שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

יוזמה חדשה: הרשות בגבול, כוח בינ"ל במעברים

לפי דיווח ה"טיימס", יוזמה עליה דנים כעת במצרים, כוללת את חזרת הרשות הפלסטינית לגבול עזה-מצרים. השליטה במעברי רפיח וכרם שלום תעבור לכוחות טורקיה וצרפת

העיתון הבריטי "טיימס" דיווח הבוקר (שבת) כי יוזמה חדשה להפסקת אש מעניקה לרשות הפלסטינית את השליטה באזור גבול רצועת עזה-מצרים ואילו מעבר רפיח ומעבר כרם שלום יועברו לידי פקחים טורקים וצרפתים. זאת, לאחר שהצדדים המעורבים דחו את הפסקת האש עליה החליט האו"ם.

 

לפי הדיווח, האזור בכללותו יעבור לשליטת הרשות הפלסטינית, הגוף הפלסטיני היחיד שמוכר באופן בינלאומי. תוכנית זו תאפשר את פתיחת המעברים לרצועת עזה לראשונה מאז השתלט עליה חמאס, ביוני 2007.

 

התוכנית עליה דיווח העיתון נתונה כעת לדיונים במסגרת השיחות על יוזמת השלום המצרית, עליה הכריז הנשיא חוסני מובארק לאחר פגישתו עם עמיתו הצרפתי, ניקולא סרקוזי. היא קוראת להפסקת אש מיידית, שלאחריה ייערכו שיחות שנועדו להבטיח את פתיחתם מחדש של המעברים ואת השקט בגבול עזה-מצרים.

 

מקורות דיפלומטים מסרו לעיתון כי אחד המכשולים הגדולים לתוכנית המצרית הוא אי-הסכמה בנוגע לאבטחת הגבול. תנועת חמאס הודיעה כי תתיר לפקחים לנוע בשטח, אך כי היא מתנגדת לכוח בינלאומי במעברים. ישראל, מצד שני, מתעקשת על הצבת כוחות בינלאומיים גדולים, שיבטיחו את הריסת מנהרות הברחת הנשק.

 

מצרים, מבחינתה, לא מעוניינת בכוחות זרים על אדמתה. במקום, היא מעוניינת להשיב על כנו את ההסדר משנת 2005, לפיו פקחי האו"ם יפקחו על מעבר בני אדם דרך מעבר רפיח, ומעבר כלי רכב דרך כרם שלום, הסדר שהתמוטט עם עליית חמאס לשלטון.  

 

התוכנית החדשה נידונה כעת, לאחר שתוכנית האו"ם להפסקת אש נדחתה זמן קצר לאחר שאושרה. מועצת הביטחון של האו"ם אישרה את התוכנית ברוב של 14 תומכים, ללא שום התנגדות, כשארצות הברית נמנעה. הצפי היה כי ארה"ב תתמוך בתוכנית, אך ברגע האחרון היא הודיעה כי תמנע. מקורות דיפלומטים מסרו כי מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, שינתה את עמדתה לאחר שיחת טלפון אישית מהנשיא בוש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מנהרה בציר פילדלפי (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים