שתף קטע נבחר

צילום: AFP

קטיושות נורו לעבר הגליל העליון; 5 לקו בחרדה

סמוך ל-8:30 נשמעה אזעקה ביישובי הגליל העליון ובקריית שמונה. זמן קצר לאחר מכן נשמעו פיצוצים באזור. כוחות הביטחון מנסים לאתר את הטילים בשטחים פתוחים. כוחות צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי בלבנון

שוב לא שקט בגבול הצפון: בפעם השנייה בתוך פחות משבוע משוגרות קטיושות מלבנון לעבר ישראל. מהמשטרה נמסר הבוקר (יום ד') כי היו כמה נפילות באצבע הגליל. שתי נשים לקו בחרדה. בלבנון דווח כי הרקטות שוגרו מהכפר חצביה. ככל הנראה מדובר בעוד ירי על רקע פעילות צה"ל ברצועת עזה. כוחות צה"ל השיבו אש לעבר מקורות הירי בלבנון.

 

סמוך ל-8:30 נשמעה אזעקה ביישובי הגליל העליון ובקריית שמונה - זמן קצר לאחר מכן נשמעה אזעקה נוספת. תושבים בעיר הצפונית ובאצבע הגליל דיווחו על פטריית עשן ועל פיצוצים שנשמעו באזור. כוחות ההצלה והביטחון פתחו בסריקות בניסיון לאתר את המקומות בהם נפלו הרקטות. לאחר שנשמעה האזעקה, התלמידים בבתי הספר באזור הועברו למקלטים. כחצי שעה לאחר האזעקה דיווחו תושבים באזור על הדי פיצוצים, אולם ככל הנראה מדובר בירי של תותחי צה"ל - שהשיב אש לעבר מקורות הירי.

 


נערות יושבות במקלט בקרית שמונה (צילום: אביהו שפירא)

 

סגן ראש מועצת מטולה, עמיר מלצר, סיפר ל-ynet: "היתה אזעקה ולאחריה שלושה או ארבעה פיצוצים. חלקם היו עמומים, פרט לאחד שהיה די חזק. לאחר חמש דקות נשמעה אזעקות נוספת. אני מקווה שזה דבר חולף ואין בו אות מבשר רעות למלחמה שתגיע גם אלינו. בסך הכול מאז סיום מלחמת לבנון השנייה, היה פה שקט ואנחנו ממש לא רוצים לחזור לתקופה הזו".

 

תושבת נוספת במושבה שבגבול הצפון סיפרה, כי "שמעתי שני פיצוצים חזקים והיה לי ברור שזה קטיושות. רצתי למקלט הקרוב ורק אחרי דקה או שתיים החלו להישמע אזעקות עולות ויורדות ביישוב. זה היה מפחיד, זה החזיר אותו שנתיים וחצי אחורה. חשבנו שהאירוע בשבוע שעבר בנהריה היה נקודתי, אבל מתברר היום שהמצב שונה".

 

סגן מנהל מד"א אזור ירדן, שמעון אביטבול, סיפר ל-ynet: "טיפלנו בשתי נשים בנות 55 ו-33, תושבות קריית שמונה, שלקו בחרדה בשל האזעקות שנשמעו. בהוראת מנכ"ל מד"א, אלי בין, תוגברו משמעותית כל התחנות באזור הגליל העליון, הן מבחינת אמבולנסים והן מבחינת כוח אדם, הנמצאים בקשר מול הצבא ושאר הגורמים. הכוחות ערוכים לתת מענה למקרה של ירי עם נפגעים".

 

בקריית-שמונה נפתח חמ"ל

ראש העיר קריית-שמונה, ניסים מלכה, הורה לפתוח באופן מיידי את החמ"ל בעיר. "אני פונה לתושבים בעיר לנהוג בסבלנות ולהפגין את החוסן שהם ידועים בו. מתברר שהשכנים מצפון לא מוכנים לתת לנו מנוח. אנחנו פועלים בהתאם להוראות הצבא ובזמן הקרוב אני ממליץ לכולם לשהות במלקטים או בקרבתם עד שיתברר המצב. אנחנו עומדים לרשות כל התושבים, באמצעות האגפים והמחלקות השונות בעירייה על מנת לתת מענה לכל בעיה ותקלה".

 

בני מאצבע הגליל הוסיף: "היו בהתחלה שני פיצוצים עמומים. פתאום התחילה אזעקה. אחרי כמה דקות היתה עוד פעם אזעקה. זה מלחיץ שעוד פעם יתחיל פה בלאגן, אם זה נקודתי, אז אפשר להתעלם - אבל אם זה קורה פעם נוספת זה כבר מלחיץ". אילנה גולן מקריית שמונה אמרה כי היא חששה שגם המצב בצפון יתחמם: "כשהתחילה האזעקה, הדבר הראשון שעשיתי הוא להכניס את הכלב שלי שהיה בחוץ. אז הגיעה השכנה שגרה לבד, היא היתה מבוהלת מאוד. ביחד נכנסו לחדר הביטחון אצלי בדירה".

 

ליאור אבידה מקריית-שמונה הוסיף: "ראיתי פטריית עשן עולה מדרום העיר. יש פה הרבה לחץ, היסטריה ממש. ברמקולים הודיעו להיכנס למקלטים. זה מזכיר את המצב מלפני שנתיים וחצי".

 

תקריות בגבול לבנון, סוריה וירדן

ביום חמישי בשבוע שעבר נורו שתי קטיושות לעבר נהריה ויישוב בגליל המערבי - שני בני אדם נפגעו קל בבית אבות, ופונו לבית החולים בנהריה. בנוסף, חמישה תושבים לקו בחרדה.

 

גם בגבול סוריה וירדן אירעו בימים האחרונים תקריות. ביום ראשון בצהריים פתח אדם בצדו הסורי של הגבול, אש מנשק קל לעבר קבוצה של אזרחים וחיילים שעסקו בטיפול שוטף בגדר המערכת, לא הרחק ממושב אלוני הבשן. איש לא נפגע מהירי, אך נזק נגרם לכלי רכב צבאי.

 

אתמול פתח חייל ירדני באש, שהיה במגדל שמירה באזור מסוף הגבול "ערבה" צפונית לאילת, לעבר סיור של מג"ב, שעבר באזור. אין נפגעים לכוחות מג"ב. בירדן הכחישו שהחייל ירה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס, אחיה ראב"ד, חנן גרינברג, דניאל אדלסון וענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורדים למקלט
צילום: אביהו שפירא
נפגעת חרדה מהקטיושה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים