שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא חוסכים זמן: אנתולוגיה נגד המלחמה בעזה

  משוררים ואמנים ממחנה השמאל חברו יחדיו כדי להדפיס את "לצאת", אסופה של טקסטים ותמונות נגד המלחמה בעזה. בין המשתתפים: אהרון שבתאי, שמעון אדף, טל ניצן ורועי רוזן

  "לצאת", אנתולוגיה של משוררים ואמנים נגד המלחמה בעזה, היא יוזמה של עורכים ומשוררים, הכוללת את בעז יניב (כתב-העת "דקה"), יערה שחורי (עורכת בהוצאת "כתר"), מתי שמואלוף ("גרילה תרבות", לשעבר "הכיוון מזרח"), תומר גרדי ("סדק: כתב-העת לנכבה מכאן"), רועי ארד (כתב-העת "מעין"), ניר נאדר (כתב-העת "אתגר"), רונן אידלמן (עורך "מארב") ויהושע סימון (עורך "מעין" ו"מערבון").

   

  המשוררים הבולטים המשתתפים בה הם אהרון שבתאי, שמעון אדף, רמי סערי, טל ניצן, תופיק זיאד ועוד. האמנים שתרמו אימאג'ים הם בין היתר רועי רוזן, איציק רנרט, אוהד מרומי, רקפת וינר עומר, הילה לולו לין, פהד חלבי ועוד.

   

  האנתולוגיה הודפסה בשלב ראשון בכאלף עותקים בבית דפוס בכפר קאסם, לאחר שבית דפוס מקומי סירב להדפיסה עקב תוכנה. היא מהווה חלק מפעילות שהחלה ביום חמישי האחרון, כשרוב המשתתפים לקחו חלק בהפגנה מול מגדלי אקירוב בתל אביב, ביתו של שר הביטחון אהוד ברק, והקריאו מיצירותיהם.

   

  עורכי האנתולוגיה אומרים: "רוב ההפגנות נגד המלחמה הם כאלו שמבוצעות על ידי תנועות אזרחיות, מפלגות או גופים פוליטיים. אנו רוצים לבצע סוג אחר של הפגנה. אנו רוצים להשמיע את קול המשוררים והאמנות הפלסטית. מבחינתנו, זו רק התחלה של פעילות רבת היקף".

   

  מתי שמואלוף, אחד העורכים, הוסיף: "אני מאמין שלאנתולוגיה תהיה השפעה מיידית, באופן שבו החוברת תעשה מסגור (framing) לצורה המגוונת שבה התרבות מתנגדת מלחמה. החוברת תחזק את מחנה השלום, אשר מבקש הסדר מדיני על פני הסדר צבאי. היא תיתן לו מילים, מטאפורות ודימויים. לא צריך לשתוק כשהתותחים רועמים".

   

  אולי קול ההתנגדות המעניין ביותר הוא של בועז יניב. יניב התגורר בארבע שנים האחרונות בבאר שבע ולפני חודשיים עבר לשדה בוקר. "ישנה דרישה תמוהה מהמתנגדים למלחמה בעזה שיהיו תושבי שדרות או לפחות יעתיקו את מיקומם לשדרות או כל מקום מופצץ אחר, אני באמת לא מבין את זה", הוא אומר.

   

  "בערב יום שלישי ישבתי בבית קפה בבאר שבע, לא רחוק מהמקום בו התגוררתי עד לפני מספר שבועות, כשנשמעה אזעקה ונחתו גראדים לא הרחק מאותו מקום. האם יש לי לגיטימצית יתר להתנגד למלחמה בשל כך? כאזרח מדינת ישראל יש לי את הזכות והחובה המלאה להתנגד לעוולות שמדינתי עושה בשמי, אשר יובילו לאבדות גדולות של ישראלים ופלסטינים כאחד. מלחמה שמדיניותה היא המשך ישיר למדיניות הפקרת הדרום".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לצאת. תחילתה של פעילות
  צילום: שאול גולן
  המשורר אהרון שבתאי
  צילום: שאול גולן
  לאתר ההטבות
  מומלצים