שתף קטע נבחר

צילום: AP

"קבלת הפנים" לצה"ל: מטענים, טילים וצלפים

חמאס התכונן היטב ליום שבו צה"ל יפלוש לרצועה. צבא הארגון מונה כ-15 אלף איש, וכולל חיילים מאומנים, יחידות מודיעין ומסתורים תת-קרקעיים. אך בצה"ל אומרים: אנו מוכנים, מי שחושב שננהג בעדינות – טועה

צה"ל נערך לפעולה קרקעית ברצועה, וזה לא יהיה פשוט. בשנים האחרונות עשה חמאס כל שביכולתו כדי להתכונן ליום שבו צה"ל יפלוש לרצועה. קצינים בצה"ל שמכירים היטב את התעצמות חמאס מתארים ארגון מסודר, שמונה יותר מ-15 אלף איש, כולל יחידות מיוחדות ואנשי מודיעין. "מי שחושב שננהג בצורה עדינה - טועה", הבהיר אמש (יום ד') בשיחה עם ynet קצין בכיר, "החמאס אמנם עשה הכנות - אבל גם אנחנו".

 

מיוחד: המדריך המלא לתושבי הדרום

 

בראש הארגון הצבאי של חמאס עומד אחמד ג'עברי (מעין רמטכ"ל), ומתחתיו - מפקדי אזורים, מערכים ויחידות. בעבר כבר נעשה ניסיון של צה"ל לפגוע בג'עברי, אך הוא ניצל.

  

צבא החמאס בנוי באופן היררכי מחטיבות, גדודים פלוגות ומחלקות. בכל מסגרת איוש מלא, כולל מפקדים ובעלי תפקידים. החיילים נמצאים תחת משטר אימונים מסודר, ולמדו תורות לחימה כהסתערות, כיבוש יעד וצליפה. פעילי חמאס בולטים יצאו בשנים האחרונות לאימונים בסוריה ובאיראן. בחמאס יחידות למבצעים מיוחדים, וגם גוף מודיעין העושה שימוש בציוד האזנה וקשר בניסיון לאסוף מידע על צה"ל, לחפש נקודות תורפה ולהכין פיגועים.

  

אבל לא מדובר רק בבניין כוח, אלא גם בצבירה מרשימה של אמצעי לחימה. על-פי קציני צה"ל, המנהרות בציר פילדפי, שחלקן הושמדו בימים האחרונים, שימשו להעברת כמויות גדולות של חומרי נפץ עבור רקטות ומטענים, כמו-כן הוכנסו אלפי כלי נשק, טילים נגד טנקים ואמצעי לחימה אחרים.

  

בורות רבים עם אמצעי לחימה

בצה"ל מדברים אפילו על "שמורות טבע", בדומה לחיזבאללה בדרום-לבנון. הפעם אמנם לא מדובר בבונקרים בתוך צמחייה עבותה, אולם לא מעט בורות תת-קרקעיים עם אמצעי לחימה שונים.

  

על-פי הערכות, כפי שחיזבאללה שמר "הפתעות" לצה"ל - כמו הירי על ספינת חיל הים, והפלת המסוק - ייתכן שגם באמתחת חמאס אמצעי לחימה שלישראל לא ידוע עליהם.

  

"חמאס ינסה לפעול בעימות שכזה באופן מסודר ויפעיל אמצעי לחימה רבים כמו מטענים, צלפים וגם חוליות שינסו להתקרב ולפגוע בכוחות שלנו", העריכו קצינים בצה"ל. "אנחנו עשינו את ההכנות שלנו גם בנושא המיגון וגם ערכנו אימונים בנושא תימרון ויכולת להתמודד עם האיומים הללו".

  

נראה כי האתגר הראשון של צה"ל יהיה בתהליך הפלישה לתוך השטח הפלסטיני, באמצעות הטנקים והמשוריינים, שלכך התכונן חמאס. כבר לפני יותר משנה, בהרצאה שנשא מפקד זרוע היבשה, האלוף אבי מזרחי,

הוא אמר שחמאס חופר בורות על צירים רבים ברצועת עזה, מטמין בהם מטעני רבי עוצמה ומכסה אותם בבטון. מנגד, הפעולה האווירית המאסיבית של צה"ל מאז תחילת מבצע "עופרת יצוקה" פגעה בעשרות מתקנים, מטות ומחסנים של החמאס, דבר שעשוי לשבש את פעילות חמאס.

  

בצה"ל מודעים היטב להתעצמות חמאס ומבטיחים כי הכינו שיעורי בית, והלוחמים יודעים לעשות את העבודה שמצפה להם. מאז סיום מלחמת לבנון השנייה עסוק צה"ל באימונים אינטנסיביים, ובהכנות לקראת עימות אפשרי ברצועה. המהלך הקרקעי ברצועת יהווה אתגר, אך בצבא אומרים בקול ברור: "אנחנו מוכנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכינים את הטנקים, השבוע
צילום: AFP
ריכוז כוחות בגבול הרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים