שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לבני על החלטת האו"ם: נפעל רק לפי שיקולינו

מועצת הביטחון קראה להפסקת אש מיידית ונסיגה מעזה, וישראל נדחקה עם הגב לקיר - גם לאור היוזמה המצרית. אך השר ישי מדגיש אף הוא: "לא יקרה דבר אם ההחלטה תישאר על הנייר". נציג חמאס בלבנון: לא התייעצו איתנו, איננו מחויבים

האם ישראל תיענה להחלטת מועצת הביטחון? כמה שעות אחרי שמועצת הביטחון של האו"ם קיבלה את החלטה 1860 הקוראת להפסקת אש מיידית ברצועת עזה, כונס הבוקר (יום ו') פורום המטבחון, הכולל את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ, ציפי לבני, ושר הביטחון, אהוד ברק, כדי להכריע אם להרחיב את מבצע "עופרת יצוקה" או לנצור את הירי. בירושלים רואים בהחלטה פגיעה באינטרסים של ישראל, וגם בחמאס לא מקבלים אותה. 

 

מלחמת עזה - עדכונים אחרונים

 

"ישראל פעלה, פועלת ותפעל אך ורק לפי שיקוליה, ביטחון אזרחיה וזכותה להגנה עצמית", אמרה שרת החוץ ציפי לבני, ואילו סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי,

 היה בוטה יותר: "העולם הפך לוביסט של הנייה ושל החמאס. לא יקרה דבר אם החלטה זו תישאר על הנייר, רק האינטרס שלנו חשוב".

 

נסיונות ישראל לדחות את קבלת החלטת מועצת הביטחון, או לשנות תכניה - נכשלו. כעת נוצרה מציאות חדשה. אם תחליט ישראל להתעלם, כפי שמאיימת לבני, הרי שצפוי עימות בינה לבין הקהילה הבינלאומית. עימות זה צפוי להחריף אם ישראל תחליט להעמיק את מבצע עופרת יצוקה ולעבור לשלב ג' שלו.

 

המטבחון המשולש דן הבוקר גם בתרחישים העולים מהצעת הפסקת האש לפי היוזמה האמריקנית-מצרית-צרפתית, שאת פרטיה קיבל אתמול עמוס גלעד בפגישותיו בקהיר. תרחישים אלה הוכנו על ידי הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ראש השב"כ יובל דיסקין וצמרת משרד החוץ. החלטת מועצת הביטחון והסעיפים הלא פשוטים לעיכול לישראל בהחלטה שהציג אמש ממשל מובארק לגלעד, כמו שילוב חמאס במשא ומתן עקיף ופתיחת המעברים, דוחקים את ישראל עם הגב לקיר.

 

המטבחון המשולש ואחריו הקבינט המדיני-ביטחוני, שאפשר שיכונס בהמשך היום על פי החלטת ראש הממשלה, יאלצו להכריע אם ישראל מתעלמת מהלחץ הבינלאומי. זאת, כדי לעמוד ביעדים שהוגדרו להפסקת ירי הרקטות - ויצירת הרתעה שתמנע מהחמאס וארגוני הטרור בעזה לחדש את הירי לעבר ישראל.

 

נציג חמאס בלבנון: כשלון ישראל הביא להחלטה

נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן, הזכיר כי חמאס אינה צד בהחלטת מועצת הביטחון. לדבריו, ההחלטה מעידה בראש ובראשונה על כך שישראל נכשלה ברמת השטח. "הכישלון הזה הוא שהביא להחלטה, אבל אנו מדגישים כי אף אחד לא התייעץ איתנו. זו החלטה שאינה לוקחת בחשבון את האינטרסים הפלסטיניים ואינה מדברת על הסרה של המצור ועל פתיחת המעברים".

 

חמדאן הוסיף כי דקות אחרי ההחלטה של האו"ם, תקף צה"ל בית של משפחה פלסטינית בבית להיא שבצפון הרצועה, תקיפה שבה נהרגו שבעה פלסטינים. "זה מוכיח את כוונות האויב וזה מוכיח כי ההחלטה הזאת אינה רצינית".

 

עם זאת, לדברי חמדאן, אם וכאשר תעבור ההחלטה לפסים מעשיים - "זה יצטרך להיעשות מולנו ומולנו בלבד, ביחד עם ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים האחרים", אמר חמדאן והזכיר כי לפי שעה ההחלטה אינה מחייבת את תנועתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. זכות להגנה עצמית
צילום: AP
צילום: AP
ישיבת מועצת הביטחון, הלילה
צילום: AP
טנק צה"ל ברצועה
צילום: AP
מומלצים