שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

צה"ל מפגיז בעזה; כ-500 הרוגים מתחילת המבצע

הפלסטינים מדווחים על אש מאסיבית של טנקים ותותחים לעבר צירי התנועה. בבית-להיא דווח על נפגעים רבים בקרב אזרחים

בעוד חיילי צה"ל פועלים בעומק רצועת עזה, הפלסטינים מדווחים על ירי פגזים מאסיבי ועשרות נפגעים. לפי דיווחים בסוכנויות הידיעות מפי גורמי רפואה, 23 בני אדם נהרגו מאז חצות - לטענתם, רק שלושה מהם חמושים. בצה"ל טרם אישרו את הדיווחים, אך מעריכים כי יותר מ-50 מחבלים כבר נפגעו.

 

מקורות פלסטינים דיווחו כי לפחות 12 בני אדם נהרגו מפגיעת פגז בבית להיא שבצפון הרצועה. אמבולנס שהוזעק למקום הפיצוץ נפגע אף הוא, וכוחות חילוץ נוספים חוששים להגיע. גם לעבר מרכז העיר עזה נורו פגזים, ושם נהרגו לפחות חמישה. מפגיעה בג'בליה, נהרגו אב ובנו.


אחד הפצועים מהפגיעה במרכז עזה מפונה לטיפול (צילום: רויטרס)

 

הכוחות בצפון הרצועה פועלים במספר מוקדים, בפאתי השטח הבנוי - אזורים שמהם משוגרות רקטות. נוצר חיכוך עם מחבלים ויש חילופי ירי ספורים, אך לא מאסיביים. גם פצצות מרגמה נורות לעבר הכוחות, ואלו משיבים באש טנקים למקורות הירי וליעדים חשודים בציר התנועה.

 

לכל כוח רשימת יעדים מודיעיניים באזור בו הוא פועל - תשתיות טרור הכוללות מצבורי אמל"ח, חשד לפתחי מנהרות ועוד - אותם יש לנטרל. במקביל, בצה"ל חותרים למגע ויצירת חיכוך, ושואפים לעצור מחבלים. בהמשך, אלו מיועדים לעבור לחקירת כוחות הביטחון בישראל.


משוריין צה"לי ברצועת עזה, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

אלפי חיילים בתוך הרצועה

חמאס שומר מצדו על ערפל קרב מוחלט, ובניגוד למנהגו בשבוע הקודם - ממאן בינתיים למסור נתונים על היקף הנפגעים בצדו. בעזה מדברים על עשרות נפגעים, שחלק גדול מהם עדיין לא טופלו ומצבם לא ברור.

 

בבתי החולים ממשיכים לספר על מחסור קשה בציוד רפואי. בית החולים כמאל עדואן בבית להיא כולל שש מיטות בלבד בחדר המיון, בעוד עשרות מפונים לשם. מוקדם יותר אמרו מקורות רפואיים ברצועת עזה כי מניין ההרוגים הפלסטינים עד כה בלחימה עומד על 480 בני אדם - כך שכעת האומדן עומד על 500 לפחות.

 

אלפי חיילים נמצאים בתוך הרצועה, בתמרון הגדול ביותר שם מאז ההתנתקות בקיץ 2005.

 במהלך הפלישה וההשתלטות על שטחי שיגור הרקטות באזור הצפוני, נפצעו 20 חיילים - שניים מהם באורח קשה - בפגיעת פצצת מרגמה לעבר כוח גולני. כעשרה חיילים נוספים סובלים מפגעי קור בדרגות שונות.

 

הפלסטינים דיווחו על ביתור הרצועה לשלושה חלקים, כפי שנהגה ישראל לעשות בפעולות הגדולות ערב הנסיגה. המטרה: לחצוץ בין חלקי הרצועה השונים ולמנוע העברת אמצעי לחימה ביניהם. בין השאר מוסרים הפלסטינים על פעילות נרחבת של טנקים באזור בו שכנה ההתנחלות נצרים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה בעזה
צילום: רועי עידן
פועלים בפאתי השטח הבנוי
צילום: רויטרס
מומלצים