שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מטח קטיושות באזור נהריה: שניים נפצעו קל

כשנתיים וחצי לאחר שננצרה האש בגבול הצפון, חוזר גבול ישראל- לבנון להתחמם: לפחות שתי רקטות נפלו באזור הגליל המערבי. שני בני אדם נפגעו קל וכמה נוספים לקו בחרדה

האם תיפתח גם חזית בצפון? מטח של רקטות קטיושה נורה הבוקר (יום ה') אל אזור נהריה. מהמשטרה נמסר כי שני בני אדם נפגעו קל, ופונו לבית החולים בעיר. בנוסף, חמישה תושבים לקו בחרדה. אזרחים רבים התלוננו כי לא נשמעה כל אזעקה או התרעה אחרת בעיר - קודם לנפילת הרקטות.

 

אש גם בצפון: הדיווחים המלאים

 

חבלני משטרה קיבלו דיווח על לפחות פגיעות של שתי רקטות לפחות: האחת פגעה ישירות בגג בית אבות בנהריה והאחרת נפלה מחוץ לעיר. התפוצצות הרקטה בנהריה גרמה לנזק לדודי שמש ולניפוץ חלונות בארבעה מבנים סמוכים.

  

פיקוד העורף הורה לתושבים בנהריה, שלומי ויתר יישובי הגליל המערבי, לשהות סמוך למרחבים מוגנים ולפתוח את המקלטים ולרעננם.מנכ"ל מד"א, אלי בין, הנחה להעלות את הכוננות בגליל המערבי ומחיפה צפונה לרמת הכוננות ג' - הגבוהה ביותר. המשמעות היא שכ-400 אמבולנסים נמצאים בכוננות בצפון. רמת כוננות זהה נשמרת גם בדרום הארץ. בסך הכל נמצאים בכוננות בימים אלו 650 אמבולנסים.

 

מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן, אמר ל-ynet: "זה בכלל לא משנה איזה גורם שיגר את הקטיושות, מה שמשנה הוא המצב ובפועל נורו קטיושות לעבר שטח ישראל, יש נפגעים וזה ארוע חמור". קורן אומר כי אותרו שתי נפילות: "ידענו שייתכן תרחיש שבו יירו קטיושות לעבר הצפון, אך לא קיבלנו על כך כל מידע או התרעה. עם זאת אנו פרושים בכוחות גדולים גם מחשש להפרות סדר במגזר הערבי, וגם מחשש שישתנה המצב הביטחוני בצפון".

 

זכרונות המלחמה חזרו

קורן אומר כי ההנחיות של פיקוד העורף בשעה זו הם לפתוח מקלטים רק ביישובים שבהם היו נפילות: "אין הנחייה להישאר במרחב מוגן ואין הנחייה לא לקיים לימודים". למרות זאת, בעיריית נהריה ובעיריית שלומי ביטלו את יום הלימודים. תושבים בעיר מיהרו לחדרי הביטחון ולמקלטים, בשעה שילדים הלכו לבית הספר. עבור רבים מהתושבים המתקפה הבוקר החזירה את הזכרונות הטריים ממלחמת לבנון השנייה.

 

יוסי, תושב נהריה, סיפר ל-ynet: "סמוך לשעה 07:30 הכנתי את הילדים לבית ספר ולפתע נשמע פיצוץ עז ונראה שובל עשן. בימים האחרונים ישנה פעילות די גדולה של מטוסים באוויר ויש תנועה של כלים צבאיים בכבישים הראשיים, אך הפעם זה היה שונה. זה הזכיר את מה שניסינו לשכוח לפני שנתיים וחצי. היה לי ברור שזו קטיושה ומיד צעקתי לילדים - תיכנסו לממ"ד. המראות מהדרום החזירו לנו מחשבות אפשריות על המצב הזה ולכן הקפדתי כל העת להסביר לילדים עד כמה חשוב להיות בקרבת מקלט או מבנה מוגן".


אזור הפגיעה בנהריה (צילום: אחיה ראב"ד) 

 

תושב שלומי סיפר: "שמעתי שני פיצוצים שנשמעו מאוד קרובים. ירדו למקלטים. גם בתי הספר אמרו שהם ירדו למקלטים. הם עכשיו בממ"דים מחכים להנחיות". אברהם לסקר, תושב נהריה המתגורר סמוך לבית האבות, סיפר: "שמענו בום חזק ומיד הבנתי שזה שוב חזר אלינו. אנחנו מקווים שיגיעו למי שעשה את זה, אבל במקביל מקווים שלא תתחיל פה מלחמה נוספת. לא שכחנו מה היה פה לפני שנתיים וחצי והתקווה שלנו שגם בדרום וגם בצפון יחזור השקט כבר בימים הקרובים".

 

ייתכן כי ארגון איסלאמי קיצוני אחראי למטח הזה. ברשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר" דיווחו על ירי קטיושות לעבר צפון הארץ. ללא נטילת אחריות. שלשום דווח כי חיזבאללה העלה את הכוננות בקרב כוחותיו הלוחמים לכוננות עליונה. כך דיווח העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון.

 

לפני כעשרה ימים חשף צבא לבנון שבעה טילים מכוונים לעבר ישראל, ומוכנים לשיגור. דובר צבא לבנון דיווח כי הטילים נמצאו באזור החוף בין נאקורה לצור. במקביל הודיע כוח יוניפי"ל באזור כי אנשיו הגבירו את אמצעי האבטחה באזור.

 

מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב שמעון קורן, מקבל בשעה זו סקירה על האירועים בצפון יחד עם בכירי מרחב הגליל. במקביל, נפגשו בכירי עיריית נהריה עם נציגי המשטרה ופיקוד העורף, על-מנת לקבל הנחיות כיצד לפעול בשעות הקרובות.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, חגי עינב, רועי מנדל ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
הפגיעה במבנה בנהריה, הבוקר
צילום: אחיה ראב"ד
מקום הפגיעה
צילום: חגי עינב
כוחות הצלה הגיעו למקום
צילום: חגי עינב
מומלצים