שתף קטע נבחר

משרד החינוך: תוסר 'ההפרדה הפיזית' בעמנואל

המדינה הגישה את תשובתה לבג"ץ בעתירה שדרשה למנוע את האפליה במוסד לבנות בעיר החרדית, וטענה כי הרקע אינו עדתי. עם זאת הורתה מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, להסיר כל סממן להפרדה פיזית בין שתי המגמות – "החסידית" ו"הכללית"

קיר גבס מפריד בין תלמידות אשכנזיות ומזרחיות, לכל קבוצה "תלבושת אחידה" משלה ואפילו חדרי המורים נפרדים, אבל במשרד החינוך משוכנעים כי החלוקה למגמות בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל לגיטימית. בתשובת המשרד לעתירת נגד אפלייתן לכאורה של תלמידות מזרחיות במוסד, נטען כי מדובר בהפרדה "דתית ולא עדתית". עם זאת, המנכ"לית, שלומית עמיחי, דורשת מבית הספר להסיר כל סממן להפרדה פיזית בין המגמות ולאפשר לכל תלמידה לבחור באיזו מהן תלמד. הדיון בעתירה, שהוגשה על ידי עמותת "נוער כהלכה", יתקיים מחר (יום ב').

  

"ניתן לאפשר לקיים בבית הספר שתי מגמות לימוד, ומתכונת זו תאפשר לכל קבוצה לקיים את אורחות הדת הנהוגות בה גם במסגרת החינוכית", נכתב בתשובת המדינה, "למסקנה זו הגיעה מנכ"לית משרד החינוך לאחר שנבדק המוסד על ידי בודק מיוחד, עו"ד מוטי בס, שמונה לבדוק את טענת האפליה במוסד וסבר כי הפיצול הינו דתי ולא עדתי, ולאחר שימוע שקיימה".  

 

המשיבים מבהירים כי "על משרד החינוך מוטלת החובה לפקח כי קיומן של שתי מגמות לא ישמש כסות לדחיית תלמידה בשל שיקולים זרים כגון אפליה עדתית", ומודים כי "לגבי חלק מהעניינים נמצא כי יש ממש בטענות העותרים". לפיכך הורתה עמיחי להנהלת בית הספר ולרשת החינוך העצמאי להסיר את קיר הגבס ולמנוע הפרדה במרחב הפיזי של המוסד, לפעול בחדר מורים אחד, לחדול לאלתר מגביית כספים עודפת במגמה החסידית ולהנהיג משנת הלימודים הבאה תלבושת אחידה לשתי הקבוצות.  

 

עוד קבעה המנכ"לית כי "יוכנסו שינויים בתקנון הרוחני שהציג המוסד, וביניהם תושמט ההוראה לפיה על ההורים ללמד בנותיהן בביתם להתפלל בהברה אשכנזית, להתחייב שלא לאפשר התנגשות בין הסמכות הרוחנית המחייבת בביתן לבין זו המחייבת בבית הספר וללבוש את הלבוש הנקבע על ידי ועדת רבנים שנזכרה בתקנון".  

 

בתשובת משרד החינוך הובהר עוד כי "תנאי מרכזי לקיומה של מתכונת המגמות הוא כי לכל תלמידה תהא פתוחה הדרך לבחור במגמה בה היא מעוניינת ללמוד, תוך שהיא מקבלת על עצמה את אורחותיה... ככל שתלמידה קונקרטית תתקל בקושי להיקלט במגמה בה היא מעוניינת ללמוד – רשאית היא לפנות לוועדת הערר של משרד החינוך אשר תבחן את האפליה הקונקרטית". עמיחי התחייבה כי הפיקוח על המוסד יימשך כל העת כדי להבטיח שלא תהיה בו אפליה עדתית.  

 

יואב ללום, יו"ר עמותת 'נוער כהלכה' וממובילי המאבק באפליה העדתית בחינוך החרדי, אמר ל-ynet בתגובה: "אני שמח לשמוע שמשרד החינוך רואה את הדברים כמעט עין בעין איתנו, וכולי תקווה שבית המשפט ימצא לנכון להדריך את המשרד בהתנהלותו, כך שהדרך להגיע לדברים שברורים מאליהם לא תארך שנה ויותר".

 

עו"ד ד"ר אביעד הכהן, דיקן מכללת שערי משפט ובא כוח העותרים, אמר: "אנו מברכים על כך שמשרד החינוך החליט לשנות את עמדתו ולעשות סוף סוף פעולה מעשית כנדרש ממחויבותו על פי חוק, לביעור האפרטהייד ממערכת החינוך של מדינת ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית יעקב. ארכיון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים