שתף קטע נבחר

"סגירת הרשות לעסקים קטנים תחסל מאות מהם"

הנהלת הרשות לעסקים קטנים שוקלת לסגור את עצמה לאלתר, כיוון שהרשות אינה יכולה לתפקד מאז הוחלט להפוך אותה מעמותה ליחידת סמך בתמ"ת. גורמים במערכת הממשלתית: "אלי ישי מבצע מחטף לפני הבחירות"

הנהלת הרשות לעסקים קטנים התכנסה אתמול (יום ה') כדי להחליט אם לסגור את עצמה לאלתר, כך נודע ל-ynet. ההחלטה, שנדחתה לפי שעה אך לא ירדה מסדר יומה של הרשות, היא צעד של ייאוש, בעקבות החלטת משרד התמ"ת לסגור את הרשות במתכונתה הנוכחית כעמותה עצמאית, ולהפוך אותה ליחידת סמך של התמ"ת.

 

החלטת התמ"ת מעמידה את הרשות במצב בלתי אפשרי שמונע ממנה להמשיך לתפקד: מצד אחד היא כבר אינה מתוקצבת כעמותה (מהתקציב הזמני של המדינה לשנת 2009), אך מצד שני היא אינה יכולה לקבל תקציב כיחידת סמך שכן מעמדה לא הוסדר עד כה. התוצאה: הרשות תקלע לקפאון תפקודי שייאלצה להיסגר. כל זאת, דווקא בתקופה שבה פעילותה של הרשות חיונית במיוחד - על רקע המשבר הכלכלי המחסל מאות עסקים במשק והמלחמה בעזה המקשה על עסקים קטנים, במיוחד בדרום.

 

"מחטף ערב בחירות"

הרשות לעסקים קטנים אחראית על פעילותם של כל מרכזי מט"י - המרכזים לטיפוח יזמות, המעניקים ייעוץ עסקי, חונכות, הלוואות ושיווק לעסקים קטנים. התמ"ת החליט בזמנו "להלאים" את הרשות עקב לחץ של האוצר על רקע פרשות המינויים הפוליטיים.

 

אלא שמאז אורגנה הרשות מחדש, על-בסיס מערך ניהולי מקצועי גרידא. גורמים במערכת הממשלתית טוענים כי הסיבה האמיתית שמאחורי בהילותו של התמ"ת לבצע את המהלך דווקא בימים אלה, היא רצונו של השר אלי ישי למנות איש ש"ס ממקורביו במקום מנהל הרשות, דני מצליח - איש מקצוע ששימש לפני מינויו כמנהל מט"י בבאר-שבע. ישי ומנכ"ל משרדו גבריאל מימון, מבקשים, לטענת אותם גורמים, להבטיח שעוד קודם לבחירות ובטרם יתחלפו במשרד, הם יבטיחו את מקומו של המחליף המקורב המיועד.

 

"פוטש שערורייתי"

"מדובר בשערורייה", אומר לynet יו"ר שדולת העסקים הקטנים בכנסת, ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), "העמותה הזאת הצליחה בשנים האחרונות לשנות את פניה ולהתנקות מכל הרפש שדבק בה בעבר. דני מצליח עשה שם ניקוי אורוות והצליח להעמיד אותה על הרגליים. הפוטש הזה, חודש וחצי לפני בחירות, הוא מאוד לא-סטרילי בלשון המעטה ולא נראה טוב. זה מריח כמו סידור עבודה למקורבים. ולנוכח המשבר הכלכלי – זה פשוט לא מקצועי. העסקים הקטנים לא יקבלו מענה הולם ממחלקה בתמ"ת".

 

"ההחלטה לחסל את העמותה היא סיפור עצוב", אומר ל-ynet מנהל מט"י בקרית גת, יהל דגן, "הניסיון מוכיח שהגופים הממשלתיים הללו אינם מצליחים לפעול בשטח בצורה יעילה כמו הממשלה. בירוקרטיה - מטבעה - חונקת יזמות. השינוי הזה גם מיותר, כיוון שהליקויים, שהיו בתקופה שבה שימש אולמרט שר התמ"ת ושנחקרו בידי מבקר המדינה, תוקנו. כיום רוב תקציב הרשות מגיע ישירות לשטח, למט"י, ולא לרשות. זו גם צמצמה את מספר העובדים שלה לעשרה בלבד. מעבר לכך, לעשות צעד שכזה בתקופה של משבר כלכלי ומיתון ועוד בעיצומה של מלחמה – זה נזק של ממש ופשוט חוסר אחריות".

 

"הממשלה לא יודעת לזהות צרכים של עסקים קטנים"

דני דהאן, הבעלים והמנהל של סופרמרקט בשדרות המעסיק 20 עובדים, זכה במשך שנים לחונכות צמודה של מט"י והרשות, שלדבריו, הצילה את העסק שלו יותר מפעם אחת. "אני חושב שזה לא נכון שהממשלה תנהל את הרשות", אומר דהאן, "ממשלה היא גוף גדול שמגיב לאט, וגם לא יודע לראות קטנים כמונו. גוף שמומחה לעסקים קטנים יודע לזהות את הבעיות הגדולות שלהם".

 

"אנחנו חיים כאן שנים באי-ודאות טוטאלית. עסק במצב כזה, כשאתה מצמיד לו חונך, שנותן עזרה מוראלית, והדרכה כלכלית איך לנהל, ומפגין ידע ואכפתיות - אתה מציל אותו מקטסטרופה. הם יודעים לבוא בזמן. בתמ"ת - עד שיזהו את הבעיה - עלול להיות מאוחר מדי. הממשלה טובה בלהציל מפעל גדול שמעסיק 800 עובדים, אז היא מתעוררת. עסק של שני עובדים לא נכנס לה לתמונה, והיא בחיים לא תעזור לו. לחסל את הרשות זה לחסל מאות עסקים".

 

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה: "לפי תוכנית העבודה של המשרד לשנת 2009 ולפי החלטת הממשלה מאוגוסט 2007, ירכז משרד התמ"ת את כל התמיכה בעסקים קטנים ברשות פנים-ממשלתית (סוכנות ביצוע) אחת ויבצע את פעילות התמיכה בעזרת גורמים חוץ-ממשלתיים מתמחים. בנוסף, סוכם על הגדלה משמעותית בתקציב שתעמיד הממשלה לצורך תמיכה בפעילות בתחום זה."

 

החלטת הממשלה הגדירה כי כל כלי הסיוע בתחום העסקים הקטנים והבינוניים ירוכזו בסוכנות ביצוע פנים ממשלתית. מדובר בפעילויות הנמצאות כיום במשרד - חונכויות, הלוואות לעסקים קטנים, ניהול איכותי, ניצוץ וכו'... ובפעילויות הנמצאות כיום ברשות לעסקים קטנים. ההחלטת התקבלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה שבחן את הרשות לעסקים קטנים והמליץ על איחוד כל הכלים המטפלים בנושא זה לתוך גוף אחד. החלטת הממשלה המעודכנת ביותר בנושא מאפשרת את קיום הרשות לעסקים קטנים עד לאוקטובר 2008".


פורסם לראשונה 08/01/2009 16:07

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"העמותה שינתה פניה". מיסז'ניקוב
מומלצים