שתף קטע נבחר

בג"ץ הכשיר הריסת בית המחבל מ"מרכז הרב"

שופטי בית המשפט העליון דחו את עתירת אביו של עלא אבו-דיים, שרצח שמונה תלמידי ישיבה בירושלים לפני 10 חודשים. שתיים מתוך ארבע הקומות בבית ייאטמו באופן קבוע

אור ירוק להריסת בית המחבל. בית המשפט העליון דחה היום (ב') את עתירת אביו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת מרכז הרב בירושלים לפני 10 חודשים. אביו של עלא אבו-דיים עתר נגד החלטת מפקד פיקוד העורף להרוס שתיים מארבע הקומות בביתו. היום, כאמור, הוחלט כי שתי הקומות ייאטמו באופן קבוע וימולאו בבטון, באופן השקול להריסתו.

  

כזכור, במארס 2008 חדר אבו דיים לישיבת מרכז הרב, רצח שמונה מתלמידי הישיבה ופצע עשרות. קצין צה"ל שהגיע במקום ירה במחבל והרגו. אבו דיים התגורר עם בני משפחתו בשכונת  ג'בל מוכבר, יחד עם אביו, אחיו ואחיותיו.


הפיגוע בישיבת מרכז הרב (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) 

 

לאחר הפיגוע הוקמה בבית המחבל סוכת אבלים ובמקום הונפו דגלי חמאס וחיזבאללה, עובדות ששימשו את גורמי הביטחון בטיעוניהם בבית המשפט על הזדהות המשפחה עם המחבל. בעקבות זאת החליט אלוף פיקוד העורף, על דעת הרמטכ"ל ושר הביטחון, להפעיל את סמכותו ולהרוס שתי קומות מהבניין שבו התגורר המחבל.

 

בעקבות החלטת האלוף עתר אביו של המחבל לבג"צ וטען כי בנו לא היה קשור לארגון החמאס

וכי לאלוף פיקוד העורף אין סמכות להפעיל את צו ההריסה של הבית וביקש לבטלו.

 

בית המשפט גם דחה את טענות אביו של המחבל, לפיהן משנת 2005 ישראל שינתה את מדיניותה ואינה הורסת בתים. הפרקליטות הסבירה במהלך הדיונים כי מדובר במקרה קיצוני בחומרתו, ולכן היה חשוב להפעיל את תקנה 119 המאפשרת את הריסת הבית. עוד קבע בית המשפט העליון כי אין מקום להתערב בשינוי מדיניות מפקד פיקוד העורף.

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, בירך על ההחלטה. "זהו צעד התרעתי חשוב. יש ליצור נוהל מהיר כדי שהעונש יהיה אפקטיבי ומיידי. מי שבוחר לפגע בירושלים מסיבות לאומניות מקומו לא בירושלים ואת ביתו צריך להרוס. זו התנהגות של ריבון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלא אבו דיים. בית משפחתו ייהרס
צילום: AFP
מומלצים