שתף קטע נבחר

צילום: AP

ברנבוים: הרס חמאס יביא לעליית כוח קיצוני יותר

במאמר דעה שפרסם בעיתון הבריטי "גרדיאן", טוען המנצח והפסנתרן הישראלי: "ההיסטוריה מלמדת שאם חמאס יושמד - יתפוס ארגון אחר את מקומו, ארגון שיהיה קיצוני יותר, אלים יותר ומלא שנאה כלפי ישראל"

הפלת משטר חמאס בעזה יביא לעלייתו של כוח קיצוני יותר - כך טוען הפסנתרן והמנצח הישראלי דניאל ברנבוים, המשמש גם כ"שליח של שלום" מטעם האו"ם. במאמר דעה פרי עטו שהתפרסם הבוקר (ה') בעיתון הבריטי "גרדיאן", תחת הכותרת "אשליית הניצחון", מכיר ברנבוים בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני טילים - אך מכנה את הפעולה הצבאית בעזה "ברברית ותת-אנושית".

 

"יש לי שלוש משאלות בלבד לשנה החדשה", כתב ברנבוים במאמרו. "הראשונה היא שממשלת ישראל תבין אחת ולתמיד שהסכסוך במזרח התיכון אינו ניתן לפתרון בדרכים צבאיות. השנייה היא שחמאס יבין שאלימות לא תממש את האינטרסים שלו ושישראל היא עובדה מוגמרת, והשלישית היא שהעולם יבין שהסכסוך הזה מורכב יותר ושונה יותר מכל אחד אחר בהיסטוריה. מהסיבה הזאת, לא דיפלומטיה ולא כוח צבאי יוכלו לפתור אותו".

 

ברנבוים ציין כי למרות התקפות הרקטות החוזרות ונשנות על דרום הארץ, שאותן כינה "בלתי מתקבלות על הדעת", ממשלת ישראל לא יכולה להעניש את כל הפלסטינים על פעולות חמאס. "אנחנו, העם היהודי, צריכים לדעת ולהבין יותר מכל אוכלוסייה אחרת שרצח אזרחים תמימים הוא לא-אנושי ובלתי מתקבל", כתב ברנבוים.

 

ברנבוים כותב כי אם טענת הצבא נכונה ובלתי אפשרי למנוע נפגעים אזרחים, "מהי אם כן מטרת ההפצצות? מהי הלוגיקה מאחורי האלימות, ומה ישראל מבקשת להשיג באמצעותה. אם המטרה היא הרס חמאס - אזי השאלה החשובה שצריכה להישאל היא האם ניתן להשיג זאת. אם לא, המבצע כולו אינו רק אכזרי, ברברי וראוי לגינוי - הוא גם חסר היגיון".

 

"אם ניתן להרוס את חמאס באמצעות הפעולה הצבאית - כיצד ישראל צופה שעזה תגיב לכך? מיליון וחצי תושבי עזה לא ישתחוו לצבא הישראלי. צריך לזכור שלפני שחמאס נבחר על ידי הפלסטינים, הוא חוזק על ידי ישראל כאמצעי להחלשת יאסר ערפאת. ההיסטוריה מלמדת שאם חמאס יושמד - יתפוס ארגון אחר את מקומו, אגון שיהיה קיצוני יותר, אלים יותר ומלא שנאה כלפי ישראל".

 

ישראל, כותב ברנבוים, אינה יכולה להרשות לעצמה מפלה צבאית מחשש שתיעלם מהמפה - אך לדבריו "ההיסטוריה הוכיחה שכל ניצחון צבאי הותיר את ישראל בעמדה פוליטית חלשה יותר בגלל עלייתן של תנועות קצוניות. איני מקל ראש בהחלטות הקשות שממשלת ישראל צריכה לקבל מדי יום, אך אני משוכנע שהדרך היחידה להשיג שלום וביטחון ברי-קימא

היא לזכות בהכרתם של כל שכנינו. הלוואי שב-2009 תשוב חוכמתו של המלך שלמה למקבלי ההחלטות בישראל - שיבינו שלפלסטינים ולישראלים מגיעות זכויות אדם שוות".

 

"האלימות הפלסטינית מתעללת בישראלים ולא משרתת את המטרה הפלסטינית - ופעולות התגמול הישראליות הן תת-אנושיות, בלתי מוסריות ואינן ערובה לביטחון. גורליהם של שני העמים כרוכים זה בזה, ומחייבים אותם לחיות זה לצד זה. הם צריכים להחליט אם יהפכו זאת לברכה או קללה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברנבוים. דרכים צבאיות לא יפתרו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים