שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

ישראל פותחת מסדרון הומניטרי לעזה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הודיע על פתיחת "מסדרון הומניטרי", במסגרתו ייפתחו אזורים להצטיידות האוכלוסיה במזון ובסחורות. הקבינט המדיני יחליט היום אם היעדים של המבצע הושגו

לאחר הביקורת הבינלאומית בעקבות הפגיעה בבית הספר של סוכנות האו"ם בג'בליה, הודיע הלילה (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על פתיחת "מסדרון הומניטרי" לרצועה. בין היתר מדובר בפתיחת אזורים ברצועה לפרקי זמן שבמהלכם תוכל האוכלוסיה להצטייד ולקבל את הסיוע.

 

בהודעת לשכת ראש הממשלה מצויין כי מאז תחילת המבצע הצבאי הועברו מאות טונות של ציוד, סחורות ומזון וכמות זהה לכמות שהוזרמה לפני תחילת המבצע. עם זאת מודה לשכת ראש הממשלה כי בעקבות הלחימה נוצר קושי בהגעת הסיוע לאוכלוסיה האזרחית.

 

אולמרט שוחח אמש בטלפון עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. הוא עדכן אותה בהתפתחויות המדיניות והצבאיות בעזה. השניים דנו גם במצב ההומניטרי ברצועה ואולמרט מסר לה את החלטתו כעל "המסדרון ההומניטרי".

 

על רקע הלחץ ההולך וגובר על ישראל בעולם, ידון הבוקר הקבינט לביטחון לאומי בשאלה האם השלב הקרקעי במערכה הצבאית בעזה השיג את יעדיו. על בסיס החלטה זו, יוכרע האם להעמיק את הלחימה ולעבור לשלב השלישי במבצע "עופרת יצוקה" - צירוף רבבות כוחות המילואים למערכה, כדי להדק את החבל סביב צווארו של החמאס.

 

השרים יקשיבו הבוקר היטב לרמטכ"ל גבי אשכנזי ולראש השב"כ יובל דיסקין, בטרם יקבלו את ההכרעה. אם ישראל תחליט שהשיגה את שלושת מטרותיה - הפסקת הטרור מעזה, עצירת ההברחות ופיקוח בינלאומי שיבטיח את אלה - היא תפנה במלוא המרץ לערוץ המדיני. אמש הכריז נשיא מצרים, חוסני מובארק, בתום פגישתו עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, על יוזמתו להפסקת אש.

 

בירושלים חוששים עם זאת שאי-יציאה בזמן מהמבצע הצבאי, תוביל את ישראל להתבוססות ארוכה בבוץ של עזה. המטרה המדינית היא הסדר שייכפה על חמאס - על רקע ההערכה שארגון הטרור הובס למעשה מבחינה צבאית. בירושלים נוטים לא לייחס חשיבות מרובה להחלטה אנטי-ישראלית אפשרית של מועצת הביטחון, ואומרים שהאו"ם לא יעצור את המערכה הצבאית.

 

היוזמה המדינית המובילה מבחינת ירושלים היא היוזמה האמריקנית - בשיתוף מצרים, הפלסטינים וישראל. אך גם זו אינה בשלה דיה, ובירושלים לא מכירים הצעה שתוכל להתקבל כרגע. עם זאת, המטבחון המשולש - הכולל את אולמרט, לבני וברק - שכונס הלילה והקבינט לביטחון לאומי, צפויים לאשר את המשך המגעים המדיניים, כדי להשתמש בהם בבוא העת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ולבני ידונו בהמשך המבצע
צילום: AP
מומלצים