שתף קטע נבחר

מה גורם ל-56% מהישראלים לקוצר נשימה?

עלייה במדרגות, משחק עם הילדים, הליכה מהירה - אבל גם ראיון עבודה וסיטואציות רומנטיות. סקר חדש מוצא: 56% מהישראלים סובלים מקוצר נשימה

56 אחוז מהישראלים סובלים מקוצר נשימה מסיבה כלשהי. רובם בזמן מאמץ פיזי. אחרים בזמן שהם חווים אירוע מפחיד או מלחיץ ואחרים חווים קוצר נשימה בזמן סיטואציה רומנטית. כך נמצא בסקר שנערך לאחרונה בהזמנת חברת התרופות גלקסו סמית קליין, יצרנית המשאף סרטייד לחולי אסתמה ו-COPD.

 

הסקר נערך לאחרונה בקרב מדגם מייצג של 501 גברים ונשים בגילאי 18 ומעלה, ונערך באמצעות מכון TNS טלסקר.

 

יותר ממחצית מהנשאלים ציינו כי הם חווים לעיתים קוצר נשימה, אך לא כל מקרה כזה קשור לתחלואה באסתמה.

 

קוצר נשימה לפני ראיון עבודה

מקרב הישראלים שציינו כי הם סובלים מקוצר נשימה, 59 אחוזים אמרו כי הוא נגרם להם במהלך פעילות שגרתית, הכרוכה במאמץ בינוני עד גבוה, כמו אחרי עלייה במדרגות, הליכה מהירה, סחיבת משא או משחק עם

הילדים. 35 אחוז מהמשתתפים אמרו כי הם סובלים מקוצר נשימה, כאשר קורה להם משהו מפחיד, מלחיץ או מרגש, כמו ראיון עבודה, מבחן, אסון במשפחה או מצב ביטחוני קשה. 6 אחוזים מהנשאלים הודו כי הם סובלים מקוצר נשימה בסיטואציה רומנטית עם בן או בת זוג, כמו נשיקה, חיבוק, מגע וקיום יחסי מין.

 

מהסקר עולה כי, נשים מתלוננות יותר על קוצר נשימה בזמן פעילות שגרתית: 63 אחוז מהנשים, לעומת 56 אחוז מהגברים. עוד עולה כי אוכלוסיית הגברים מתלוננת יותר על קוצר נשימה בסיטואציות רומנטיות: 11 אחוז מהגברים סבלו מכך, לעומת אחוז אחד מהנשים.

 

תלונות על קוצר נשימה בעת פעילות שגרתית היו נפוצות יותר באופן לא מפתיע בקרב בני 65 ומעלה. כאשר 76 אחוז מהם הודו בכך. צעירים בני 18-29 סובלים מקוצר נשימה בעת שהם חווים אירוע מפחיד (45 אחוז) ובסיטואציה רומנטית (10 אחוז).

 

מנתוני קופות חולים שפורסמו בדוח "מדדי איכות ברפואת הקהילה" של משרד הבריאות עולה כי כאחוז אחד מהאוכלוסיה בישראל סובל מאסתמה – כ-54 אלף איש. עוד עולה כי בקרב הילדים שיעור החולים באסתמה הוא 3.6 אחוז.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריכים חמצן?
צילום: liquidlibrary
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים