שתף קטע נבחר

דרא"פ: מתה הלן סוזמן, פעילה נגד האפרטהייד

הלן סוזמן, הפוליטיקאית הדרום אפריקנית הלבנה שעמדה בחוד החנית של המאבק באפרטהייד והיתה מועמדת פעמיים לפרס נובל לשלום, מתה היום והיא בת 91.

סוכנות הידיעות הדרום אפריקנית SAPA דיווחה בצהריים (ה') כי הלן סוזמן, ממובילות המאבק נגד האפרטהייד בדרום אפריקה, מתה היום והיא בת 91.

 

סוזמן, שכיהנה במשך 36 שנים כחברת פרלמנט בדרום אפריקה, היתה הלוחמת הלבנה הידועה ביותר נגד האפרטהייד, והאישה הידועה ביותר בפוליטיקה המקומית. היא מתחה ביקורת חריפה על האפרטהייד עוד בתקופה שבה תמיכה במאבקם של השחורים לעצמאות היה חיזיון נדיר בקרב לבנים. סוזמן היתה מועמדת פעמיים לפרס נובל לשלום - וזכתה לכבוד ולהערצה מצד ארגוני זכויות אדם בכל העולם - אך את מאבקה באפרטהייד בפרלמנט ניהלה כמעט בגפה. 

 

היא נולדה כהלן גברונסקי בעיר גרמיסטון שבטרנסוואל בדרום אפריקה, ולמדה כלכלה וסטטיסטיקה באוניברסיטת ויטווטרסטרנד. כאשר מלאו לה 20 נישאה לד"ר מוזס סוזמן, והביאה עימו לעולם שתי בנות.

 

לאחר שעזבה את עולם האקדמיה ב-1952, נכנסה לפוליטיקה המקומית, ושנה לאחר מכן נבחרה לפרלמנט כחברת המפלגה המאוחדת. ב-1961 עברה לשורותיה של המפלגה הפרוגרסיבית, והיתה המחוקקת היחידה מטעם המפלגה

באסיפה הלאומית עד 1974. היא ביקרה את נלסון מנדלה, ראש הקונגרס הלאומי האפריקני, כאשר זה ישב בכלא ב-1967, הניפה את דגל המאבק בהדרתם של השחורים מהחיים הפוליטיים והתרבותיים במדינה ופעלה בלי לאות לביטול האפלייה. במאי 1989, פרשה מהפוליטיקה.

  

סוכנות הידיעות ציטטה את בתה, פרנסס ג'ואל, שסיפרה כי אמה מתה בשיבה טובה בביתה שביוהנסבורג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוזמן. ניהלה בגפה את המאבק
צילום: רויטרס
מומלצים