שתף קטע נבחר

ראשי המגזר הערבי: במשטרה מאיימים עלינו

ראשי הציבור הערבי-ישראלי טוענים כי המשטרה והשב"כ יצאו במסע הפחדה נגדם, בשל הפרות הסדר של הימים האחרונים במגזר. "זה לא חדש. מה שחדש זה שהמשטרה לא יורה. אם ייהרג צעיר אחד - כל המגזר יתסוס"

ראשי הציבור במגזר הערבי זועמים על ניסיון המשטרה, לדבריהם, להפיל עליהם את האחריות להפרות סדר המתרחשות על ידי צעירים במגזר הערבי, לאור המערכה בדרום. לדבריהם, המשטרה והשב"כ עברו ממסלול של ירי אותו ביצעה המשטרה באירועי אוקטובר 2000 למסלול של הפחדה: "לא יורים אבל מזמנים אותנו לחקירות, מאיימים ומפחידים", אמר ל-ynet סגן ראש עיריית אום אל פאחם, מוסטפא סוהיל.

 

מאז שהחלה המתקפה בדרום נדרשת המשטרה להתמודד מדי יום עם מפירי סדר, צעירים ברובם, שעל פי החשד מיידים אבנים, זורקים בקבוקי תבערה ומבעירים צמיגים. במשטרה אומרים כי ירשו לקיים תהלוכות מחאה, אך ינהגו באפס איפוק כלפי אותם מפירי סדר.

 

הפגנות במגזר הערבי:

 

בכדי לנסות ולמנוע את התופעות הללו, אומרים במשטרה כי הם מקיימים הידברות עם ראשי ההנהגה במגזר הערבי, בעוד אלו טוענים כי אין מדובר בהידברות, אלא במסע הפחדה מצד המשטרה והשב"כ.

 

"מזמנים אימאמים, שייח'ים ונכבדים, ואפילו מורים בבתי הספר - הכל תחת איומים.

נאמר להם שהם אחראים לכל הפרות הסדר, ואם יימשכו - הם ככוחות הביטחון ידאגו שלא יוסיפו לכהן בתפקידם", אמר ח"כ עבאס זכור, שקיבל במהלך הימים האחרונים עשרות פניות.

 

אימאמים שפנינו אליהם חששו לדבר: "אני מעדיף שלא לומר דבר, לא הייתי רוצה להיפגע", אמר אחד מהם, תושב כפר בגליל המערבי. סוהיל זומן אף הוא לפגישה כנציג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית: "הזהירו אותי שבעתיד אני זה שאשא באחריות לכול מה שיתרחש, סירבתי לקבל את הגישה הזו אין ביכולתי להיות אחראי להתנהגות של כל תושב. אני מוכן להיות אחראי לעשות מאמץ למנוע, ולשמור על איפוק".

 

יחד עם סוהיל נכח בפגישה גם יו"ר תנועת בני הכפר באום אל פאחם, רג'א אגבריה: "מה שהם עושים זה לא חדש. תמיד הזהרו אותנו, ההנהגה, תמיד ציפו שאנחנו אלו שנישא באחריות, מה שחדש זה שהמשטרה לא יורה. אם ייהרג צעיר אחד כל המגזר יתסוס".

 

"יש גבול לדמוקרטיה"

המצב דומה גם ביפו, שם זומנו למשטרה פעילי שטח לפגישה עם אנשי שב"כ. "בכל פגישה חזרו הדברים: 'יש גבולות לדמוקרטיה. מה שקורה ביפו הוא הבעת אי-נאמנות למדינת ישראל. אתם אחראים על הסתת השטח ואחראים על כל אבן'", אמר סמי אבו שחאדה, יו"ר בל"ד ביפו.

עומר סיקסק חבר מועצת העיר מטעם רשימת יפה, שזומן אף הוא לחקירה, מספר על סגנון של הפחדה: "ההשפלה והאיומים הללו אינם מקובלים ואנחנו לא נשתוק, מי שאחראי על זה ישלם את המחיר".

 

במשטרה דוחים את הטענות, ואומרים כי בינם לבין הנהגת הציבור הערבי קיימת הידברות אמיתית. דובר המחוז הצפוני של המשטרה, סנ"צ יהודה ממן, הוסיף כי "בישובים רבים אנו זוכים לסיוע מההנהגה, דוגמא חיה לכך היא העיר פרדיס. ההנהגה קראה שם להרגעת הרוחות והיום העיר שוקקת חיים, או סכנין - אתמול נפגש מפקד מרחב גליל עם ראש העיר ובין השניים הייתה פגישה מצוינת לקראת העצרת בשבת. מנגד ישנם ישובים בהם ההנהגה בזמן אמת נעלמה מן המקום. אנחנו דוחים על הסף את הטענות של מסע הפחדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים במגזר הערבי נגד פעולת צה"ל
באדיבות דוברות חד"ש
מומלצים