שתף קטע נבחר

בכיר אוקראיני: מחסור גז באירופה - תוך שבועיים

הסכסוך בין רוסיה ואוקראינה על הגז הטבעי נמשך, ועימו ההאשמות ההדדיות. האוקראינים טוענים כי צינורות הגז לאירופה צפויים להיסגר בקרוב, ואילו ברוסיה טוענים כי האוקראינים מסרבים לנהל משא ומתן על חוזה עתידי

סכסוך הגז בין רוסיה לאוקראינה מאיים להקפיא את היבשת הקלאסית. בכיר אוקראיני הזהיר כי לקוחות אירופים צפויים לסבול ממחסור חמור בגז טבעי בתוך שבועיים, אם הסכסוך בין אוקראינה לרוסיה לא ייפתר. מונופול הגז הרוסי, גזפרום, מצידו, האשים את אוקראינה על כך שהיא מחרימה את המשא ומתן על חוזה חדש.

 

אתמול (שבת) דיווחו ארבע מדינות מזרח אירופיות - רומניה, הונגריה, פולין ובולגריה, על ירידה מסויימת באספקת הגז. גזפרום הפסיקה את הזרמת הגז לאוקראינה ביום חמישי, ומיד לאחר מכן החלו שתי המדינות בדו-קרב מילולי הכלל האשמות הדדיות.

 

ברוסיה קיוו לשכנע את האירופים כי האוקראינים אשמים בכל מחסור בגז טבעי אירופי עתידי בגלל סירובם לשלם קנסות בסך 600 מיליון דולר או לחילופין להגיע להסדר חדש ל-2009.

 

רוסיה מספקת גז טבעי לאוקראינה, וכמו כן מעבירה 80% מאספקת הגז לאירופה דרך הצנרת האוקראינית. 25% מאספקת הגז האירופית מגיעה מרוסיה, אספקה חשובה במיוחד בצל החורף האירופי המקפיא.

 

על פי בכיר אוקראיני, ללא חלקה של אוקראינה במשלוח הגז מרוסיה לאירופה, צפוי הלחץ בצינורות הגז לצנוח. בשל כך תכנס לפעולה מערכת כיבוי אוטומטית, המגיבה כאשר הלחץ יורד מתחת לגבול מסויים. 

 

"ברור שמדובר בלחץ פוליטי על אוקראינה", אמר בודאן סוקולובסקי, עוזר כלכלי בכיר לנשיא האוקראיני, אך ברוסיה אומרים כי עמדתה של אוקראינה "אינה מקובלת לחלוטין", ואילו הנשיא הרוסי, מדבדב, אמר כי גזרפום עושה שימוש בנתיבי העברת גז אלטרנטיביים שאינם עוברים באוקראינה, ובהם צינורות בבלרוס ובטורקיה, אך אלו חסרים את היכולת הנדרשת להעביר כמות גז שכזו.

 

רוסיה מבקשת מפקחים מאירופה

רוסיה ביקשה היום מהאיחוד האירופי לפקח על מערכת העברת הגז האוקראינית, והאשימה את אוקראינה כי היא גונבת גז שמיועד להגיע ללקוחות באירופה.

 

דובר גזפרום סרגיי קופריאנוב אמר: "לנוכח סירובה של נאפטוגז (חברת האנרגיה הממשלתית האוקראינית) לאפשר לפקחים שמעסיקה גזפרום להיכנס לתחנות ניטור גז באוקראינה, שלחנו מכתב לנציבות האירופית שכולל הצעות להבטחת המעקב העצמאי על נפחי הגז שעוברים דרך שטח אוקראינה".

 

לדבריו, "ב-24 השעות האחרונות העברנו 295 מיליון מטרים מעוקבים של גז למערכת הצינורות באוקראינה, כלומר – יותר ממה שצריכים הצרכנים באירופה, ובצד השני של המערכת יצאו 270 מיליון מטרים מעוקבים. זאת אומרת שהם גנבו 25 מיליון מטרים מעוקבים".

 

אוקראינה מצידה האשימה את רוסיה בהפחתת אספקת הגז הטבעי שעוברת דרכה, וטענה כי רוסיה מבצעת מניפולציה על נתיבי האספקה ונפחי הגז המועבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים