שתף קטע נבחר

רמון וישי נמנעו: דרשו הכרזה על מיטוט חמאס

שני השרים נמנעו לאחר שדרישתם לא נענתה. אולמרט אמר בדיון כי הוא "רוצה להיות מסוגל לבוא לציבור הישראלי, לכל האמהות, ולומר להן שעשינו את כל הדברים באופן אחראי"

בישיבת הקבינט המכריעה, שנערכה אמש (יום ו') היו השרים חיים רמון ואלי ישי היחידים שנמנעו. הם דרשו להגדיר את מיטוט חמאס כיעד לפעולה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בישיבה: "מאיתנו תידרש האחריות כלפי הציבור, להביט בלבן של העיניים של הציבור ולהגיד 'אנחנו החלטנו כי אנחנו חושבים שזה הדבר הנכון והדרוש'".

 

ביום חמישי בלילה ריכז אולמרט את דיוני המטבחון יחד עם גורמי הביטחון, ראש השב"כ והרמטכ"ל. הדיונים נמשכו עד 4 לפנות בוקר והתחדשו ב-11 בבוקר ביום שישי. לאחר שהמטבחון החליט שממשיכים בפעילות, כונס הקבינט כדי להכריע כפי שסוכם. הישיבה הזו החלה בשעה 2 בצהריים ונמשכה עד לשעה 6 בערב.

 

במהלך הישיבה המליץ הרמטכ"ל לעבור לשלב הקרקעי של הפעולה. באמצע הדיון הארוך של השרים - שוחררו שרי ש"ס אלי ישי ויצחק כהן. סמוך לשעה 18:00 בערב, הציג ראש הממשלה את ההחלטה הרשמית. התוצאות היו - 10 בעד ו-2 נמנעים אלי ישי וחיים רמון. רמון רצה להוסיף את מיטוט החמאס בהחלטה.  

 

בסופו של דבר, התקבל בדיון הנוסח הבא: "בהמשך להחלטה קודמת של ועדת השרים, שאישרה את דרכי הפעולה שהומלצו על-ידי צה"ל ומערכת הביטחון לפעולה מול חמאס וארגוני הטרור האחרים בעזה, החליטה הוועדה להנחות את צה"ל להמשיך את ביצוע הפעולה ולעבור לשלב הכולל גם כניסה קרקעית לרצועת עזה.

 

מטרת הפעולה היא להמשיך ולקדם את היעדים שקבעה הממשלה למבצע כולו ובכלל זה פגיעה קשה בתשתית הטרור של החמאס ושינוי המציאות הביטחונית של תושבי הדרום לאורך זמן. בין היתר, מתוכננים כוחות צה"ל להשתלט על מרחבי שיגור מהם שוגרו במהלך השבועות והחודשים האחרונים רוב הטילים שפגעו בערים שדרות, אשקלון ואשדוד. 

 

"עוד הנחתה ועדת השרים את צה"ל להיערך לשלבים נוספים של הפעולה ולצורך כך לגייס את כוחות המילואים הנדרשים בהיקף של עשרות אלפי חיילים".

 

"קשה וכפוי טובה" 

"אני רוצה להיות מסוגל לבוא לציבור הישראלי, לכל האמהות, ולומר להן שעשינו את כל הדברים באופן אחראי, כולל רגיעה שידעתי מראש שהיא יכולה להיות בעייתית מאוד", הסביר אולמרט. זאת, "כדי שחס וחלילה שמישהי מכן לא תחשוב שהקלתי ראש בכך שאני שולח את הבן למקום שאני שולח אותו. אבל בסוף, מגיע הרגע בו אני מקבל החלטה. 

 

"אנו שולחים את חיילינו לחלק שעלול להיות קשה וכפוי טובה והם יצטרכו להתמודד שם. אנחנו השרים נמשיך לשבת פה בחדרים. אני אומר את מה שאריק שרון היה נוהג לומר: יש רגעים שאין ברירה ולהתייצב לפני עצמך ולעשות את מה שדרוש, גם כי אחרי זה, זה עלול לקרוע את לבך".

 

בקבינט הוחלט לגייס עוד חיילי מילואים, בין היתר לצפון, אך עם זאת הובהר שפניה של ישראל אינם לחזית נוספת. בשלב זה אין הערכת זמן מדוייקת למשך הפעולה הקרקעית, אך הכוונה היא לייצר חלון זמן, שיאפשר לחיילי צה"ל לעמוד במטרה שהוצבה להם.

 

ראש הממשלה ולשכתו נמצאים בקשר ישיר עם הבית הלבן, אך מלשכת ראש הממשלה נמסר כי אולמרט לא ביקש אישור לפעולה הקרקעית ולא הודיע לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לפני או בסמוך ליציאה למבצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים