שתף קטע נבחר

צילום: AP

מלחמת עזה: ארה"ב סיכלה הפסקת-אש לובית

בדיון חירום שהתקיים הלילה דחתה ארה"ב את הצעת לוב לקרוא להפסקת אש מיידית בלחימה בין ישראל לחמאס. דיון נוסף, בנוכחות שרי חוץ ערביים ואבו-מאזן, יתקיים ביום שלישי

נציגי מועצת הביטחון לא הצליחו לגבש הלילה (יום א') החלטה בנוגע ללחימה ברצועת עזה, לאחר שארה"ב דחתה את הצעת לוב לקרוא להפסקת אש מיידית. הנציגים סיכמו לדון בנושא שוב מחרתיים, בנוכחות שרי חוץ של שמונה מדינות ערביות והנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן.

 

מבצע קרקעי בעזה: עדכונים ופרשנויות

 

בתום דיון חירום בבניין האו"ם בניו-יורק יצא הנשיא התורן של מועצת הביטחון, שגריר צרפת ז'אן מוריס ריפר, אל הכתבים וקרא הודעה אישית המביעה את "דאגת חברות מועצת הביטחון מהמצב ברצועת עזה ובדרום ישראל". ריפר ציין גם את "דאגתו מהמצב ההומניטרי ברצועה" ודרש לאפשר גישה ישירה לאספקה. הוא גם קרא לצדדים להגן על האוכלוסיות הארחיות והביע תמיכה מלאה במאמץ דיפלומטי לפתור את המשבר.

 

הודעתו של הנשיא התורן היא ההצהרה המרוככת ביותר שהיתה אפשרית בכינוס, ואין לה דה-פקטו כל השפעה מעשית על "המרווח" שמעניקה הקהילה הבינלאומית לפעולת צה"ל בעזה. הדיון נערך לבקשת הנציגות הערביות שביקשו לכנס את המועצה על-מנת שלא יואשמו כמי שמתעלמות מהפלישה של צה"ל ברצועה.

 

הנציג האמריקני, אלכס וולף, אמר בצאתו מהדיון: "המטרה שלנו היא להגיע להפסקת אש יציבה וארוכת טווח, אשר תכובד על-ידי הצדדים. פירושו של דבר - הפסקת ירי הרקטות, הפסקת הברחות הנשק ופתיחת המעברים. זכות ההגנה של ישראל אינה נתונה למשא ומתן". שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, אמרה הלילה ל-ynet כי ישיבת מועצת הביטחון הסתיימה בעצם בלא כלום. "זה טוב, אבל צפוי לנו ביום שלישי יום לא קל כששרי החוץ הערבים יביאו וישתתפו בדיון פתוח". 

 

המשקיף הקבוע של הפלסטינים באו"ם, ריאד מנסור, אמר עוד לפני הדיונים כי אחריותה של מועצת הביטחון לדרוש מישראל לעצור את התוקפנות. "ישראל אינה יכולה להמשיך ולהתנהג כמדינה הנמצאת מעל לחוק הבינלאומי - זה כמו חוקי הג'ונגל".

 

מוקדם יותר, שוחח מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, וקרא להפסיק את הפעולה הצבאית בעזה מיד ולהביא להפסקת אש. באן הביע באוזניו של אולמרט "אכזבה עמוקה ודאגה" מהפעולה והביע חשש מהחרפה בסבל הכבד הנגרם לאוכלוסיה האזרחית ברצועה.

 

במקביל, פרסמה מחלקת המדינה האמריקנית הודעה ובה נאמר כי היא פועלת להשגת הפסקת אש שלא תחזיר את המצב לכזה שבו יימשך ירי רקטות לעבר ישראל. עוד נמסר מוושינגטון כי ישראל חייבת "לקחת בחשבון את ההשלכות האפשריות של פעולה קרקעית על אזרחים". מזכירת המדינה קונדוליזה רייס ביטלה הלילה ביקור מתוכנן בסין כדי לעמוד בראש המאמץ הדיפלומטי האמריקני בניסיון להביא להפסקת אש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מועצת הביטחון
צילום: AP
שלו. קרב קשה ביום ג'
צילום: שחר עזרן
מומלצים