שתף קטע נבחר

"אולמרט השתחצן, אבל הנזק ליחסים יהיה קטן"

מומחים ליחסי ישראל-ארה"ב סבורים כי ההתקוטטות המילולית בין ראש הממשלה למזכירת המדינה האמריקנית היתה על-רקע אישי והשפעתה על היחסים בין המדינות קטנה ביותר. מחפשים התבטאויות קשות? תבדקו מה קרה אצל שמיר

"אולמרט השתחצן בצורה מכוונת אך הנזק שנגרם בסופו של דבר ליחסי ישראל-ארה"ב - קטן ומוגבל" - כך סבורים כמה גורמים המכירים מקרוב את מערכת היחסים, הידידותית והחמה בימים כתיקונם, בין ירושלים לוושינגטון.

 

מקורה של ההתכתשות המילולית בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבין מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בהתרחשויות הדיפלומטיות שקדמו להצבעה במועצת הביטחון בשבוע שעבר על החלטה 1860 להפסקת אש מיידית ברצועת עזה. בלשכת ראש הממשלה סבורים שרייס המליצה לתמוך בהחלטה ורק בעקבות שיחת טלפון שקיים אולמרט עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הוחלט לבסוף שוושינגטון תימנע.

 

אך אולמרט לא שכח את התקרית ובחר לעקוץ את רייס. "ראינו שמזכירת המדינה, מטעמים שאני לא מבין אותם, רצתה לתמוך בהצעת האו"ם ולא רצינו שהיא תצביע בעד... חיפשתי את בוש ואמרתי לו שלא יכול להיות שארה"ב תצביע בעד ההחלטה הזאת... הוא מיד התקשר לרייס ואמר לה לא להצביע בעד, היא נשארה מבוישת", אמר אולמרט בנאום באשקלון.

 

בוושינגטון לא נותרו בחיבוק ידיים, או במקרה זה בפה סגור, לנוכח ההתבטאות הלא דיפלומטית של אולמרט ואמרו כי ההתבטאות "100 אחוז, לחלוטין, לגמרי - לא נכונה". גם הבית הלבן הסתייג מדבריו של ראש הממשלה וטען כי הם "אינם מדויקים".

 

"ההתכתשות בין ראש ממשלה למזכירת המדינה היא לא עניין של מה בכך. כתם ביחסים, גם אם קטן, הוא עדיין כתם - אבל הנזק בסופו של דבר מוגבל. מהלך הדברים בין אולמרט לרייס יצא מכלל שליטה, אבל אפשר להתנחם בזה שבעוד שבוע תהיה מזכירת מדינה אחרת והתקרית תהיה שייכת לעבר", אמר ל-ynet שגריר ישראל בארה"ב לשעבר ונשיא אוניברסיטת תל-אביב, איתמר רבינוביץ'. "התבטאויות שני הצדדים מיותרות וחבל שהן מגיעות על רקע הביקורת הגדולה שסופגת ישראל בעולם גם ככה".

 

רגעים קשים? תשאלו את שמיר

לדברי רבינוביץ', יש להבחין בין התבטאויות המופנות כלפי ישראל לבין התבטאויות על-רקע אישי. "כשמזכירת המדינה נפגעת ושולחת את הדובר שלה להגיד שהדברים של ראש הממשלה שקריים, זאת אמירה קשה שכולה מופנת למישור האישי - לא נגד מדינת ישראל".

 

רבינוביץ' סבור כי יש לקחת את התקרית בפרופורציה. "כבר היו רגעים הרבה יותר קשים ביחסים בין ישראל לארה"ב, כמו למשל בתקופת שמיר, כשמזכיר המדינה האמריקני מסר את מספר הטלפון של הבית הלבן בשידור חי ואמר שברגע שישראל רצינית לשיחות שלום שתרים טלפון".

 

גם פרופסור בארי רובין, מומחה ליחסי ארה"ב-ישראל מהמרכז הבינתחומי בהרצליה, סבור כי "חילופי המהלומות המילוליות" לא ישפיעו על יחסי ישראל-ארה"ב. "זו לא הפעם הראשונה שראש ממשלה פותח את הפה יותר מדי. קרו דברים מעולם וזה לא סוף העולם. יחסי ישראל וארה"ב לא ייפגעו אבל מדובר בעלבון אמיתי לרייס", אמר רובין בשיחה עם ynet.

 

"אולמרט השתחצן בצורה מכוונת, הוא היה צריך לחשוב מהראש ולא ממקומות אחרים. הוא הציג תמונה כאילו אמריקה עושה בדיוק מה שישראל רוצה. בוש הולך עוד שבוע, אבל עם אובמה לא יהיה ניתן לשחק ככה. שיעור ראשון למחליפי אולמרט צריך להיות זה: כשיש לך השפעה, יותר טוב לא לדבר עליה. צריך לחשוב על האינטרסים של ארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
רבינוביץ'. דברי רייס לא נגד ישראל
צילום: צביקה טישלר
רייס מבוישת. אולמרט
משה מילנר, לע"מ
רייס. גם הבית הלבן הסתייג
צילום: AFP
מומלצים