שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

"תוכנית סרקוזי: כוח זר בגבול עזה-מצרים"

המוצא המדיני קורם עור וגידים - ונראה דומה להחלטת מועצת הביטחון 1701. לפי דיפלומטים אירופים בכירים, נשיא צרפת הציג בפני ישראל "תוכנית רצינית" להפסקת אש - עם כוח זר בגבול עזה-מצרים שיוכל לזהות מנהרות, ואולי גם כוח ימי

האם אלו ההבנות שיביאו להפסקת הלחימה? נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, ממשיך הערב (יום ג') במסע דילוגים נמרץ בין מדינות המזרח התיכון, במאמץ להשיג הבנות על הפסקת אש בעזה. גורמים דיפלומטיים אירופים מסרו לסוכנות רויטרס כי הם דנים בשיגור כוח מיוחד לציר פילדלפי, כולל מהנדסים צבאיים, שיסייעו למצרים לאתר מנהרות, וכן ספינות שיפטרלו בים.

 

אחד הגורמים הרשמיים הבכירים מסר שהנשיא סרקוזי הציג לישראל "תוכנית רצינית" להפסקת אש, בשיתוף מצרים. מתנהלים דיונים סביב גודל הכוח הבינלאומי, שיוצב בגבול עזה-מצרים וציודו. לפי התמונה המצטיירת, נראים קווי דמיון לכוח הבינלאומי שהוצב בלבנון אחרי המלחמה האחרונה, במסגרת החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם שסיימה את הקרבות.


סרקוזי עם כוח יוניפי"ל, היום בלבנון (צילום: רויטרס)

 

גורם דיפלומטי אירופי מסר כי מצרים והרשות הפלסטינית יוכלו לבקש את הסיוע הזר, ואז יתפרשו הכוחות משני צדי הגבול. המצרים, כך נאמר, ידונו עם חמאס בהצבת הכוח מצדו הפלסטיני של הגבול.  

 

סרקוזי אמר הערב כי השגת הסכם הפסקת אש, שישים קץ לפעולה הצבאית הישראלית בעזה, "אינו רחוק". "אני משוכנע שישנם פתרונות. אנחנו לא רחוקים מהשגתם", אמר הנשיא הצרפתי לעיתונאים בלבנון. הוא ביקר שם את כוח המשקיפים הצרפתי המשרת ביוניפי"ל, אולי רמז לפתרון שיושג גם בעזה.

 

סרקוזי אישר את מה שאמר מוקדם יותר ראש ממשלתו, פרנסואה פיון, וציין כי הוא ישוב הלילה לשארם א-שייח כדי לשוב ולהיפגש עם הנשיא המצרי חוסני מובארק.

 

אחר הצהריים הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי מזכירת המדינה קונדוליזה רייס תצא למטה האו"ם בניו יורק כדי להשתתף בכינוס מועצת הביטחון שייערך הלילה ובכדי "לסייע להשיג הפסקת אש בעזה". 

 

"אנחנו בהחלט רוצים הפסקת אש מיידית - אך כזו שתהיה עמידה, ברת-קיימא וארוכה בזמן", אמר דובר מחלקת המדינה שון מקורמק.

 

ארה"ב: חותרים להפסקת אש יציבה 

הבית הלבן הודיע כי הוא חותר להשגת הפסקת אש יציבה וארוכת טווח שמורכבת משלושה חלקים: הפסקת ירי הרקטות מצד החמאס, הפסקת ההברחות וחזרה לפתיחת מעברים על-פי ההסכם משנת 2005.

 

דוברת הבית הלבן, דנה פרינו, אמרה שלא צריך להסיק מסקנות מוקדמות מהדיווחים על פגיעה בבית ספר בעזה. "ראיתי את הדיווחים על בית הספר. אין לי מידע על זה. אסור לקפוץ למסקנות וצריך להמתין לראיות. מה שאנחנו יודעים הוא שחמאס לעתים קרובות מסתתר בין אזרחים חפים מפשע ומשתמש באזרחים תמימים לרבות ילדים, כמגן אנושי. לכן עינו להמתין לראות את העובדות לפני שנסיק מסקנות מה קרה בתקרית הזו".

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי היא פתוחה לאפשרות של התערבות בינלאומית שתמנע הברחת נשק לעזה. עוד אמרה כי מניעת הברחות הכרחית להפסקת אש יציבה באזור. בהודעה מטעמה נכתב כי מרקל שוחחה עם עמיתיה בארה"ב ובטורקיה, וכי כל הגורמים מסכימים ש"אי אפשר לדמיין הפסקת אש ללא הפסקת העברת הנשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי
צילום: AFP
הלחימה נמשכת
צילום: מתן חכימי , דובר צה"ל
הלווייתו של רב-סרן דגן ורטמן
צילום: AP
עשרות פלסטינים נהרגו היום
צילום: AFP
מומלצים