שתף קטע נבחר

צילום: AFP

רק מקצת העצורים מעזה הם אנשי חמאס

לאחר כעשרה ימי לחימה קרקעית בעזה, מתברר כי רק כ-30 מבין 200 פלסטינים שהוצאו לחקירה אכן קשורים לחמאס ולארגוני טרור אחרים. המתקן השיפוטי בקציעות נותר מיותם

במערכת הביטחון מביעים אכזבה מכמות פעילי הטרור שנעצרו במבצע "עופרת יצוקה". לאחר כעשרה ימים של פעילות קרקעית ברצועת עזה, שבמסגרתה הוצאו לחקירה ראשונית יותר מ-200 פלסטינים החשודים בפעילות טרור, מתברר כי פחות מ-30 מהם נותרו בישראל לאחר שהתברר כי הם אכן קשורים לחמאס ולארגוני טרור אחרים.

 

לנוכח המספר הנמוך, הוחלט לא לפתוח לפי שעה מתקן שיפוטי שתוכנן בכלא קציעות.

 

לצד ההישגים המבצעיים במבצע "עופרת יצוקה", מתברר כי דווקא בתחום העצורים - לא הצליחו בצה"ל לפי שעה לשים את היד על פעילי חמאס רבים. כחלק ממהכנות למבצע, פתחו בצה"ל מתקן מיוחד בשטח ישראל שבו נחקרים העצורים ושם מוחלט לגבי המשך הטיפול בהם. כעת מתברר, כי אף שכמה מאות פלסטינים נחקרו בשטח וחלקם אף הוצאו להמשך חקירה בישראל, בפועל נותרו רק 20 ל-30 פלסטינים שיש מידע או חשד לגביהם שעסקו בפעילות טרור.

 

גורמים משפטיים צבאיים קבעו כי כל עצור פלסטיני נחשב כלוחם בלתי חוקי ויש להביאו לביקורת שיפוטית תוך שבועיים, בתהליך הדומה למעצר מינהלי. בפרקליטות הצבאית ציפו להיקפים גדולים יותר של עצורים ומינו מספר שופטים מבתי הדין ומבתי המשפט הצבאיים, על מנת לאשר את המשך מעצרם של הפלסטינים על פי מידע שיימסר ממערכת הביטחון. התכנון המקורי כלל פתיחת מתקן שיפוטי בכלא קציעות, אולם לנוכח ההיקף הנמוך של העצורים, הוחלט לפי שעה שלא לקרוא לשופטים ולהביא את העצורים לביקורת שיפוטית בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

 

הפלסטינים שלגביהם יש מידע הקושר אותם לפעילות טרור, נחקרים בידי חוקרי שבויים של אגף המודיעין בצה"ל, ואילו עצורים בולטים יותר, ששמותיהם לרוב מוכרים במערכת הביטחון, מועברים לחקירת השב"כ.

 

גורמים צבאיים ציינו כי מעצרם של מספר פעילי טרור בזמן אמת, סיפק מידע חיוני שסייע לכוחות בשטח ואף מנע סיכון חיים. בשבוע שעבר נחשפה מפה שהכינו פעילי טרור ונתפסה בגזרת אל-עטטרה בצפון הרצועה. תחקור מהיר של הפלסטיני על ידי אנשי אגף המודיעין בשטח, חשפה את מיקום המטענים שהטמינו חבריו ובכך סייעה לכוחות.

 

"מעצר של פעילי טרור הוא חלק מהמטרות של הכוחות בשטח", אמרו הגורמים, "חלק גדול מהמחבלים נהרגו או נפצעו במהלך ההתקלויות מול חיילי צה"ל, אחרים נעצרו. אין לנו מספר יעד של עצורים, אלא הוראה לבצע זאת אם הדבר מתאפשר". הגורמים העריכו כי ככל שיימשך התמרון הקרקעי, יעלה היקף העצורים מקרב פעילי הטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיכים לתקוף
צילום: רויטרס
עוד כוחות מילואים נכנסים
צילום: AP
מומלצים