שתף קטע נבחר

צילום: AFP

כוחות המילואים מצטרפים: עדיין מחכים לשלב ג'

כוחות מילואים נכנסים לרצועת עזה, במטרה להמשיך בלחץ על חמאס. עדיין לא מדובר בשלב השלישי של המבצע. קצין בכיר: "נגיע לכל עומק ברצועה". הרמטכ"ל שיגר איגרת ללוחמים: "יחד נעמוד במשימה שהוטלה עלינו, בתחושה עמוקה של שליחות ואחריות". חמאס יורה פחות רקטות משציפו

היום ה-17 למבצע בעזה: צה"ל מכניס כוחות מילואים לרצועה, אם כי לפי שעה לא מדובר בשלב השלישי של מבצע "עופרת יצוקה", אלא בהעמקת הפעילות ברצועה לצד הכוחות הסדירים. הכנסת כוחות מילואים מאפשרת חופש פעולה נרחב יותר ברצועה, והמשך הלחץ על חמאס.

 

בתוך ימים ספורים שוב יגיעו בצה"ל לצומת מרכזי בכל הנוגע להמתנה להנחיות מהדרג המדיני. "אנו ממשיכים לפעול גם כעת, ונגיע במידת הצורך לכל שלב ולכל עומק ברצועה", אמר הערב (יום ב') קצין בכיר. "אם יגיעו הנחיות מתאימות, יוכל צה"ל להתחיל מיידית את השלב הבא בלחימה".


חיילי המילואים מתאמנים (צילום:AP)

 

 כל עוד לא הוחלט על הרחבת המבצע, צה"ל מנסה להרחיב את ההישגים במעין קרב התקדמות, תוך הקפדה על הנחיות הדרג המדיני. במערכת הביטחון מכנים זאת כ"ייצור זמן מבצעי אפקטיבי", שאמור לגרום לפגיעה נוספת בחמאס.

 

גדודי המילואים שהמתינו בציפייה דרוכה במרכז לאימוני יבשה בצאלים התפרסו בשטח, והיחידות הסדירות מוסיפות לנוע במטרה להמשיך ולפגוע במחבלי חמאס, בתשתיות ולשבש את ירי הרקטות לעבר ישראל.

 

איגרת מהרמטכ"ל: סומך עליכם

על רקע הצטרפות כוחות המילואים, הופצה ללוחמים אגרת הרמטכ"ל לקראת הרחבת המהלך. ב"דף קרבי מספר 2 מטעם ראש המטה הכללי", כתב אשכנזי: "אנו מצויים זה היום ה-17 בלחימה נגד חמאס ונגד גורמי הטרור ברצועת עזה. עד כה השגנו באמצעות כוחות האוויר, היבשה והים הישגים רבים, ופגענו פגיעה קשה במערכיו השונים של חמאס, תוך צמצום ירי התלול מסלול לעבר ערינו ויישובינו. הישגים אלו זוכים להערכה רבה מכל חלקי העם בישראל הבוטחים בכם וביכולותיכם".

 

אשכנזי התייחס גם להצטרפות יחידות המילואים: "למערך המילואים היה תפקיד מרכזי ומכריע בכל מלחמות-ישראל, וגם הפעם הם התייצבו ובאו במופת של אחריות, התנדבות, מסירות ואחוות-לוחמים עם אחיהם במערך הסדיר. יחד נעמוד במשימה שהוטלה עלינו בתחושה עמוקה של שליחות ואחריות, מתוך הכרה בכך שבידנו מופקד ביטחונה של מדינת ישראל. יידעו אויבינו כולם כי צה"ל נכון בכל עת לממש את ייעודו: הגנה על מדינת ישראל ועל שלום אזרחיה ותושביה".


שומרים על מורל גבוה (צילום: AP)

 

הוא סיכם את האיגרת במילים: "אחיי הלוחמים, ביום זה, עוטף אתכם העם כולו באהבה, בגאווה ובתקווה. אני המכיר אתכם, יודע היטב את עומק מסירותכם, את כוחכם ואת הרוח המפעמת בכם - בוטח בכם ומחזק את ידיכם נאמנים לערכינו ולמורשתנו, נעמוד בכל משימה ונביא את השלווה והביטחון לתושבי הדרום. אשרי העם שאלו הם בניו, ואשרי הצבא שזה עמו. חזקו ואמצו".

  

בצה"ל מציינים כי המשך הפעילות גובה מחיר מהחמאס בכל רגע נתון ולכן יש לה אפקט מצטבר שבסופו של דבר מגביר את הלחץ על הארגון. גם עיון בנתוני ירי הרקטות מגלה מגמה חיובית: בימי הלחימה הראשונים נורו בין 60 ל-70 רקטות מסוגים שונים ביותר, לאחר מכן ירד ההיקף לכ-30 רקטות בממוצע ביום ואילו בימים האחרונים עומד היקף הירי על כ-20 רקטות ביום, כאשר אחדים מהם - ארוכות טווח. עם זאת, במערכת הביטחון מודים שההערכות המוקדמות לפיהן מחזיק חמאס רק כמה רקטות ארוכות טווח אינן נכונות. כעת נראה שהמספר גבוה יותר וקרוב ל-200. בצה"ל מזהים בימים האחרונים שיגורים רבים שנעשים מגגות בתים, חלקם מתוך העיר עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי מילואים באזור רצועת עזה
צילום: AP
אשכנזי. בוטח בחיילים
צילום: דובר צה"ל
ארטילריה בעזה
צילום: AFP
מומלצים