שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מאות זרים עזבו את עזה: "אין פה מקום בטוח"

בפעם השנייה מאז החלה הלחימה בעזה, פונו תושבים זרים מהרצועה. בתום מאמץ משותף של ישראל, מדינות זרות והצלב האדם נאספו במעבר ארז 300 מתוך 700 שביקשו להתפנות

כ-300 אזרחים זרים עזבו היום (ה') את רצועת עזה בזכות מאמץ משותף של ארגון הצלב האדום הבינלאומי, שגרירויות זרות בישראל ומפקדת התיאום והקישור של צה"ל. הזרים, רובם בעלי אזרחות כפולה, עברו דרך ישראל לירדן ומשם יחזרו לארצותיהם. 

 

מלחמת עזה - עדכונים אחרונים:

 

לפי מספר האזרחים הזרים שנרשמו במטה הצלב האדום בעזה, כ-700 איש אמורים היו להגיע היום למעבר ארז. אולם כ-400 מתוכם לא הגיעו לבסוף ולכן נותרו ברצועה. לכל אותם זרים שכן הגיעו - בהם אזרחי קנדה, שוודיה, נורווגיה, רומניה ואוסטריה - המתינו שישה אוטובוסים. הם יצאו ממעבר ארז בליווי נציגים מהשגרירויות השונות ומשם עברו לירדן דרך גשר אלנבי. לאחר מכן, הם צפויים לעזוב את ירדן בטיסות חזרה לארצותיהם.


שמחים לעזוב את עזה. ילדים במעבר ארז (צילום: AP)

 

מרוואן דיאד, קנדי ממוצא פלסטיני, הגיע לעזה לפני המבצע והתארח אצל קרובי משפחה. דיאד סיפר כי הוא חושש לחייו של הלחימה שפרצה ברצועה. "זה מסוכן, אין מקום בטוח בעזה", אמר לפני צאתו.

  

דיפלומט שוודי סיפר שהקונסוליה הכללית בירושלים לא הצליחה לאתר שניים מתוך 14 האזרחים השוודיים שנמצאים כעת בעזה. "עם היתר הצלחנו ליצור קשר, על אף הבעיות החמורות במערכת התקשורת ברצועה", אמר.

 

מריה ולסקו, אזרחית ספרד הנשואה לרופא פלסטיני, ניסתה לעזוב את הרצועה שלוש פעמים, אך מאמציה לא צלחו. בראיון טלפוני מביתה בחאן יונס סיפרה על ייאושה: "הקונסוליה הספרדית לא השיגה לי אישור לצאת עם יתר האזרחים הזרים. כבר שלוש פעמים ניסו ונתקלו בקשיים ביורוקרטיים".

 

גם בשבוע שעבר אפשר צה"ל לאזרחים זרים לעזוב את הרצועה. מאז ניסו השגרירויות הזרות לקדם מהלך נוסף, אך זה בוטל עקב לחימה מסיבית

במסלול הוצאתם. לפי הערכת הדיפלומטים, כ-400 אזרחים מ-22 מדינות נוספות עדיין תקועים בעזה ומבקשים לעזוב. רובם בעלי אזרחות כפולה או בני זוג של פלסטינים.

 

בצה"ל אמרו בתגובה כי "בימים האחרונים תואמה הפעולה להוצאת יותר מ-700 אזרחים זרים מהרצועה. היום הגיעו למשרדי הצלב האדום 300 איש, כאשר לא ידוע מה עלה בגורלם של היתר. הפעולה תואמה בידי מפקדת תיאום וקישור הפעולות בשטחים מול השגרירויות הזרות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך הביתה. אם ותינוקת
צליום: AFP
צה"ל תיאם את ההוצאה
צילום: AP
מומלצים