שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

בריטניה: עשרות אלפים הפגינו תמיכה בישראל

לראשונה מאז החל מבצע צה"ל ברצועת עזה אירגנה הקהילה היהודית בבריטניה הפגנת תמיכה בישראל. 20 אלף איש הגיעו לכיכר טרפלגר בלונדון, כשמולם הפגינו פרו-פלסטינים. גם בערי גרמניה הגדולות הביעו תמיכה בישראל

אלפי בריטים השתתפו היום (א') בהפגנות תמיכה בישראל על רקע הלחימה ברצועת עזה נגד חמאס. המפגינים שהתכנסו בכיכר טרפלגר בלונדון ובעיר מנצ'סטר קראו להשכין שלום בישראל וברצועת עזה ולהכיר בעמדה הישראלית הרואה צורך במבצע הצבאי.

 

המשטרה הבריטית העריכה כי כ-4,000 בני אדם השתתפו בהפגנה שנערכה במרכז לונדון, אך המארגנים טענו כי מספר המשתתפים היה גבוה בהרבה - 20,000. מארגני המחאה אמרו לרשות השידור הבריטית BBC כי הם מעוניינים שגם בישראל וגם בעזה ישרור שקט, אך לדעתם אנשים ברחבי העולם מזלזלים ברקטות שפוגעות בשטחי ישראל.


מפגין בריטי נושא שלט: "אין רקטות, אין בעיות" (צילום: רויטרס)

   

מארגני ההפגנה קראו להפסקת אש בת-קיימא ואמרו כי יש לשים קץ לכל האלימות באזור. הם אמרו כי אין להשוות בין מספר ההרוגים בצד הישראלי למספר ההרוגים בצד הפלסטיני, משום שלישראלים רבים פשוט היה מזל שהיה באפשרותם להימלט לפני שבתיהם נפגעו מרקטות פלסטיניות. המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "אין רקטות, אין בעיות" ו"סוף לטרור החמאס". זו הפעם השנייה מאז שהחל המבצע בעזה שבלונדון נערכה הפגנת תמיכה בישראל; הראשונה התקיימה בשבוע שעבר.

 

התאספנו כאן היום כדי לשגר מסר לאחינו, אחיותינו ,בנינו ובנותינו בישראל", אמר שגריר ישראל בלונדון, רון פרושאור. "כדי שידעו שאנחנו איתם. בכיכר זו אנו מכריזים על השאיפה הפשוטה של אזרחי ישראל: לחיות בשלום, בלי אלימות, בלי פחד ובלי טרור". השגריר אף דרש את שחרורו המהיר של גלעד שליט.

 

לצד ההפגנות הפרו-ישראליות מחו מפגינים פרו-פלסטינים, שהופרדו על-ידי שוטרים. ההפגנה בכיכר טרפלגר היא הראשונה שאירגנה הקהילה היהודית בבריטניה מאז החל מבצע "עופרת יצוקה" ב-27 בדצמבר. אמש הפגינו אלפים בגנות המבצע ולאות הזדהות עם הקורבנות הפלסטינים של הלחימה. ההפגנות נערכו מול שגרירות ישראל בלונדון, ובערים: אדינבורו, אברדין, בלפסט, ניו-קאסל וסאותהמפטון.


מפגינים פרו-פלסטינים ופרו-ישראלים בלונדון (צילום: AP)

 

בתוך כך, אישים בולטים בקהילה היהודית בבריטניה פרסמו בשבועון "אובזרבר" מכתב פומבי הקורא לישראל להפסיק את פעילותה הצבאית ברצועה. במכתב טענו רבנים, אקדמאים ופוליטיקאים מן הלייבור, בהם ראש התנועה הרפורמית בממלכה ד"ר טוני בייפילד, כי המבצע לא ישפר את רמת הביטחון, אלא רק יוסיף לערער את היציבות באזור מכיוון שיחזק את הקיצונים.

  

"אנו מביטים באימה באובדן החיים בשני צדי הסכסוך בעזה. אין לנו ספק שהתקפות הרקטות לעבר דרום ישראל, על-ידי חמאס וארגוני טרור פלסטינים אחרים, מהווים פשעי מלחמה נגד ישראל. אף מדינה ריבונית לא צריכה לסבול תקיפות מתמשכות וניסיון מכוון לפגוע באזרחיה. לישראל הזכות להגיב ואנו תומכים בהחלטת הממשלה הישראלית להעמיד את הנושא בראש סדר היום. עם זאת, אנו מאמין שכעת רק משא ומתן יכול להבטיח ביטחון לטווח הארוך למען ישראל והאזור", נכתב במכתב הפומבי.

 

לונדון לא היתה העיר היחידה שבה נערכה היום הפגנה פרו-ישראלית. גם בערים הגרמניות ברלין, פרנקפורט ומינכן הפגינו מאות בני אדם בעד ישראל על רקע הפעולה בעזה. המפגינים הניפו שלטי תמיכה בישראל ודגלי ישראל. כן התקיימה הפגנת תמיכה בישראל גם באנטוורפן שבבלגיה.

 

חגית קלימן השתתפה בהכנת הידיעה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בעד ישראל בלונדון, היום
צילום: רויטרס
"עין תחת ריס", בשלט פרו-פלסטיני
צילום: AFP
הפגנת תמיכה בישראל בפרנקפורט
צילום: AP
מומלצים