שתף קטע נבחר

מטכ"ל בלי הפסקה

במסגרת לקחי מלחמת לבנון השנייה, פועלת מערכת הביטחון כמכונה משומנת, שבה כולם מדברים עם כולם - כל הזמן. העדות לשיתוף הפעולה המוצלח: דקות אחרי פגיעת גראד באשדוד, תקף חיל-האוויר את המחבלים ששיגרו את הרקטה ואת בכיר חמאס ששלח את החוליה

לפני ימים ספורים, בשעות הלילה, צלצל הטלפון בביתו של פעיל חמאס בעזה. בן המשפחה שענה לצלצול שמע הודעה מוקלטת בערבית. הקול בעברו האחר של הקו הודיע כי לצה"ל ידוע שבבית מוסתר מחסן גדול של אמצעי לחימה ורקטות ולכן יופצץ. אי לכך, מתבקשים דיירי הבית לפנותו תוך פחות מחצי שעה לבל ייפגעו.

 

אבל לבני משפחתו של איש החמאס היו תכניות אחרות. ייתכן שהפעיל כופף את ידיהם. כך או כך, במקום לצאת מהבית ולהתרחק ממנו, עלו דיירי הבית אל גג המבנה, מתוך כוונה ברורה להרתיע את מטוסי חיל האוויר. הם העריכו שהמבנה נמצא אותה שעה תחת עינו הפקוחה של צה"ל, והם צדקו.

 

התמונה של אנשים עולים לגג ומתייצבים עליו כדי להגן בגופם על מחסן רקטות נקלטה באחד מתאי השליטה במטכ"ל. שם ישבו באותה שעה נציגים של חיל האוויר, שב"כ, פיקוד דרום ואמ"ן - שניהלו את התקיפה. אחרי התייעצות קצרה החליט מנהל התקיפה לשגר לעבר דיירי הבית איתות אזהרה נוסף, הפעם באמצעות טיל אוויר-קרקע קטן שכוון לעבר פינה רחוקה של הגג, באופן שלא סיכן את המשפחה.

 

המטרה היתה להבהיר לדיירי הבית שצה"ל לא יהסס לתקוף את המבנה, והם יהיו אחראים לתוצאות. אחרי שטיל האזהרה התפוצץ מבלי לפגוע בדיירי הבית, הם הבינו את הרמז. כעבור זמן לא רב התרוקן המבנה מיושביו והופצץ. המבנה נהרס ונראה היה בבירור מצילומי התקיפה שגם מהחימוש שהוסתר בו לא נשאר הרבה.

 

שעון לחימה מטכ"לי

אירוע זה הוא אחד מיני רבים בימים האחרונים, המדגים את האופן שבו פועל חיל האוויר בצורה כירורגית נגד אתרים צבאיים שחמאס וארגוני חמושים אחרים מיקמו בלב ריכוזי אוכלוסייה צפופים. בצה"ל מבקשים להסב נזק כבד ואבידות למערך שיגור הרקטות והמרגמות של ארגוני הטרור, תוך מאמץ עילאי שלא להסב אבידות והרס לאוכלוסייה לא-לוחמת.

 

מאמץ זה לא היה אפשרי, ובוודאי שלא היה משיג תוצאות, בלי מודיעין מדויק ועדכני, חימוש שמותאם במיוחד למשימה, שיטות פעולה שתורגלו זמן רב מראש ובעיקר - שיתוף פעולה בין-זרועי ובין-ארגוני הדוק. כל טעות קטנה בשיקול דעת או בהערכה עלולה לגרום לאסון הומניטרי ולהביא להפסקת

הלחימה. לכן מנוהלת המערכה תחת פיקוח צמוד של דרגי הפיקוד הבכירים בכל הרמות. החל במטכ"ל, עבור לפיקוד דרום האחראי על ניהול הלחימה, אוגדת עזה והחטיבות האזוריות. כולם מדברים עם כולם ומקיימים הערכות מצב והתייעצויות מסביב לשעון, 24 שעות ביממה.

 

כדי לאפשר את הפעלת הכוח בשיטה הזו, נפתח כבר בבוקר שבת - עם פתיחת המבצע - מוצב הפיקוד העליון. למרות שבאותה שעה לכאורה מדובר היה רק במבצע אווירי, עדיין נציגי כל זרועות צה"ל, שב"כ ומטה מתאם הפעולות בשטחים היו כולם במקומותיהם כבר ב-11:30.

 

מאז מתפקד המטכ"ל על-פי מה שמכונה בעגה הצבאית "שעון לחימה מטכ"לי". פירושו המעשי של מונח זה הוא שבנוסף לקבלת דיווחים והורדה לשטח של הנחיות הפיקוד העליון מתקיימת במצפ"ע "הערכת מצב רציפה" של ההתפתחויות בשטח. שלוש פעמים ביום מתקיימות הערכות מצב, שברובן משתתף הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, ולעתים מנהל אותם סגנו, האלוף דן הראל.

 

מביטים מעבר לאופק

כל אחת מהערכות מצב אלה נפתחת בדיווח של האלופים, ראשי האגפים במטכ"ל והפיקודים. ראשון הדוברים הוא מנהל הלחימה, אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט, המתקשר עם הפורום באמצעות שיחת ועידה בווידאו. אחריו מדבר ראש אמ"ן או נציגו, ראש השב"כ או נציגו, ראש אגף המבצעים וכמובן, מפקדי חיל האוויר, הים, אגף התכנון, אגף הלוגיסטיקה. חבר נוסף בפורום הוא דובר צה"ל, תת אלוף אבי בניהו, האחראי על הפן ההסברתי והמשוב התקשורתי לפעולות הלחימה.

 

גם אלופי פיקוד מרכז וצפון נוטלים חלק פעיל בדיווח ובדיון שנערך אחר כך על המשך הפעילות. גורם המכיר מקרוב מפגשי הערכת מצב אלה מספר כי ריבוי המשתתפים מחייב התבטאויות תמציתיות ותכליתיות העוסקות בעיקר. את הדיון מסכם הרמטכ"ל בהנחיות לגורמים השונים. כשהוא נעדר, עושה זאת האלוף הראל.

 

בנוסף לכך, בנפרד, מתכנס מדי פעם ב"בור" המטכ"לי צוות חשיבה לטווח ארוך - "הפורום האסטרטגי" - שבו משתתפים קצינים בכירים מאגף התכנון ואגפים אחרים של המטה הכללי ושל השב"כ. צוות זה אמור להביט "אל מעבר לאופק הלחימה" המיידי ולספק הערכות, תובנות והצעות להמשך.

 

פורום בכיר שלישי המתכנס בימים אלה אחראי לאישור המטרות והיעדים לתקיפה שמביאים בפניו נציגי הזרועות. פורום זה פועל אף הוא ללא הפסקה, מסביב לשעון, כדי לאפשר תקיפות ולנצל הזדמנויות הנוצרות תוך כדי ביצוע התוכנית המקורית. כך לדוגמה, מיד אחרי שרקטת גראד התפוצצה

וזרעה הרס רב בבניין מגורים באשדוד, קיים הפורום דיון קצר וממוקד כדי לבחון מידע מודיעיני שהובא בפניו. כעבור כמה דקות הותקפה החוליה ששיגרה את הגראד מהאוויר וכמה מאנשיה נפגעו. לא עברו דקות נוספות והצליח צה"ל לירות טיל הישר לביתו של בכיר חמאס שהפעיל את החוליה.

 

שיטת פעולה זו של המטה הכללי היא תוצאה ישירה של הלקחים שהופקו מתחקירי מלחמת לבנון השנייה ודו"ח וינוגרד. בהתאם ללקחים אלה מתקיימת כמעט מדי יום, בנוסף להערכות המצב הצה"ליות, גם הערכת מצב אצל שר הביטחון, אהוד ברק. משתתפים בה הרמטכ"ל, ראש השב"כ, כמה אלופים ומומחים בהתאם לסוגיה שעל הפרק. בינתיים, מניבים תהליכי קבלת ההחלטות הללו תוצאות שהן יותר ממשביעות רצון. המבחן הבא יהיה מסובך וקשה יותר: אם וכאשר יעבור - כנראה בקרוב מאד - הדגש בלחימה יעבור לפעולות קרקעיות שבהן ישולבו כל מרכיבי הכוח של צה"ל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המערכת עובדת. אשכנזי
צילום: יותם פרום
גראד באשקלון
צילום: גיא מנשרוב כבאות והצלה
הרס בעזה
צילום: AFP
מומלצים