שתף קטע נבחר

סלובקיה מאמצת את האירו

הבנקים במדינה נפתחו בראש השנה האזרחית כדי לאפשר לאזרחים למשוך את המטבע החדש. עם הצטרפותה של סלובקיה, מונה גוש האירו 16 מדינות, שבהן חיים 330 מיליון איש והתמ"ג המשותף שלהן מסתכם ב-4 טריליון אירו

הבנקים בסלובקיה נפתחו אמש (ה') - ראש השנה האזרחית - כדי לציין אירוע מיוחד: חלוקת אירו לאזרחים שהשתוקקו לשים את ידיהם על המטבע החדש של המדינה, עם הפיכתה של סלובקיה למדינה ה-16 שאימצה את המטבע האירופי המשותף.

 

פרט לכך, חגג אתמול האירו את יום הולדתו העשירי. ביחד עם סלובקיה, משתמשים כעת 330 מיליון אנשים באירו. התמ"ג המשותף של גוש האירו מסתכם ב-4 טריליון אירו (5.6 טריליון דולר).

 

 

החלטתה של סלובקיה, מדינה שאוכלוסייתה מונה 5.4 מיליון נפש, להצטרף לגוש האירו ולזנוח את הקורונה הסלובקית, נראית הגיונית בעיצומו של המשבר הפיננסי הגלובלי, שגרם למטבעות של מדינות אירופיות אחרות, כמו הונגריה, להיפגע קשות.

 


ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיצו מושך אירו מכספומט (צילום: רויטרס)

 

נשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל בארוסו אמר: "אני מברך את סלובקיה ומקדם את פני אזרחיה לגוש האירו. האירו יעזור לסלובקיה להשתתף ולהרוויח מהמאמץ האירופי המשותף להתאושש מהמשבר הכלכלי הנוכחי. אבל האירו הוא יותר מסתם כסף. ביום ראש השנה ההיסטורי הזה, סלובקיה היא סמל רב עוצמה להתקדמות הכלכלית והפוליטית של האינטגרציה האירופית".

 

ראש ממשלת סלובקיה, רוברט פיצו, אמר: "אנחנו נפרדים לשלום מהמטבע הסלובקי, שהיתה לו משמעות רבה עבורנו. חלק מאיתנו, חלק מהזהות הסלובקית, עוזבת". למרות זאת, פיצו היה אחד מהסלובקים הראשונים שהכניס לכיסו את השטרות החדשים, לאחר שמשך כסף מכספומט שהוצב בפרלמנט הסלובקי זמן קצר אחרי חצות.

 

על רקע המשבר, גם דנמרק ושבדיה שוקלות מחדש את סירובן הקודם להצטרף לגוש האירו. ראש ממשלת צ'כיה, מירק טופולנק, אמר היום כי ממשלתו תקבע בנובמבר הקרוב תאריך יעד להצטרפות לגוש האירו. הונגריה, החברה באיחוד האירופי אך לא בגוש האירו, נאלצה השנה לקבל סיוע מקרן המטבע הבינלאומית כדי להימנע מקריסה. גם אוקראינה, שאינה חברה באיחוד, קיבלה סיוע כזה. איסלנד, שנמצאת גם היא מחוץ לאיחוד, ספגה פגיעה קשה במיוחד, שלוותה בצניחת ערך המטבע.

 

האירו הושק ב-1 בינואר 1999. כיום חברות בו בלגיה, גרמניה, אירלנד, יוון, ספרד, צרפת, איטליה, לוקסמבורג, הולנד, אוסטריה, פורטוגל, סלובניה, פינלנד, מלטה וקפריסין. המטבע הסלובקי ימשיך להיסחר עד ה-16 בינואר, והבנקים במדינה מתכננים לפתוח סניפים במהלך סוף השבוע כדי לסייע למעבר.

פורסם לראשונה 01/01/2009 17:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזרחים חוגגים עם אירו
צילום: AFP
מומלצים