שתף קטע נבחר

צילום: AP

לראשונה: גראד בבאר-שבע; פצוע קל באשקלון

החשש התממש: בירת הנגב על מאות אלפי תושביה הצטרפה לטווח הרקטות. אחרי אזעקה, גראד התפוצץ בחצר גן ילדים ריק. נזק נגרם, 34 נפגעי חרדה טופלו ברחבי העיר. תושבים זעמו: "לא היה זמן להגיע למרחב מוגן, והמקלט סגור". חיל האוויר פגע במשגרים. במרכז אשקלון נפצע קצין ביטחון של העירייה, אחיו של השר יצחק כהן מש"ס

הטווח ממשיך להתרחב - והערב (יום ג') הצטרפה גם באר-שבע ליעדי הרקטות מרצועת עזה. אזעקה עולה ויורדת נשמעה ברחבי העיר הגדולה וסביבותיה, וכן כמה פיצוצים. רקטת גראד אחת נפלה בחצר גן ילדים, וגרמה לנזק לגן ולבית סמוך. מד"א טיפל במספר נפגעי חרדה בעיר ו-34 מהם הועברו לבית החולים "סורוקה". טרם הוחלט האם מחר יתקיימו לימודים בבאר-שבע.

 

זמן קצר לאחר הפגיעה, חיל האוויר איתר את חוליית המחבלים ששיגרה את הרקטה לעבר באר-שבע. החולייה הותקפה על ידי כלי טיס של חיל האוויר. זוהתה פגיעה הן במשגרים והן בחברי החולייה.

 

לחימה בדרום - עדכונים אחרונים

 

רקטה נוספת בשטח פתוח סמוך ליישוב במועצה האזורית מרחבים. מעט מאוחר יותר, נרשמו שני מטחים נוספים.

שתי רקטות קסאם נורו לעבר אשקלון, ושתיים נוספות לעבר המועצה האזורית שדות נגב. בהמשך פגעו שתיים בשטחי המועצה האזורית שער הנגב, אחת מהן גרמה לנזק לרפת בקיבוץ.

 

אחת הרקטות התפוצצה בלב אשקלון, סמוך למרכז קניות. קצין ביטחון של עיריית אשקלון שהיה במקרה באזור נפגע קל מרסיסים ברגלו, והמשיך לטפל באירוע גם לאחר שנפצע. הפצוע הוא אחיו של השר יצחק כהן מש"ס. הוא הזעיק כוחות למקום ורק לאחר מכן התפנה לבית החולים ברזילי. לשם הגיעו גם שמונה נפגעי חרדה. נגרם נזק רב לחנויות ומכוניות.


הנזק בגן הילדים (צילום: הרצל יוסף)

 

הרקטה השנייה התפוצצה סמוך לחומה של בית במרכז אשקלון. בני הבית שמעו את הפיצוץ הראשון, וכאשר בעל הבית רצה לצאת ולראות היכן נפלה הרקטה - משכה אותו אשתו פנימה לתוך הבית ולמרחב המוגן. שניות לאחר מכן התפוצצה הרקטה סמוך לבית.

 

בית כנסת ומועדונית במקום מקלט

תושבי השכונה שנפגעה בבאר-שבע סיפרו ל-ynet כי רצו למקלט שלהם, אבל זה היה סגור. "מה נעשה? אנחנו גרים בבית עם קירות גבס", אמר אחד מהם. לדברי התושבים הזועמים, במקלטים יש בתי כנסת ומועדוניות - ולהם אין שום ביטחון.

 

"אמרו לנו בעירייה שתהיה לנו דקה למצוא מרחב מוגן מרגע הישמע האזעקה, אבל בפועל הרקטה נפלה תוך כדי האזעקה", אמר תושב זועם. "התקשרתי הבוקר והצהריים למוקד אמרו לי שהמקלטים פתוחים. אם לא תהיה ברירה אני אפרוץ את המקלטים בעצמי".


התושבים סיפרו: הנפילה - בזמן האזעקה (צילום: הרצל יוסף)

 

טלי סיפרה כי הפיצוץ היה ממש חזק והרעיד את כל קירות הבית שלה: "זה שדרות חמש פה". תושב נוסף, אבנר חיון, סיפר כי למשמע האזעקה, "רצתי לבן שלי בן ארבע וחצי שהתחיל לצרוח, לא ידעתי מה לעשות. הוא נכה, לא מדבר ולא הולך והייתי צריך להרים אותו לבד - אבל המקלט היה סגור".

 

מפקד המרחב במשטרה, תת-ניצב יוסי פריינטי, הגיע למקום הנפילה. "לשמחתנו לא היה איש במקום, וישנה רק נפגעת חרדה אחת שהייתה באזור", אמר. הוא ביקש לנצל את ההזדמנות לפנות לתושבי באר-שבע ולבקש מהם להימנע מלהגיע לאתרי נפילות, ולהישמע להוראות: "הישארו בבתים, במרחבים המוגנים".

 

כאשר נשאל לגבי תקינות הצופרים ותלונות התושבים כי לא הספיקו להיכנס למרחבים המוגנים תוך דקה, כפי שנמסר בהוראות פיקוד העורף, השיב תנ"צ פריינטי: "הנושא ייבדק, זו נפילה ראשונה ויופקו לקחים".

 

היסטריה עם הילדים בעומר

איתמר אבוחצירא, תושב באר-שבע, היה בדירה של חבר כשנשמעה אזעקה. "למזלנו הדירה כולה נמצאת במרתף, אז לא היינו צריכים לעבור לשום מקום אחר - כי פשוט לא היינו מספיקים", סיפר ל-ynet.

 "תוך כדי האזעקה נשמעו בומים. כבר כמה ימים שאנחנו שומעים על התרעות לבאר-שבע, כך שלא הופתעתי יותר מידי".

 

לראשונה עולה הערב גם עומר על מפת היישובים, שאזעקה מחרידה את שלוות חייהם. אפרת, תושבת עומר שהתה בבית עם שתי בנותיה הקטנות ונחרדה לשמוע את האזעקה. "כמרצה בספיר, אני רגילה לזה, אבל עם הילדות בבית זה היסטריה", אמרה ל-ynet.

 

בעלה של אפרת, שרץ החוצה, גילה שהמקלט נעול. בהמשך הוא נפתח. בגנים ובבתי-הספר בעומר תרגלו היום ריצה למקלטים, אולם לא כל התושבים קיבלו את העלונים עם הנחיות פיקוד העורף. מעיריית עומר נמסר שאזעקה לא הופעלה, והתושבים כנראה שמעו את הקולות מבאר-שבע.

 

עוד תקיפה של מנהרות בפילדלפי

בדקות הראשונות לאחר הירי, נרשמו שיבושים בקווי התקשורת הסלולרית באזור. רבים שניסו להתקשר לקרוביהם לא הצליחו ליצור קשר, והחרדה רק גברה.

 

שעות לפני הירי קרא לתושבים ראש העיר באר-שבע, רוביק דנילוביץ', שלא להיות שאננים, ולפעול על-פי הנחיות פיקוד העורף.

 דנילוביץ' ציין כי העיר מחוברת בלמעלה מ-50 אחוזים למערך הכריזה של פיקוד העורף. בימים האחרונים החל פיקוד העורף לחבר את שאר שכונות העיר למערכת, והחיבור יושלם בעוד ימים ספורים.

 

מוקדם יותר נורו מספר רקטות קסאם מצפון רצועת עזה, אחת מהן התפוצצה במפעל גדול באזור אשדוד וגרמה לנפגעי חרדה. במקביל, המשיך צה"ל בתקיפות האוויריות ובפעם השנייה מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה", הפציץ מנהרות בציר פילדלפי, סמוך לרפיח. עשרות מנהרות נפגעו.

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, חנן גרינברג ויעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום הנפילה
צילום: הרצל יוסף
במקלט בב"ש
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים