שתף קטע נבחר

אחרי ההשבעה: אובמה יורה לסגור את גואנטנמו

שני יועצים בצוות המעבר של הנשיא הנבחר אמרו כי יממש את הבטחת הבחירות שלו ויורה לסגור את מתקן הכליאה האמריקני בקובה כבר בשבוע הראשון לכהונתו ואולי אף ביום הראשון

אובמה להוט לממש את הבטחות הבחירות: יועצים של הנשיא האמריקני הנבחר ברק אובמה אמרו הערב (יום ב') כי אחת ההחלטות הראשונות שלו עם השבעתו ב-20 בינואר תהיה להורות לצבא האמריקני לסגור את מתקן הכליאה במפרץ גואנטנמו שבקובה.

 

לפי שני היועצים, החברים בצוות המכין את המעבר מממשל בוש לממשל אובמה, ההוראה הנשיאותית צפויה לצאת מהחדר הסגלגל כבר בשבוע הראשון של אובמה כנשיא - ואולי כבר ביומו הראשון בתפקיד. הוראתו של אובמה תחייב את הממשל להכריע כיצד לנהוג בכ-250 חשודי אל-קאעידה וטליבאן ועדים פוטנציאלים המוחזקים כיום במתקן המעצר.

 

למרות ההוראה המהירה, לא סביר שהכלא ייסגר בזמן הקרוב. אובמה אמר בסוף השבוע שעבר כי יהיה זה "אתגר" לסגור אותו אפילו במאה הימים הראשונים של ממשלו. בחודש שעבר דווח כי שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, שיישאר בתפקידו גם בממשל הבא, הורה להתחיל לבחון את האפשרות של סגירת מתקן המעצר.

 

המתקן, שפועל בתוך בסיס חיל הים האמריקני בקובה, נפתח בתחילת שנת 2002 כדי להחזיק בבני אדם שנעצרו באפגניסטן, בפקיסטן ובמקומות אחרים במסגרת המלחמה

האמריקנית בטרור. אחד העצורים המוכרים ביותר הוא חאלד שייח מוחמד, שהואשם על-ידי ארצות הברית בתכנון מתקפת 11 בספטמבר 2001. גייטס הבהיר בחודש שעבר שסגירת המתקן בגואנטנמו טעונה חקיקה בקונגרס שתמנע שחרור חשודים מסוכנים בשטחי ארה"ב.

 

עצורים רבים במחנה צפויים להשתחרר עם סגירתו, ואחרים יוסגרו לארצות מוצאם, אך מדינות רבות צפויות לסרב לקבל את החשודים. יועציו של אובמה אמרו כי הוא מקווה שמדינות שהתנגדו תחילה להחזיק בעצורים יסכימו בכל זאת לעשות כן לאחר שידונו בנושא עם הממשל החדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק אובמה. כבר ביום הראשון?
צילום: LAUREN VICTORIA BURKE ABC NEWS AP
מומלצים