שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

רייס: לוחצת על ישראל להתקדם להפסקת אש

מזכירת המדינה האמריקנית אמרה כי הפעילה לחץ על ישראל - והביעה תמיכה ביוזמה המצרית. ארצות הברית, בריטניה וצרפת גיבשו טיוטת הצהרה במועצת הביטחון שתקרא להפסקת הקרבות ברצועה. מנגד, מנסים שרי החוץ הערבים לקדם הצעה משלהם

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, אמרה אמש (יום ד') כי הפעילה לחץ על ישראל להתקדם במאמצים להפסקת אש ברצועת עזה. בשיחה עם כתבים באו"ם אמרה רייס כי ארה"ב תומכת ביוזמה המצרית להפסקת אש.

 

"אנחנו מאמינים כי הפסקת אש הכרחית", אמרה וציינה כי הפסקת האש חייבת להיות כזו שלא תאפשר את שובו של המצב הקודם באזור.

 

הזירה המדינית - כותרות עיקריות:

 

בתוך כך נפגשו נציגי המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, כדי לדון בנוסח הצהרה נשיאותית שתקרא להפסקת הקרבות ברצועת עזה. זאת, על רקע מחלוקת בנושא בין ארה"ב, צרפת ובריטניה, לבין מדינות ערב.

 

בישיבה מיוחדת שנועדה לגבש הסכמה לקראת הדיון במועצה לקחו חלק שרי החוץ של המדינות, בהם מזכירת המדינה האמריקנית, שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר ושר החוץ הבריטי דיוויד מיליבנד. השלושה נפגשו אתמול עם שרי החוץ הערבים השוהים במטה האו"ם בניו-יורק, במאמץ לפתור את המשבר.

 

לקבוצה הערבית היה ברור שהם לא יצליחו להעביר החלטה מטעמם במועצת הבטחון בשל וטו אמריקני ובשל התנגדותן של צרפת ובריטניה, המאמינות בפתרון באמצעות תיווך ישיר של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ונשיא מצרים חוסני מובראק.

 

מאמץ ערבי להשגת טיוטה

כעת פועלים השרים הערבים במטרה להציג טיוטה, שתקרא כהצהרה של נשיא מועצת הביטחון. ההצעה הערבית להצהרה נשיאותית קוראת "לעצור את המבצעים הצבאיים של ישראל בעזה, ולשים קץ לעונש הקולקטיבי על אוכלוסייה אזרחית פלסטינית".

 

מנגד, הצליחה רייס לגבש ביממה האחרונה טיוטה המקובלת על צרפת ועל בריטניה. רייס נפגשה עם שרי החוץ הערבים, ולאחר מכן הציגו להן שלושת שרי החוץ של המדינות, בעלות זכות וטו במועצה, את הטיוטה שלהם להכרזה.

 

שר החוץ הירדני, סלחאדין אל באשיר, אמר בתום המפגש כי הצעת השלישיה אינה מקובלת על שרי החוץ הערבים. לדבריו, יש צורך

דחוף לתת מענה למשבר ההומניטרי ברצועה, ולגנות את התוקפנות הישראלית שהרגה לטענתו למעלה מ-600 פלסטינים.

 

מוקדם יותר ניהלה מועצת הביטחון ישיבה פתוחה להשמעת נאומים של מדינות שביקשו לדון במשבר בעזה, אך לא הספיקו להשתתף בדיון בישיבה שהתקיימה אתמול בשל ריבוי הנואמים. שגרירת ישראל באו"ם, גבריאלה שלו, שהופיעה לדיון אתמול ונאמה בשם ישראל, החליטה שלא להגיע למועצה בה המשיך מסע נאומים אנטי-ישראלי על רקע הפעולה ברצועה.


פורסם לראשונה 07/01/2009 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס. גיבשה טיוטה
צילום: AP
מועצת הביטחון. תגבש הצהרה נשיאותית
צילום: AP
מומלצים