכם כשאתם אומרים שחמאס הוא איום גדול לישראל. החמאס הוא רק מייצג של העם הפלסטיני. התקיפות האלו לא ידכאו את חמאס לעולם. אתם מבקשים מאיתנו לשכוח שאנחנו בני אדם ולשכוח שיש לנו זכות לחיות. לא ניכנע ולא משנה כמה נפגעים יהיו".

 

לסיכום הדגיש חאלד את הפערים הגדולים בין ישראל לעזה:

"כשאצלכם נופלים קסאמים, מניין ההרוגים מגיע לאולי שניים-שלושה ישראלים. למרות זאת, התגובה שלכם היא 100 טון של פצצות שנוחתות על קילומטרים ספורים - זה פשע. ביממה האחרונה מניין הילדים שהגיעו לבית החולים ומתו מפצעיהם עומד על 22 ומניין הנשים על 9. מספר הילדים הפצועים הוא 150 והנשים 73 - כל זה רק ב-24 שעות האחרונות".

 

ראש מנהלת התיאום והקישור בעזה, אלוף-משנה משה לוי, אמר בתגובה כי "בימים האחרונים העברנו ציוד רפואי בהיקפים גדולים מאוד לרצועת עזה". לטענתו, "אין מחסור בבתי החולים ברצועה". לוי האשים, כי "בכירים במשרד הבריאות הפלסטיני מסרבים לאפשר הוצאה של פצועים לטיפול בישראל, ומערימים בכוונה קשיים ביורוקרטיים".


פורסם לראשונה 30/12/2008 23:51

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפשים פתרונות מאולתרים לפצועים
צילום: AFP
מומלצים