שתף קטע נבחר

אחרי הפסילה: בבל"ד החליטו לפנות לבג"ץ

כמו בבחירות לפני שש שנים - מקווים בבל"ד כי שופטי בג"ץ יבטלו את ההחלטה לפסול אותם מלהתמודד בבחירות. מחר תקיים התנועה הפגנה בשפרעם - במחאה על הפסילה, וכהזדהות עם תושבי רצועת עזה

יממה לאחר שוועדת הבחירות פסלה את רשימות בל"ד ורע"מ-תע"ל מלהתמודד בבחירות לכנסת, הוחלט היום (ג') בלשכה הפוליטית של בל"ד - כי בימים הקרובים יפנו נציגי המפלגה לבג"ץ בבקשה לפסול את ההחלטה. ההחלטה התקבלה כשברקע נשמעים קולות שלא להגיש את העתירה.

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר: "החלטנו למצות את כל ההליכים האפשריים, כדי שנוכל לרוץ בבחירות. לדעתנו המצע של 'מדינת כל אזרחיה' הוא דמוקרטי ואסור שיצא מחוץ לחוק".

 

אמנם ההחלטה לפסול את בל"ד מלהתמודד בבחירות לא התקבלה בהפתעה בתנועה, אך עם זאת חשים מנהיגיה כי היא מלמדת על תהליך "ימניזציה" מואץ. ח"כ זחאלקה: "מי שתבע לפסול את בל"ד הוא אביגדור ליברמן, ומסתבר שבפוליטיקה הישראלית הוא יכול לקבוע את גבולות שיח הפוליטי המותר והאסור. ליברמן הצליח אתמול לגרור מהאף את המפלגות המרכזיות בישראל, ואם הן ימשיכו ללכת בקצב שלו, הוא יהיה ראש הממשלה הבא".

 

חבר הכנסת סעיד נפאע אמר בתום הישיבה ל-ynet: "ההחלטה שהתקבלה אתמול היתה צפויה, זו החלטה פוליטית. חובתנו כמייצגי רבבות מצביעים - לדאוג שנהיה מיוצגים בכנסת. לכן החלטנו לפנות לבג"ץ ולומר להם כי ההחלטה שהתקבלה מונעת משיקולים אלקטוראליים ולא ענייניים".

 

"אם ניפסל - נחרים הבחירות"

לפני שש שנים פסלה ועדת הבחירות את רשימת בל"ד והעומד בראשה דאז, עזמי בשארה, מהתמודדות לכנסת ה-16. נציגי המפלגה עתרו אז לבג"ץ, שביטל את ההחלטה.

 

על אף שפנו לבג"ץ בעבר, היו אחדים מחברי הלשכה הפוליטית של בל"ד שהביעו חשש מלפנות לבג"ץ, שכן אם הוא לא יאשר לה להשתתף בבחירות, יקיץ הקץ על המפלגה. "אני לא יודע לקבוע מה ייקרה בבג"ץ, אך בהחלט עומדים לנגד עינינו שגם בבג"ץ קיימים המשתנים של אווירת מלחמה ושופטים יותר ימניים. חשוב לומר שאם בסופו של בל"ד תיפסל, הציבור הערבי יחרים את הבחירות", אמר ח"כ זחאלקה.

 

על רקע הפסילה, אומרים חברי תנועות שונות, בינהם בני הכפר והתנועה האסלאמית הצפונית, שקראו לאחרונה להחרמה כללית של הבחירות ועד כה הצליחו כפי הנראה להשפיע בצורה שולית, ליצור סחף המוני שיקרא להחרמת הבחירות - אם בג"ץ יפסול את בל"ד.

 

בנוסף להחלטה לעתור לבג"ץ, החליטה הלשכה הפוליטית של בל"ד להמשיך בהכנות לבחירות. מחר תקיים התנועה עצרת המונים בשפרעם - במחאה על פסילת המפלגה וכאות סולדריות עם תושבי עזה, שכן לטענתם ההחלטה בוועדת הבחירות התקבלה בצל המלחמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זחאלקה. צריכים להתמודד
צילום: חגי אהרון
מומלצים