שתף קטע נבחר

איגואנה ורודה התגלתה באיי גלפאגוס

מין חדש של איגואנה, שלא היה ידוע עד כה למדע, התגלה באיי גלאפגוס. הזוחל הגדול, ששונה מהמינים האחרים גם מבחינות פיזיולוגיות אחרות ולא רק בצבעו, חי רק בסביבת הר געש על אחד מהאיים, ולכן נמצא בסכנת הכחדה חמורה

פריס הילטון - לתשומת ליבך: מין חדש של איגואנה ורודת עור התגלה באיי גלאפגוס.

 

העור של הזוחל הגדול מכיל קשקשים בגוון ורוד, וסביבת המחייה שלו מוגבלת להר געש באחד מאיי גלאפגוס - ולפיכך הוא מצוי בסכנת הכחדה חמורה. החוקרים שכתבו על הגילוי בכתב עת מדעי נודע, שוקדים כעת על המשך המחקר כדי ללמוד אודות המין החדש ולשמור עליו פן ייכחד.


ורוד ומיוחד במינו (צילום: AFP)

 

המין הזה מעולם לא תועד עד כה על ידי המדע, למרות שאיי גלאפגוס המבודדים מהווים מערכת אקולוגית מהמפותחות והעשירות בעולם, שנחקרו על ידי חוקרים ומדענים רבים. הוא נצפה לראשונה בשנת 1986 על ידי פקח טבע מקומי, אך אובחן כאנומליה גנטית ולא כמין עצמאי ולכן לא נחקר לעומק.

 

רק לאחרונה החלו מדענים לחקור את ה"איגואנה רוזאדה" כמין עצמאי לאחר שהשוו את הגנים שלה לגנים של מיני איגואנות נוספים באיים, שבאוקינוס השקט.

 

החוקרים הבחינו גם בהבדלים פיזיולוגיים נוספים בין המינים השונים - לא רק בהבדל הצבעים. לאיגואנה הוורודה יש קשקשי ראש פחוסים - בשונה מאיגואנות אחרות - וסוג של גבנון עם קשקשים קטנים בצורת קונוס.

 

בתוך כך, עוד מינים חדשים למדע התגלו בטנזניה. מדובר בעיקר בכמה מינים של זוחלים ודו-חיים שנמצאו ביער מבודד במזרח המדינה האפריקנית. בין השאר גילו החוקרים האיטלקים מינים חדשים של זיקיות, צפרדעי עצים ונחשים. 

 

הגילוי הדגיש את חשיבות אזורי יערות העד של טנזניה, שלמרות שהם עשירים כל כך במגוון בעלי חיים נדירים, עדיין נמצאים תחת איום של פיתוח וכריתה לדלק או הרחבת שטחי חקלאות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוכריה למדע. איגואנה ורודה
צילום: AP
מומלצים