שתף קטע נבחר

היום: ועדת החוץ של הסנאט תדון במינוי קלינטון

הילרי קלינטון תופיע היום בפני ועדת יחסי החוץ של הסנאט האמריקני, שתדון במינויה לתפקיד מזכירת המדינה בממשלו של ברק אובמה. יושב ראש הוועדה הסנאטור ג'ון קרי העריך שהמינוי יאושר בוועדה עוד השבוע

לאחר שנכשלה להיבחר למועמדת המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ארצות הברית, הילרי רודהם קלינטון צפויה היום (ג') לעבור את המכשול הראשון בדרך למינויה לדיפלומטית מספר אחת של יריבה הפוליטי לשעבר, ברק אובמה.

 

לפי שעה נראה שהשימוע שייערך אחר הצהריים לקלינטון בוועדת יחסי החוץ של הסנאט יעבור בלי כל תקלות, ומינויה יאושר למרות חששותיהם של כמה מעמיתיה שעסקיו של בעלה הנשיא לשעבר ביל קלינטון עלולים לגרום לניגוד אינטרסים על רקע אתי בעבודתה.

 

על פי בדיקת סוכנות הידיעות AP, בעבודתה כסנאטורית מטעם מדינת ניו יורק, התערבה קלינטון לפחות שש פעמים בעניינים ממשלתיים הקשורים לחברות וגורמים אחרים התורמים למיזמי הצדקה שמנהל בעלה הנשיא לשעבר. עם זאת, דוברה פיליפ ריינס אמר כי "לאורך כהונתה הוכיחה קלינטון שהיא פועלת רק על פי מה שנראה לה טוב ביותר למדינת ניו יורק ולאנשים שהיא מייצגת - ובלי התייחסות לכל גורם אחר".

 

"אין כל מכשול", אמר אמש הסנאטור ג'ון קרי, יושב ראש ועדת יחסי החוץ בסנאט. בראיון שהעניק, הבהיר כי ההצבעה לאישור מינויה של קלינטון עשויה להתקיים כבר ביום חמישי. כאשר מינויה יאושר בוועדה, יוכל הסנאט לאשר אותו כבר ביום שבו יושבע אובמה לנשיא, 20 בינואר.

 

קודם לדיון בוועדה, טלפנה קלינטון לעמיתיה הסנאטורים וגם קיימה עם כמה מהם פגישות, בהן פגישה בת שעה עם הסנאטור ריצ'רד לוגר מאינדיאנה, הרפובליקני הבכיר ביותר בוועדה. הרפובליקנים בוועדה אינם צפויים לנסות ולסכל את מינויה של קלינטון, ואפילו הרבו לשבח את בחירתה של קלינטון לתפקיד. אמש ערכו מזכירת המדינה היוצאת קונדוליזה רייס והיועץ לביטחון לאומי סטיבן הדלי ארוחת ערב לכבודה של קלינטון והיועץ הנכנס, הגנרל בדימוס ג'יימס ג'ונס.

 

גורם בצוות המעבר של הנשיא אובמה שסירב להזדהות בשמו מסר כי בשימוע צפויה קלינטון לציין כי היא מעוניינת להדגיש את חשיבותה של הפעילות הדיפלומטית, בשיתוף עם הפעלת כוח צבאי, בהגשמת מטרותיה של ארה"ב בתחום מדיניות החוץ.

 

הגורם הוסיף כי קלינטון בת ה-61 גם מתכננת להדגיש את התחומים שבהם היא ואובמה רואים עין בעין - בכלל זה עמדתה

שכדי לגרוף השגים משמעותיים בתחום מדיניות החוץ ארה"ב חייבת לחזק את כלכלתה. לדבריו, קלינטון גם תדגיש את חשיבות הגדלת תקציב מחלקת המדינה האמריקנית.

 

קלינטון, שהחלה את המרוץ על מועמדות המפלגה לנשיאות כשידה על העליונה אך הפסידה לאובמה בקרב צמוד ומרתק, תיאלץ להתמודד עם שורה של אתגרים לא פשוטים - החל במלחמה בעזה ותהליך השלום התקוע במזרח התיכון, דרך משבר הגרעין האיראני והמתיחות בין הודו לפקיסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. המינוי יאושר בלי תקלות
צילום: AP
מומלצים